Б ившият министър-председател на Обединеното кралство Лиз Тръс кацна във Вашингтон тази седмица, за да подкрепи Украйна сред скептичните републикански депутати. Това съобщи Politico.
И от двете страни на Атлантическия океан има надежди, че Тръс може да помогне за насочване на дебата в американската десница от изолационизъм към активна международна роля, подкрепяна както от британския премиер Риши Сунак, така и от президента на САЩ Джо Байдън.
Тръс, която не е почитателка на нито един от двамата, не е дипломатически супергерой, пише Politico.
Риши Сунак уволни вътрешната министърка на Великобритания
Пътуването идва едва година след като унизителната ѝ оставка сложи край на катастрофалния ѝ мандат като най-кратко служилия министър-председател на Великобритания. След края на 49-дневния си престой на “Даунинг стрийт” Тръс се опитва да си извоюва място като защитник на дясната политика по света, предаде Politico.
Тази седмица тя е във Вашингтон като част от делегация на Консервативната организация "Приятели на Украйна" (CFU), заедно с бившите лидери на торите Иън Дънкан Смит и Майкъл Хауърд. Групата има натоварен график, като са планирани около две дузини срещи с консервативни американски законодатели и мозъчни тръстове.
Пристигането на делегацията съвпада с противопоставянето между Байдън и републиканските законодатели, които се бавят с искането за изпращане на още милиарди долари военна помощ за Украйна. Тази есен Конгресът на два пъти прие законопроекти за разходите, в които липсваше финансиране на конфликта, пише Politico.
Остри критики към британски министър, нарече мигрантите „инвазия“
Републиканците се опитват да обвържат подкрепата за Украйна с мерки за укрепване на американско-мексиканската граница.
Бившият президент Доналд Тръмп, за когото се очаква да спечели номинацията на републиканците за президентските избори догодина, и който според социологическите проучвания изпреварва Байдън в редица ключови щати, споделя този скептичен поглед към помощта за Украйна. Още през май Тръмп отказа да каже дори дали смята, че Украйна или Русия трябва да надделее във войната.
Заради конфликта Израел – "Хамас": Великобритания свика спешно кризисно заседание
Следващата седмица се очаква ескалация на напрежението с потенциалното гласуване в Сената на пакета от помощи на Байдън в размер на 106 млрд. долара, от които 61,4 млрд. долара са предназначени за Украйна. Високопоставени дипломати от двете страни на Атлантическия океан се надяват, че Тръс може да помогне за излизане от задънената улица, съобщава Politico.
Joe Biden’s secret Ukraine weapon: Liz Truss
— Victor vicktop55 (@vicktop55) December 1, 2023
The US president has an unlikely ally in Britain’s shortest-serving prime minister, who is in Washington this week to rally support for Ukraine. It is assumed that thanks to her, American political circles will abandon isolationism in… pic.twitter.com/Dt4ursYhRv
"Те внасят по-автентичен глас на онези републиканци, които обичат да говорят с хора от собствената си партия - те не са обременени от правителствената политика, не им се налага да казват някакви хубави неща за администрацията на Байдън.” Това каза един от служителите на Обединеното кралство за делегацията.
Пълноценната дясна програма на Тръс може да е завършила с катастрофа на “Даунинг стрийт”, но я поставя в добра позиция пред републиканската десница, пишат от Politico.
Далеч от това да се отнася добре към администрацията на Байдън, Тръс побърза безусловно да подкрепи Републиканската партия преди пътуването си, като каза пред Wall Street Journal, че се надява „републиканец да бъде върнат в Белия дом през 2024 г.“
„Трябва да има консервативно ръководство в САЩ, което отново е достатъчно смело да нарече враждебните режими като зло и заплаха“, посочва тя.
Британският премиер Лиз Тръс подаде оставка
Високи очаквания
Джон Е. Хербст, старши директор в Атлантическия съвет – и бивш посланик на САЩ в Киев – казва, че неговият мозъчен тръст подкрепя делегацията, защото смятат, че Вашингтон има „жизнен интерес … да гарантира, че Русия ще загуби в Украйна“.
„Когато депутати от торите идват в Съединените щати, за да обяснят на популистките републиканци, че политическият възглед на тези хора за Украйна е голяма грешка, ние смятаме, че те трябва да бъдат подкрепени“, каза той.
Делегацията също така работи с Инициативата за обновяване на демокрацията, организация с нестопанска цел, основана от руския дисидент и гросмайстор по шах Гари Каспаров. Трябва да се отбележи, че той следва стъпките на Борис Джонсън – друг бивш британски премиер, който пътува до Вашингтон няколко пъти тази година, за да представи аргумента за подкрепа на Украйна пред колебливите републикански законодатели, пише Politico.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!