Р азпространението на болести като маймунска шарка и хеморагичната треска Ласа, които стават все по-чести, е свързано с изменението на климата, съобщи Ройтерс, като цитира изявление на ръководителя на СЗО за извънредните ситуации д-р Майкъл Райън.
„Изменението на климата допринася за бързата промяна на метеорологичните модели. Сушата например принуждава хората и животните да променят своето поведение в търсене на храна. В резултат на това, болестите, специфични за животните, се предават на хората", обясни той и добави, че „вероятността от инфекции и рисковете от разпространението им в нашите общности се увеличават".
Маймунската шарка е рядко вирусно заболяване, което се предава на хората от диви животни (гризачи, примати). Симптомите на заболяването включват треска, главоболие, мускулни болки, болки в гърба, подуване на лимфните възли и умора.
Кожните обриви, характерни за заболяването, могат да се появят както по лицето, така и по други части на тялото. Смъртността от маймунска шарка обикновено е между 1 и 10 процента, според данни на СЗО, като по-голямата част от смъртните случаи са в по-млади възрастови групи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!