В сяка дискусия за съживяване на енергийните връзки с Русия е "илюзорна", заяви висшият енергиен служител на Белгия, потвърждавайки становището на новото правителство, което не смята да променя курса си по отношение на руската енергия, независимо от призивите за завръщане на вноса от Москва, пише Politico.
Нереалистичен дебат
"Фантазия е да вярваме, че от ден на ден можем да се върнем към обичайния бизнес с Русия, сякаш нищо не се е случило," сподели белгийският министър на енергетиката Матийо Бихет в първото си интервю за международната преса след встъпването в длъжност. "Тази дискусия ми изглежда интелектуално предизвикателна, но в момента не е реалистична. Това е илюзорен дебат," подчерта той.
Позицията на Бихет подчертава, че Белгия все още е за постепенното премахване на руския внос на втечнен природен газ, но не подкрепя пълната забрана. "Този внос постепенно намалява. Ние финансираме войната. Трябва да изключим кранчето", добави той.
Коментарите на Бихет идват на фона на растящите слухове за възстановяване на достъпа на Европа до доставките на петрол и газ от Русия. Кремъл съобщи, че води преговори с Вашингтон за съживяване на газопроводите Северен поток, а официални лица от Германия сигнализираха, че е възможно отново да активират подводните връзки.
"Не вярвам много, че това действително ще се случи," каза Бихет. "Това би попречило на цяла поредица от дискусии относно мира, зачитането на целостта на Украйна и територията. Съмнявам се в добрите намерения на Русия на този фронт."
Белгия сред основните вносители на руски LNG
Независимо от тези критики, Белгия остава един от най-големите вносители на руски LNG (втечнен природен газ) в Европейския съюз. Според стоковата фирма Kpler, от януари 2023 година страната е внесла 1,1 милиона метрични тона LNG от Русия.
Съществуващата забрана на ЕС за реекспорт на руски LNG влезе в сила миналия месец, но Брюксел все още избягва да наложи категорична забрана. Бихет повтори, че няма да подкрепи напълно забраната, освен ако страната му не начертае "координиран подход" със съседите си.
Атомната енергия като решение
Матийо Бихет посочи, че частично решение на продължаващата зависимост на ЕС от руски енергийни източници е увеличаването на използването на атомна енергия. Дългогодишен привърженик на ядрената енергия, той иска да преразгледа подхода на страната към технологията с ниски емисии.
"Преди пет години това беше табу. Сега обаче потокът се е обърнал към ядрената енергия," сподели Бихет. Той изрази намерение за удължаване на живота на съществуващите речатори и дори за увеличаване на инсталирания капацитет на страната.
Необходими действия от ЕС
Бихет подчерта, че Европейската комисия трябва да обърне внимание на ядрената енергия в своите планове за спасяване на индустрията, включително като се разработи специален фонд за атомна енергия. "Ясно е, че Европа трябва да се обедини по отношение на ядрената енергия," заключи той.