С ъс сълзи на очи Рафаел Надал се сбогува с професионалния тенис във вторник.
В послание до почитателите си един от най-великите спортисти на всички времена заяви, че просто е искал да бъде запомнен.
„Искам просто да бъда запомнен като добър човек и дете, което е следвало мечтите си и е постигнало повече от това, за което някога съм мечтал“, скромно каза испанското величие, след като игра в последния си мач.
Въпреки че Надал и Испания току-що бяха шокиращо отстранени от Купа „Дейвис“ от Холандия, 38-годишният играч изглеждаше примирен с решението си да се откаже от кариерата си, изпълнена с трофеи, докато слушаше как велики тенисисти му го възхваляват във видеоклип в негова чест.
With tears in his eyes, Rafael Nadal said goodbye to professional #tennis on Tuesday.https://t.co/8kM9VbhI56
— Saudi Gazette Sport (@SGazetteSport) November 20, 2024
„За мен беше такава привилегия да играя с теб, но най-вече срещу теб“, каза Роджър Федерер. „Поздравления за най-невероятната ти кариера.“
Новак Джокович добави: „Твоето упорство, твоят борбен дух, енергията, която внасяше, силата, са нещо, което ще бъде изучавано и нещо, което ще бъде предадено на много, много поколения, които идват. За мен е голяма чест и съм развълнуван да ме наричат твой съперник“.
Серена Уилямс призна: „Ти ме вдъхнови да имам толкова много победи - да продължавам напред - да се боря - да ставам по-добра - да се усъвършенствам - по принцип да играя като теб.“
На излизане от корта великият тенисист раздаваше целувки на публиката и прегръщаше испанските си съотборници, преди да им помаха за довиждане.
- Момент на пълен кръг
Изключителната кариера на Надал започва през 2001 г., когато той става професионалист едва на 14 години.
Едва през април 2002 г., когато Надал навършва два месеца преди 16-ия си рожден ден, той записва първата победа в ATP Tour в кариерата си, която по подходящ начин идва на родния му остров Майорка.
След това Надал се изстрелва от 199-о до 49-о място в света през 2003 г., като печели титли от турнири от сериите „Чалънджър“ и мачове от турнири от сериите „Мастърс 1000“, както и записва първите си две победи над съперници от Топ 10 - включително над настоящия си треньор Карлос Моя.
A teary goodbye to tennis 🎾.
— Yogita Bhati (@bhatiyogita1002) November 20, 2024
Rafael Nadal declared his retirement. pic.twitter.com/I6NE2ROuWC
Следващата година ще бъде пробивът на Надал в тура и ще затвърди мястото му на испански герой. Той печели първата титла на сингъл на ATP в кариерата си на Pokrom Open, а след това, едва 18-годишен, побеждава световния номер 2 Анди Родик на финала на Купа Дейвис на родна земя, за да помогне на Испания да спечели титлата едва за втори път в историята
Подходящо е, че Надал се сбогува с тениса на сцената, която му помогна да пробие в Испания.
През онази 2003 г. имаше и малката подробност с първата среща с Федерер - пряка победа на Надал в Маями Оупън, за която със сигурност никой не е предполагал, че ще бъде началото на може би най-голямото съперничество в тениса.
„Но всичко, което бях чувал за теб - за този невероятен млад играч от Майорка, талант на поколенията, който вероятно ще спечели мейджър някой ден - не беше просто шум“, пише Федерер за този мач в прощалното си послание до Надал.
Но 2004 г. е годината, в която Надал наистина изгрява и се превръща в нарицателно име.
През сезона на клей той спечели 24 поредни мача, с което подобри рекорда на Андре Агаси за най-много последователни победи на тийнейджър в Откритата ера, а кулминацията бе първата му титла от Откритото първенство на Франция в дебюта му на турнира.
Надал стана първият тийнейджър, спечелил турнир от Големия шлем, откакто Пийт Сампрас спечели US Open през 1990 г., и се изкачи до най-високото в кариерата си 3-то място в света.
Това беше първата от четирите поредни титли на Откритото първенство на Франция, преди да бъде зашеметен от Робин Сьодерлинг в четвъртия кръг през 2009 г. и да претърпи първото си поражение на „Ролан Гарос“.
Тази загуба ще бъде първата от само три, които Надал претърпява на Откритото първенство на Франция, въпреки че трябваше да се оттегли контузен преди мача си от третия кръг през 2016 г. Това му дава рекорд от 112-3 на парижката глина, което е коефициент на победа от 97,39%.
22-time Grand Slam champion #RafaelNadal ended his professional tennis career after the 38-year-old's 6-4, 6-4 loss to Botic van de Zandschulp, as Spain was eliminated by the Netherlands at the #DavisCup in Malaga on Tuesday. pic.twitter.com/Nu1YNv21Jq
— Xinhua Sports (@XHSports) November 20, 2024
„На глина се чувствах така, сякаш стъпвам в задния ти двор, а ти ме накара да работя по-усилено, отколкото някога съм си мислил, че мога, само и само да задържа позицията си“, написа Федерер.
„Ти ме накара да преосмисля играта си - дори стигнах дотам да променя размера на главата на ракетата си, надявайки се на някакво предимство.“
- Най-великият мач в историята?
Неумолимият блясък на Надал на глина предефинира какво означава да доминираш на дадена повърхност.
Испанецът завърши кариерата си с 14 титли от Откритото първенство на Франция, две от Откритото първенство на Австралия, две от Уимбълдън и четири от Откритото първенство на САЩ - общо 22 титли от Големия шлем, втори за всички времена след Джокович.
Въпреки че тревата е смятана за най-слабата от трите настилки на турнирите от Големия шлем, именно на централния корт на Уимбълдън той се наслади на може би най-емблематичния си момент.
- В избледняващото късно вечерно лято
В бледата светлина на късното лято Надал най-накрая победи Федерер през 2008 г. и сложи край на петгодишната победна серия на швейцареца на „Уимбълдън“ в мач, който продължи почти седем часа от началото до края заради забавянето на дъжда.
Това беше последната година, в която "Уимбълдън" се играеше без покрив на Централния корт, което сложи край на драматичните часове на прекъсване на мачовете.
Федерер побеждава Надал на финала през 2006 и 2007 г., но испанецът разгромява Федерер с 6:1, 6:3, 6:0 на финала на Откритото първенство на Франция месец по-рано.
На централния корт Надал в крайна сметка спечели с 9:7 в петия сет. Мнозина смятат, че това е най-великият тенис мач на всички времена.
През август 2008 г. Надал най-накрая става за първи път номер 1 в света - позиция, която ще заема общо 209 седмици през цялата си кариера.
Сред многобройните си постижения в кариерата Надал става едва вторият човек, който постига „Златен шлем“ на сингъл през 2010 г. - печели всичките четири турнира от Големия шлем и олимпийско злато - и помага на Испания да спечели четири титли за Купа „Дейвис“. той също така печели олимпийско злато на двойки през 2016 г. и събира общо 92 титли на ATP.
Надал си създаде репутация на един от най-упоритите играчи в тениса, който преследва всяка топка с яростна решителност, дори и тези, които много други играчи биха изоставили като загубени.
Често обаче се задава въпросът дали агресивният стил на игра на Надал, който го направи толкова успешен, не е допринесъл по някакъв начин за проблемите му с контузиите.
- Контузии
С оглед на броя на контузиите, които Надал е претърпял през кариерата си, е лесно да се запитаме: „Ами ако?“.
Какво щеше да стане, ако не беше пропуснал 11 турнира от Големия шлем поради различни заболявания? Какво щеше да стане, ако тялото му не го беше подвело многократно през кариерата му
Колко Големи шлема щеше да има Надал сега? Колко рекорда щеше да счупи?
Но Надал никога не позволи на травмите да определят кариерата му, макар че, разбира се, те изиграха голяма роля. Вместо това кариерата му до голяма степен се определя от отговора му на тях: упоритостта му, волята му за победа и непрестанното му желание да се връща отново и отново - и да се върне на върха.
В крайна сметка обаче се оказа, че една контузия е твърде много за 38-годишното му тяло, за да се възстанови от нея - въпреки че умът му очевидно е все така готов, както винаги, като Надал често изразява желанието си да се завърне отново през следващата година.
Но контузиите само означават, че цифрите и рекордите, които Надал е натрупал през кариерата си, са още по-забележителни.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!