С ъветникът на Путин по военноморските въпроси определи „езерото на НАТО“ като най-важната задача на страната в областта на военното дело и сигурността.
Николай Патрушев, руският политик и член на най-близкото обкръжение на президента Владимир Путин, разказа пред изданието „Комерсант“ за плана на Русия да повиши ролята си в Балтийско море.
НАТО непрекъснато увеличава контрола си върху Балтийско море, което сега често се нарича "езерото на НАТО". Морето, разположено в Северна Европа, е почти изцяло затворено и е от решаващо значение за търговията, военната стратегия и енергийната инфраструктура, като солеността му е по-ниска благодарение на притока на сладка вода от реките.
Putin's Navy Advisor Names 'NATO Lake' As Top Priority https://t.co/yzao2ppRFQ
— Saber (@SaBeRRaNgEr) November 13, 2024
Граничи с държавите Дания, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Полша, Русия и Швеция. Единственият член на НАТО, който не граничи с Балтийско море, сега е Русия, след като Финландия и Швеция се присъединят през 2023 г.
Newsweek потърси НАТО и Кремъл за коментар.
Патрушев е бил секретар на Съвета за сигурност на Русия между 2008 и 2024 г. Той изиграва ключова роля в анексирането на Крим през 2014 г. и нахлуването в Украйна през 2022 г.
Пред руския вестник „Комерсант“ в понеделник Патрушев заяви: „Американците и техните европейски съюзници са поели курс към милитаризация на Балтийско море“
Той заяви, че това е „традиционна стратегия“ за Запада и че „нашите балтийски моряци винаги са разбивали плановете на агресорите“.
Патрушев каза: „Осигуряването на сигурността в Балтийско море е най-важната военно-политическа задача. Откакто Швеция и Финландия се присъединиха към НАТО, а също и на фона на подкопаването на „Северните потоци“, Русия предприема допълнителни мерки за защита на своята териториална цялост и икономически суверенитет.“
„Трябва да повишим ролята си в Световния океан. Да увеличим собствените си възможности, като същевременно засилим сътрудничеството с приятелски държави“, каза той.
Патрушев също така заяви, че страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) имат „огромен потенциал в морския сектор“.
Той заяви, че географското положение на страните от БРИКС означава, че те трябва да работят съвместно в световния океан, за да поддържат стабилността и сигурността на морските комуникации, като съсредоточат усилията си в корабостроенето, развитието на инфраструктурата на пристанищата, обучението на персонала и въвеждането на нови технологии.
„Езерото на НАТО“ засили напрежението между Русия и алианса.
След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Финландия и Швеция се присъединиха към НАТО. В резултат на това Балтийско море сега е заобиколено от членове на НАТО.
Балтийският флот на Русия е със седалище в ексклава Калининград. Разположен между членките на НАТО Полша и Литва, той ще бъде фронтова линия при евентуален конфликт между Москва и алианса.
Патрушев също така обвини САЩ и Великобритания, че имат намерение да саботират подводни интернет кабели и че планират да дестабилизират морската търговия с енергия.
Той заяви също така пред „Комерсант“, че САЩ и Великобритания стоят зад атаките срещу газопроводите „Северен поток 1“ и „Северен поток 2“ през септември 2022 г., които все още са обвити в мистерия - и планират други.
Той заяви, че „американските и британските специални служби“ биха имали необходимото оборудване и персонал за провеждането на такава операция, като средство „за насърчаване на икономическите им интереси“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!