С ветовната здравна организация (СЗО) омаловажи риска от пренасяне на инфекцията при наскоро регистриран случай на птичи грип в Китай.
Във вторник СЗО съобщи, че е оценила като "нисък" риска от предаване на инфекцията от човек на човек на новорегистрирания случай на птичи грип в Китай след откриването на лице, заразено с комбинирани щамове H3N2 и H10N5 на птичия грип.
Внимателното разглеждане на последния съобщен случай идва в момент, когато общественото доверие в способността на Пекин да предупреждава света за инфекциозни заболявания е ниско след неуспешното справяне на Китай с пандемията COVID-19.
Въпреки трагичния изход за пациента, СЗО и китайските здравни власти се опитаха да успокоят международната общност, като подчертаха епизодичния характер на предаването на инфекцията и продължаващите усилия за наблюдение и реагиране на огнищата на птичи грип.
Според изявлението, публикувано от СЗО, няма данни за трайно предаване на този вирус на птичи грип на хора и при проведените от властите разследвания и тестове не са установени допълнителни предполагаеми случаи на заразяване.
"Не са открити нови предполагаеми случаи при хора в резултат на разследванията и тестовете, извършени от властите." Това се посочва в изявление на СЗО, като се твърди, че вирусите на птичия грип все още не са показали способност за продължително предаване на инфекцията сред хората.
"Поради това вероятността за разпространение от човек на човек се счита за ниска", заключава организацията, описвайки инцидента като "епизодично междувидово предаване от птица на човек".
Този случай на птичи грип е докладван за първи път на СЗО от Китай на 27 януари, а няколко дни по-късно е оповестен публично.
Пациентката, 63-годишна жена от провинция Анхуей с предшестващи здравословни състояния, се е поддала на инфекцията, след като е развила симптоми, включващи кашлица, болки в гърлото и треска на 30 ноември. Тя е починала на 16 декември.
На 31 януари Ройтерс подробно описа развитието на заболяването на жената, като отбеляза, че тя е работела във ферма.
Идентифицирането на щамовете H3N2 и H10N5 в респираторните проби на жената е потвърдено от Китайския център за контрол и превенция на заболяванията на 26 януари след първоначалното изолиране на щамовете от властите в Джъдзян на 22 януари, според Центъра за изследване на инфекциозните болести и политиката (CIDRAP) към Университета в Минесота.
Този случай предизвика реакциите на здравните органи и СЗО, като се подчертава, че понастоящем рискът от заразяване на хората с вируса е нисък и липсва предаване на вируса от човек на човек, съобщава CIDRAP.
* Видеото е архивно: Вирусолог: 50-60% е смъртността от птичи грип при хората
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!