Д ва независими екипа от учени прекрачиха една от най-устойчивите морални линии в генетиката и създадоха хибриди между хора и животни.
Единият екип е испански. Той се възползва от липсата на ясни регулации в Китай и там създава първия хибрид между човек и маймуна. Другият екип е воден от японския биолог Хиромицу Накаучи. Той работи с мишки в родината си, Япония.
Хуан Карлос Белмонте, който също ръководи лаборатория в Калифорнийския институт "Салк", е начело на първия изследователски проект.
Целта и на двата екипа е един ден да измислят как да използват животните за създаване на органи за човешки трансплантации. Учените смятат, че създаването на хибрид е важна първа стъпка.
Испанският екип инжектира човешки стволови клетки в маймунски ембрион. Тези клетки могат да създават всякакъв вид тъкан. Експериментът е спрян, преди да завърши втората седмица от развитието на ембриона, с което теоретично се избягва нарушаването на етичните норми.
Създаването на химери е сравнително ясно. Учените инжектират човешки ембрионални стволови клетки в ембрион от друг вид, който е само на няколко дни.
Белмонте има опит с този тип изследвания, тъй като преди това се е опитвал да добави човешки клетки в свински ембриони. Изследванията му със свине обаче претърпяват неуспех, поради което той се насочва към експерименти върху примати.
Този тип изследвания не са разрешени в Съединените щати. В Китай обаче няма такъв закон. Там липсват както изрично позволение, така и забрана за тези опити.
Срещу тях са налице редица етични опасения, като например страхът, че човешките стволови клетки могат по някакъв начин да попаднат в мозъка на маймунския ембрион.
Тази година Япония, стана първата държава в света, одобрила експериментите с човешки клетки и животински ембриони. Японското правителство възнамерява да позволи на изследователите да търсят начини за отглеждане на органи за трансплантация.
Биологът Хиромицу Накаучи чака този момент повече от десетилетие. След години на планиране, настойчивият изследовател най-сетне получи одобрение от правителството.
Докато много страни по света са ограничили или направо забранили тези етично спорни практики, Япония вече официално вдигна капака на кутията на Пандора.
Като водещ изследовател на стволовите клетки в университетите в Токио и Станфорд, Накаучи вече е експериментирал с ембриони на прасета и овце.
"Не очакваме да създадем човешки органи веднага, но това ни позволява да развием изследванията си въз основа на ноу-хау, което имаме до този момент", смята Накаучи.
Експериментите ще започнат с инжектиране на индуцирани от човека плурипотентни стволови клетки в ембриони на плъхове и мишки, които са генетично манипулирани, така че да не могат да развият панкреаси.
Целта е ембрионът от гризачи да използва човешките клетки, за да си изгради панкреас и в продължение на две години екипът планира да наблюдава как се развиват и растат тези опитните обекти, като внимателно следят техните органи и мозъци в процеса. Едва тогава изследователите ще поискат одобрение да направят същото с прасета.
Ако Накаучи и неговият екип открият, че повече от 30 процента от мозъка на гризачите е с човешки произход, те незабавно ще преустановят експеримента. Това са част от правителствените условия за предотвратяване на появата на "хуманизирано" животно.
Накаучи обаче не смята, че има подобна опасност. Миналата година той и неговите колеги в Станфордския университет успешно създадоха първия ембрион на овца, инжектиран с човешки клетки. Въпреки че беше унищожен само след 28 дни, хибридът не съдържаше човешки органи, а случайно разпространилите се клетки бяха по-малко от 1 на 10 000.
"Опитваме се да гарантираме, че човешките клетки допринасят само за генерирането на определени органи", обяснява Накаучи. "С новото ни, целево създаване на органи, няма нужда да се притесняваме от интегрирането на човешките клетки там, където не ги искаме, така че трябва да има много по-малко етични проблеми."
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!