Д осега на Запад се смяташе, че Ким Чен-ун не би започнал война. Повечето политици и експерти застъпваха мнението, че той смята, че само наличието на ядрени оръжия ще подсили позициите му и ще гарантира политическото му оцеляване, пише „Дойче веле” (Deutsche Welle).
ВИЖТЕ КИМ С БОМБАТА И ОТГОВОРА НА ЮЖНА КОРЕЯ
Пределно ясно е, че Ким няма да нападне САЩ, тъй като това неминуемо ще доведе до унищожителен ответен удар. Дали обаче той не крои планове да изтласка американците в ролята на пасивен наблюдател, за да превземе Южна Корея?
Как Ким изигра света с атомната си бомба
САЩ са готови да използват ядрено оръжие срещу КНДР
Томас Райт, експерт по сигурността от вашингтонския Институт „Брукингс” посочва, че това е съвсем логично.
„Амбициите на Ким изглежда се простират по-далеч от политическото му оцеляване. Той е сравнително млад човек, който вярва, че ще остане власт още поне 40 години. И очевидно смята, че ракетите с далечен обсег ще променят из основи съотношението на силите в региона, принуждавайки САЩ да се изтеглят от Южна Корея. Не е изключено да се окаже прав”, смята Райт.
В самата Южна Корея страхът от ядрените оръжия на КНДР доведе до протести срещу разполагането на американската система за противовъздушна отбрана THAAD - вижте във видеото.
Бившият американски посланик Кристофър Хил, който в периода между 2005 и 2009 година беше и специален пратеник за преговорите с Пхенян, изказа още в началото на юли сходно предположение с това на Райт.
И според него режимът в Северна Корея се надява да убеди Вашингтон да не изпълнява съюзническите си задължения спрямо Юга с мощният аргумент на ядрените оръжия.
Хил посочва, че севернокорейците вярват, че ако успеят да накарат САЩ да останат извън играта, ще могат да обединят полуострова както намерят за добре.
Дори и да нямаше атомно оръжие, Пхенян разполага с достатъчно възможности за евентуална инвазия в Южна Корея, казва още Хил и пояснява: „Като имаме предвид севернокорейските оръжия, които се намират точно по фронтовата линия, като имаме предвид техните химически и биологически оръжия, техните 14 000 артилерийски оръдия, насочени директно срещу южнокорейското цивилно население, няма как да повярваме, че това са въоръжени сили, които имат за цел единствено да се отбраняват”.
Когато Китай и Русия призоваха САЩ да прекратят съвместните военни маневри с Южна Корея, а в замяна на това КНДР да замрази своята ракетна и ядрена програма, постоянният представител на Вашингтон в ООН Ники Хейли нарече апела им „нахален”.
Президентът Тръмп също потвърди, че САЩ стоят зад съюзническите си задължения към Южна Корея и Япония. И заплаши Северна Корея с „огън и ярост”.
Но Ким Чен-Ун очевидно е доловил съвсем други послания. Само два дни преди да бъде уволнен, бившият съветник на Тръмп Стив Банън даде интервю за списание The American Prospect, в което се обяви за изтегляне на разположените в Южна Корея близо 30 000 американски войници, ако Пхенян замрази своята ядрена програма и допусне в страната независими контрольори.
Банън вече го няма, но Томас Райт смята, че новият курс на Тръмп „Америка първа” се вписва много добре в сметките на Ким: „Именно заради този външнополитически курс на САЩ можем да изхождаме от предположението, че те няма да рискуват своята собствена сигурност заради сигурността на съюзниците си”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!