Е кспертният комитет по въпросите на медицинската етика на Световната здравна организация (СЗО) одобри използването на лечения, които не са преминали клинични изследвания, в борбата с вируса на хеморагичната треска ебола, предадоха АФП и ИТАР-ТАСС.
„Предвид обстоятелствата на епидемията и при спазването на някои условия, комитетът стигна до консенсус, че е етично непризнати лечения, чиято ефикасност и вторични ефекти още не са известни, да се предлагат като потенциални или превантивни методи“, се казва в изявление на СЗО.
Комитетът определи като необходими условия при използването на тези непризнати лечения „абсолютна прозрачност на курса на лечение, информирано съгласие, свобода на избора, поверителност, уважение на болните, съхраняване на достойнството и участие на местните общности“.
Експертите се позовават на „моралното задължение да се събират и споделят данните за безопасността и ефикасността на тези интервенции“, които трябва да са предмет на постоянно оценяване за употребата им в бъдеще.
По-рано днес президентът на САЩ Барак Обама и Управлението за храни и лекарства към неговата администрация
одобриха молба на Либерия да ѝ изпратят мостри от експериментално лекарство срещу вируса,
предаде Ройтерс.
Лекарството ще бъде доставено още тази седмица и ще бъдат използвано за лекуване на доктори, заразени от вируса.
Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Маргарет Чан също е разрешила доставянето на дози от експерименталното лекарство на Либерия.
Последният взрив на ебола е най-мащабният и най-продължителният, регистриран досега.
Болестта отне досега живота на повече от 1000 души. Тя се появи през март в Гвинея и оттогава се разпространи в Сиера Леоне, Либерия и Нигерия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!