Ф илипинските власти обявиха извънредно положение и призоваха за евакуацията за близо половин милион души в близост до столицата Манила, след като в неделя вулканът Таал изхвърли пепел на 14 метра височина във въздуха.
В първия ден от новата седмица вулканът, който се намира на около 60 километра южно от Манила и е един от най-активните вулкани в страната, започна да бълва лава.
Вулкан изригна във Филипините, над 80 000 евакуирани
Филипинският институт по вулканология и сеизмология (PHIVOLCS) повиши степента на опасност до четири, което означава, че „експлозивно изригване” може да се случи в следващите часове или дни. Най-високото ниво на предупреждение е пет, което показва, че вече се случва изригване.
Издадено е предупреждение и за възможно цунами в езерото, заобикалящо вулкана.
Има 10 града и общини около вулкана, някои лежат извън радиуса на евакуация – и те са дом на близо 760 000 души.
„Вулканът всъщност не е много голям, но се счита за един от най-опасните в света, поради броя на хората, които живеят в непосредствена близост до него”, казва Ерик Клемети, вулканолог от университета в Денисън.
Вулкан изригна внезапно в Нова Зеландия, броят на жертвите расте
PHIVOLCS поиска „пълна евакуация” на всички в радиус от 17 километра около вулкана. Този район, считан за опасна вулканична зона, е дом на повече от 450 000 жители, според Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
Към понеделник повече от 16 400 души са потърсили убежище във временните евакуационни центрове, създадени от властите. Най-вероятно е общият брой на евакуираните да бъде по-голям, като много хора избират да останат с членове на семейството и роднини в други части на страната. Федералните власти помагат в операцията за реагиране и евакуация, армията изпрати 20 военни превозни средства и 120 души персонал, за да помогне на засегнатите жители, а секретарят на националната отбрана заяви, че
хеликоптери са в готовност за евакуация на хора.
Най-смъртоносните вулкани в света
Министърът на отбраната също призова жителите в близост до изригването да се евакуират и да не се колебаят да напускат домовете си. Организации за помощ като Червения кръст оказват помощ на място, като изпращат спасителни превозни средства и провизии.
„Лавата, която сега започва да изригва”, е опасна, каза ЕКлемети, тъй като създава „голям фонтан от лава”, който след това може да се разлее в близките градове.
Но вулканичната пепел е най-голямата опасност, заяви Джоузеф Михалски, директор на отдел „Земя и планетарна наука“ в университета в Хонконг.
„Пепелта е това, което ще ви убие, а не лавата”,
каза той пред Си Ен Ен (CNN). „Потокът на пепел от избухващ вулкан може да се движи със стотици километри в час”.
„Вулканичният” туризъм – опасност, която привлича
Други заплахи включват смъртоносни токсични газове, отделяни от изригването, и кални потоци, причинени от смесване на пепел с водна пара в атмосферата.
Ако изригне отново, пепелта – която носи микроскопични парчета стъкло – потенциално би могла да бъде пренесена на 100 километра или повече, замърсявайки въздуха и водата в далечни места. Повече от 25 милиона души живеят на 100 километра от вулкана.
„Микроскопичните парченца стъкло са опасни за белите дробове”, каза Михалски. „Не искате такива неща в дробовете си. Те могат да се настанят в дробовете ви и да ви разболеят сериозно”, предупреди експертът.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!