И ма "тревожно" близо 45-кратно увеличение на случаите на морбили в Европа миналата година, съобщава Световната здравна организация (СЗО).
Здравните ръководители предупреждават, че случаите все още нарастват и са необходими „спешни мерки“, за да се предотврати по-нататъшното разпространение.
Около 42 200 души са били заразени през 2023 г., в сравнение с 941 през цялата 2022 г.
СЗО смята, че това е резултат от по-малко деца, ваксинирани срещу болестта по време на пандемията от COVID-19.
Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) също призова за "спешни действия", за да се спре разпространение на морбили.
В Уест Мидландс се наблюдава бързо нарастване на броя на случаите, предимно при деца под 10 години, като 80% от заразените са регистрирани в Бирмингам, а 10% в Ковънтри.
UKHSA предупреди, че намаляващият брой на ваксинираните трябва да се промени, за да се спре потенциално смъртоносният вирус, който излага на риск живота на околните.
Според UKHSA най-добрият начин да се избегне разпространението на морбили е ваксинирането на децата срещу морбили, паротит (заушка) и рубеола (MMR), за да се осигури максимална защита.
Въпреки това UKHSA разкри, че усвояването на първата доза MMR ваксина при деца на двегодишна възраст в Англия е 89%, а за две дози MMR при деца на петгодишна възраст процентът е 85. Това е доста под целта от 95%, определена от СЗО.
Проф. Кантарджиев с важна информация за коклюша и морбилите
Какви са симптомите на заболяванията?
Морбили е силно инфекциозно заболяване, което може да доведе до проблеми като пневмония, менингит, а в редки случаи и до трайна инвалидност или смърт.
При морбилите инфекцията се разпространява много лесно и може да причини сериозни здравословни проблеми при някои хора.
Първите симптоми на морбили включват:
- Висока температура
- Хрема или запушен нос
- Кихане
- Кашлица
- Зачервени, възпалени или сълзящи очи
- Обрив
- Петна в устата
Симптомите на паротит (заушка) са:
- Главоболие
- Болки в ставите
- Чувство на отпадналост
- Сухота в устата
- Лека коремна болка
- Усещане за умора
- Загуба на апетит
- Висока температура
Някои от симптомите на рубеолата са:
- Болки в пръстите, китките или коленете
- Висока температура
- Кашлица
- Кихане или хрема
- Главоболие
- Възпалено гърло
- Възпалени или зачервени очи
Какво представляват ваксините срещу морбили, паротит и рубеола (MMR)?
Според Националната здравна служба (NHS) ваксината MMR е безопасна и ефективна и предпазва хората от морбили, паротит и рубеола.
"Ваксинирането е важно, тъй като тези заболявания могат да доведат и до сериозни проблеми, включително менингит, загуба на слуха и проблеми по време на бременност", се казва на уебсайта на Националната здравна служба.
За да получат максимална защита от заболяването, хората се призовават да си поставят две дози от ваксината MMR.
What is measles - and how do you protect against it? https://t.co/CiYGJ4ncK5
— Anchored In Xtra Blackness 🏴First Generation.💯 (@BlacknessinXtra) January 21, 2024
"100-дневната кашлица": Разпространява се силно заразна инфекция
Усложнения
"Колегите от Уест Мидландс работят неуморно, за да овладеят епидемията, но тъй като в някои общини ваксините са толкова малко, сега съществува реален риск от разпространение на вируса в други градове. Децата, които се разболяват от морбили, могат да бъдат много зле, а някои от тях ще получат усложнения, които ще променят живота им”, казва професор Джени Харис.
"Най-добрият начин, родителите да предпазят децата си от морбили е ваксината MMR. Две дози от ваксината осигуряват защита за цял живот", посочва Харис.
"Необходими са незабавни действия за повишаване на разпространението на MMR в общностите, в които ваксината се използва слабо”, добавя тя.
"Нуждаем се от дългосрочни съгласувани усилия за защита на хората и за предотвратяване на големи епидемии от морбили", коментира експертът.
"По време на пандемията от COVID-19 видяхме спад в рутинните детски ваксинации, включително MMR, което ни прави уязвими към епидемии, особено когато хората пътуват в чужбина за лятна почивка на места, където морбилите са по-често срещани", казва Д-р Ванеса Салиба.
Не забравяйте да се консултирате със специалист, в случай, че страдате от подобно заболяване или приемате медикаменти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!