Д осегашният нидерландски премиер Марк Рюте ще е отново на власт, след като неговата партия спечели парламентарните избори в Нидерландия, пише в. "Таймс".
Очаква се Рюте да сформира своето четвърто коалиционно правителство, след като неговата Народна партия за свобода и демокрация спечели снощи едни избори, белязани от правилата за спазване на социална дистанция, отбелязва британското издание.
Марк Рюте обяви убедителна победа на нидерландските парламентарни избори, като обеща през четвъртия си мандат като министър-председател да възстанови Нидерландия от коронавирусната пандемия, пише британският в. "Гардиън".
След една скучна предизборна кампания, проведена по време на пандемия, изборите, възприемани като допитване до нидерландците дали одобряват политиката на правителството за справяне с кризата, бяха спечелени от партията на Рюте, която според предварителните резултати от вота ще има повече депутатски места от тези, с които разполагаше в досегашния парламент, изтъква "Гардиън".
Либералният премиер Марк Рюте засилва доминацията си след победата на парламентарните избори, пише френският в. "Монд".
Неговата Народна партия за свобода и демокрация продължава да е най-силната в Нидерландия, което позволява на Рюте да контролира процеса по сформирането на четвъртата си последователна управленска коалиция, повече от десет години след идването си на власт.
Една друга политическа формация обаче се превърна в истинската изненада на тези избори, отбелязва "Монд". Става дума за центристката, либерална и социална партия "Демократи-66", оглавена от досегашната министърка на външната търговия и сътрудничеството Сигрид Каг, която на тези избори се превърна във втора политическа сила в Нидерландия. Партията, която се характеризира с проевропейската си ориентация, отбеляза най-добрия си изборен резултат от 25 години.
Партията на Марк Рюте, който е един от най-дълго управлявалите европейски лидери, спечели убедителна победа на нидерландските парламентарни избори, което ще позволи на Рюте да бъде премиер на Нидерландия за четвърти мандат, пише в. "Ню Йорк таймс".
Рюте, който определя партията си като "център-дясно", сега ще трябва да сформира коалиция, за да се сдобие с управленско мнозинство в парламента. Очаква се водеща роля в преговорите за сформиране на новото правителство да играят Рюте и лидерката на "Демократи-66" и бивша дипломатка в ООН Сигрид Каг, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Високият изборен резултат ще направи Каг най-влиятелната жена в нидерландската политика, отбелязва Ройтерс.
На снимка, публикувана в Туитър, лидерката на Д-66 танцува върху маса, посочва Франс прес.
A big shoutout to @SigridKaag— what an inspirational leader #D66 #Verkiezingen2021 @RenewEurope pic.twitter.com/kwbe7Bt3Zy
— Katalin Cseh (@katka_cseh) March 17, 2021
"Изключително горд съм", не скри задоволството си нидерландският премиер. Той изрази оптимизъм след своята четвърта поредна изборна победа, като видя в нея категоричен вот на доверие от страна на гласоподавателите.
"Предизвикателствата пред нас са огромни", предупреди в същото време Рюте. Той отбеляза, че през следващите седмици и месеци трябва да изведе страната от кризата с коронавируса.
Официалните резултати са очаквани през следващите часове.
Нидерландското правителство подаде оставка
В Нидерландия съставът на парламента по традиция е пъстър и страната обикновено се управлява от сложни коалиции. Нещо показателно за още по-голямото фрагментиране на електората - цели 17 формации ще имат поне по един депутат в новия състав на долната камара на парламента, като само трите най-големи партии са получили резултат над 10 процента, отбелязва Ройтерс.
АФП посочва, че в изборите са участвали рекордните 37 листи.
Нидерландия е една от първите държави от Европейския съюз, организиращи избори в условията на пандемията от новия коронавирус. Гласуването продължи три дни - от понеделник до сряда, - за да бъде избегнато струпването на хора с цел да бъде предотвратено разпространението на вируса, който досега причини смъртта на повече от 16 хиляди души в страната с население от около 17 милиона души.
Избирателната активност достигна 83 процента - с 1 пункт повече, отколкото на предишните парламентарни избори - преди четири години.
В Нидерландия 75-членната горна камара на парламента (т. нар. Първа камара) се избира на пропорционален принцип от провинциалните парламенти. Тя няма право на законодателна инициатива, но трябва да одобри всички закони, вече прокарани през долната камара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!