В ъпреки че в някои среди се смята обратното, труповете на жертви на природни бедствия или въоръжени конфликти рядко представляват заплаха за здравето на населението, заявиха Червеният кръст и Световната здравна организация.
Жертвите, които са починали от травми, удавяне или пожар, "обикновено не са носители на организми, които причиняват заболявания при обичайните предпазни мерки", заявиха агенциите.
Providing shelter, food, and medical supplies to people in Libya and Morocco who survived 2 massive lethal natural disasters is the top priority, says UN's humanitarian affairs chief Martin Griffiths https://t.co/Ujz91rzkr3 pic.twitter.com/qO8E1GQBX8
— Anadolu English (@anadoluagency) September 15, 2023
Те добавиха, че изключение правят смъртните случаи, причинени от инфекциозни заболявания като ебола, марбург или холера, или ако бедствието се случи в район, където инфекциозните заболявания са ендемични.
Двете агенции отбелязаха също така риска от диария при пиене на вода, замърсена с фекалии от мъртви тела.
Но рутинната дезинфекция на питейната вода е достатъчна за предотвратяване на заболявания, предавани по воден път, въпреки че телата не трябва да остават в контакт с източници на питейна вода, заявиха агенциите.
Техните съвети идват след големите наводнения в Либия и земетресението в Мароко, при които загиналите са хиляди.
Властите често се опитват да погребат мъртвите възможно най-бързо, което може да увеличи страданията на роднините и да създаде правни и административни проблеми за семействата на жертвите.
Но идеята, че труповете могат да разпространяват болести, е "погрешно разбиране, (което) често подтиква хората да погребват набързо мъртвите и увеличава вероятността хората да изчезнат, оставяйки близките им в мъка за години напред", казва Билал Саблух, регионален съветник по съдебна медицина за Африка в Международния комитет на Червения кръст.
"Тези, които са оцелели при събитие като природно бедствие, е по-вероятно да разпространят болести, отколкото мъртвите тела", допълва Пиер Гьомарх, ръководител на отдела за съдебна медицина в Червения кръст.
Corpses from natural disasters rarely pose health risk: Red Cross, WHO #health #wellness #medical https://t.co/1k5zzqo1b4
— Xtreem Wellness (@XtreemWellness) September 15, 2023
Както Червеният кръст, така и СЗО препоръчват телата да се идентифицират и след това да се погребват в отделни, ясно обозначени гробове, чието местоположение се документира за последващо проследяване.
"Призоваваме властите в общностите, засегнати от трагедията, да не бързат с масовите погребения или масовите кремации", заяви д-р Казунобу Коджима, медицински служител на СЗО за биологична безопасност и биосигурност в Програмата за извънредни ситуации в здравеопазването.
"Достойното третиране на телата е важно за семействата и общностите, а в случаите на конфликти често е важен компонент за по-бързото прекратяване на сраженията", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!