П ри разглеждането на руската стратегия в Украйна и непряко към САЩ има една загадка, която изглежда има очевиден отговор, но е трудно да бъде приет просто така, коментира Джордж Фридман в „Геополитикал фючърс“, цитиран от БГНЕС.
Москва започна със сравнително бавно разгръщане на сили по украинската граница. Изглеждаше, че е в състояние да нахлуе в Украйна с минимална съпротива. Вместо да нападне, обаче, Русия започна дипломатическа конфронтация със Съединените щати, като поиска Украйна никога да не бъде приемана в НАТО и НАТО да ограничи разполагането на оръжия в Източна Европа.
Ето как Русия печели от милиарди от заплахите срещу Украйна
Руските преговарящи знаеха добре, че САЩ никога няма да се съгласят на тези условия. От една страна, това е решение на НАТО, а не на Вашингтон. От друга страна, членовете на НАТО в региона се намират на най-източната граница на алианса. Те са изложени най-пряко на потенциални руски действия, особено ако Русия поеме контрола над Украйна. Накратко, капитулирането пред руските искания би оставило Източна Европа отворена за руски атаки. Най-важното за САЩ обаче е, че доверието към тях не само в Европа, но и в целия свят, ще бъде фатално засегнато. Да се позволи на руснаците да принудят Съединените щати да се споразумеят за бъдещите отношения с една суверенна държава е просто невъзможно. Последиците щяха да бъдат глобални и щяха да създадат политическа криза в САЩ.
Генерал: Украинците са готови да разкъсат руснаците с голи ръце
Не е логично Русия да отлага военни операции, като отправя искания, за които знае, че ще бъдат отхвърлени, особено след като военните ѝ сили вече са разположени. Защо Русия, ако е напълно решена да навлезе в Украйна и да я окупира, би дала на Запада време да подготви военни контрамерки? Москва разбира, че действията ѝ ще бъдат възприети като заплаха, защото именно така е трябвало да бъдат възприети. Тя разбира, че ще има отговор, но също така разбира, че не може да е сигурна какъв ще бъде отговорът. Доставките на противовъздушни и противотанкови оръжия, например, биха могли драматично да усложнят инвазията.
Русия: Украйна се готви да ни нападне
Едно нахлуване в Украйна е трудно дори и при най-добрите условия. Страната е с размерите на Афганистан, а координирането на сложен тактически план предоставя неизброими възможности за провал. Руската армия не е провеждала такава мащабна операция от времето на Втората световна война, така че не притежава необходимия опит. При инвазия от такъв мащаб нападението трябва да се извърши възможно най-бързо, преди врагът да се е подготвил. Изчаквайки, Русия увеличава риска от провал.
НАТО отхвърли искането на Русия да изтегли войските си от България и Румъния
Възможно е тогава Москва да е искала да направи неприемливо предложение с пропагандна цел. Но стойността на световното обществено мнение в сравнение с една успешна военна операция е минимална. След инвазия общественото мнение ще бъде против руската агресия, независимо от дипломатическите любезности. С други думи, стойността на общественото мнение е твърде малка.
Единственият извод, който може да се направи, е, че Русия няма намерение да нахлува в Украйна, както многократно е заявявал заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков.
Столтенберг: НАТО няма да изпраща войски в Украйна
Като се има предвид, че Русия не действа, когато можеше, изглежда, че той може би казва истината. От друга страна, видяхме, че руснаците са активни, макар и по-незабележимо, в Беларус, Кавказ и Централна Азия. Логиката диктува, че Русия трябва да възстанови историческата си буферна зона и че Украйна е от съществено значение в това отношение. Москва направи всичко възможно, за да създаде кризисна атмосфера. Може би е имала информация, че САЩ и НАТО ще свалят картите си. Но САЩ не могат да си позволят да не правят нищо. Заплахата на президента Джо Байдън към руската банкова система или е много по-опустошителна, отколкото изглежда, или е просто прикритие за военни действия. Така че в този смисъл САЩ също се сдържат, само че не толкова объркващо, колкото руснаците.
„Газпром“: Исторически минимум на газа в Европа и Украйна
Вероятно Русия започна преговорите с крайни искания като нормална преговорна стратегия. Но остава фактът, че руските сили са разположени и съпротивата се засилва. Възможно е руснаците просто да са уверени, че силите им са в състояние да извоюват лесна победа. Но едно от правилата на войната е, че се нанасят удари с максимална изгода и не се отстъпва предимство. Правилото на дипломацията е да отправяш много заплахи, преди да сключиш сделка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!