И спанското председателство на Съвета на ЕС потвърди, че България и Румъния ще се присъединят към Шенген с въздушните и морските граници от март догодина.

Решение за отпадането на проверките по сухопътните граници ще бъде взето по-късно, уточнява председателството в Х. Това е последното споразумение в рамките на Испанското председателство, се посочва в съобщението.

Поздравления за България и Румъния, написа в същата социална мрежа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той определя днешната стъпка като дългоочаквана.

Мария Габриел: С България и Румъния Шенген стана по-силен

България и Румъния днес трябва да се гордеят, написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Решението за отпадането на вътрешните гранични проверки по въздух и море е голяма стъпка напред за двете страни и за Шенгенското пространство. България и Румъния работиха усилено за това и го заслужават. Те ще направят Шенген още по-силен, добавя Фон дер Лайен.

Зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас определя решението като "историческо".

ЕК приветства взетото днес единодушно решение за присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство, засега с премахване на проверките по въздушните и морските граници от март 2024 г., пише в съобщение на комисията. Присъединяването на тези държави ще насърчи пътуването, търговията и туризма, и допълнително ще укрепи вътрешния пазар. Обсъжданията за допълнително решение за премахване на проверките по сухопътните граници ще продължат догодина, се посочва в съобщението.

Австрия потвърди допускането на България и Румъния в Шенген по въздух

Отбелязва се, че от 2011 г. ЕК е потвърдила готовността на двете страни да се присъединят към пространството без гранични проверки. Оттогава България и Румъния продължават да доказват, че изпълняват условията за присъединяване. Това отново бе потвърдено от три проверки по българските и румънските външни граници през миналата и тази година. Комисията започна пилотни проекти с Румъния и България през март, за да подкрепи управлението на външните граници, за повишаване на сътрудничеството със съседните държави и за осигуряване на бързи процедури за предоставяне на убежище и за връщане на мигрантите без основание за престой в ЕС, отбелязва комисията.

Според ЕК Съветът на ЕС се очаква да приеме решение за отпадане на проверките по сухопътните граници "в разумен срок". Допълва се, че България и Румъния ще продължат да получават значителна финансова подкрепа и помощ от Европейската агенция за гранична и брегова охрана "Фронтекс".

Нинова: Към никоя държава не са поставяни изисквания за Шенген, както към България

В съобщение на Съвета на ЕС се уточнява, че България и Румъния прилагат части от Шенгенското законодателство от 2007 г., включително за проверките по външните граници, полицейското сътрудничество и използването на Шенгенската информационна система. Съветът днес решава да се прилагат и останалите части от това законодателство, които включват премахването на проверките по вътрешните граници и свързаните с това мерки, след като е проверено, че се изпълняват необходимите условия.

Днешното решение е взето с единодушие и с писмена процедура, отбелязва Испанското председателство. Испанският вътрешен министър Фернандо Гранде-Марласка изразява задоволство, че с това решение завършват преговори, продължили 12 години. 

Австрия: Румъния и България трябва да приемат бежанци, особено от Афганистан и Сирия

От 31 март 2024 г. няма да има проверки на пътниците по вътрешните въздушни и морски граници на ЕС между България и Румъния, и останалите страни от Шенгенското пространство. Тази дата съответства на промяната на зимното/лятното разписание, определено от Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), се посочва в съобщението.

Когато си умен-дразнят те тъпите. Когато си тъп-умните. А когато не си се наспал-всичките.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Паметта на кой виден чудотворец почитаме днес

Паметта на кой виден чудотворец почитаме днес

Любопитно Преди 33 минути

Целия си живот той прекарал в молитва и монашески подвизи

Странната гробница на фараона Шепсескаф може да има астрономическо обяснение

Странната гробница на фараона Шепсескаф може да има астрономическо обяснение

Любопитно Преди 48 минути

Какво е астрономическото обяснение четете в следващите редове

<p>Извънредно заседание на Здравната комисия в НС</p>

Здравната комисия заседава извънредно за финансирането на държавните психиатрии

България Преди 2 часа

Ще бъдат изслушани министрите на здравеопазването и на финансите

.

Нещо „странно“ се случи на мишките, които живяха на МКС в продължение на 37 дни

Любопитно Преди 2 часа

НАСА е изчислила, че на всеки месец в Космоса плътността на костите, които носят тежест, намалява с поне 1 процент

Започват дебатите по вота на недоверие срещу кабинета "Желязков"

Започват дебатите по вота на недоверие срещу кабинета "Желязков"

България Преди 2 часа

Засега той има подкрепата само на „Възраждане”, МЕЧ и „Величие”

<p>2 април: Империята отвръща на удара и печели войната</p>

2 април: Империята отвръща на удара и печели войната

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Валежите ще започнат да намаляват</p>

Валежите ще започнат да намаляват

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Microsoft пуска нови функции за Copilot+ PC устройствата

Microsoft пуска нови функции за Copilot+ PC устройствата

Технологии Преди 2 часа

Част от тях досега бяха ексклузивни само за модели с процесори Snapdragon

Златните с нова впечатляваща победа в Hell’s Kitchen

Златните с нова впечатляваща победа в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 9 часа

Младото острие на Сините Едуард получи номинация за изгонване

Украйна унищожи руското командване в Херсонска област

Украйна унищожи руското командване в Херсонска област

Свят Преди 9 часа

Бомбата GBU-62 буквално е влязла през вратата на бункера

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 10 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 11 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 11 часа

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

България Преди 11 часа

Детето пътувало с баба си и дядо си по пътя Плевен - Луковит

Откриха мъртъв четвърти войник на САЩ в Литва

Откриха мъртъв четвърти войник на САЩ в Литва

Свят Преди 12 часа

Войниците бяха в неизвестност от миналия вторник

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 12 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото