Н ачалникът на кабинета на косовския премиер заяви, че сърбите са "най-защитената етническа група в света", съобщи „КоССев“.
Официалните лица в Прищина директно обвиняват Белград за възникналата криза в Северно Косово, както и протестиращите граждани, определяйки част от тях като "престъпни и екстремистки организации".
НАТО праща още 500 войници в Косово
От друга страна, те отговарят на исканията на Запада, включително за създаване на Общност на сръбските общини, с твърдения, че Косово е "най-демократичната държава", която осигурява "най-голяма защита на малцинствата". Такова е и мнението на началника на кабинета на косовския министър-председател Луан Далджипи, който написа поредица от публикации в Twitter. Тя започва с изречението "научете повече за най-защитената етническа група в света".
Далджипи тръгва от факта, че косовската Конституция гарантира на малцинствата 20 от 120-те места в косовската Скупщина (парламент – бел. ред.) и че 10 от тях са запазени за сърбите.
Подкрепленията на НАТО започнаха да пристигат в Косово
"Косовските сърби имат законодателно право на вето по всички въпроси, свързани с малцинствата. Малцинствата в Косово са около 6% от общото население, от които около 3% са сърби", твърди той.
Началникът на кабинета смята, че поради това "положително свръхпредставителство в законодателния орган" гласовете на косовските сърби "ефективно контролират формирането и гласуването на доверие за всяко косовско правителство с гарантирани от конституцията места в кабинета".
Вучич: В сряда ще има много важни новини за сръбските граждани
"През последното десетилетие те многократно са използвали това легитимно демократично право, за да договарят позиции и да свалят правителства", твърди ръководителят на политическия кабинет на Курти.
Той добави, че сръбската общност в Косово има право да поддържа и развива своята културна, религиозна и езикова идентичност. "Това включва достъп до образование на сръбски език, медии и религиозни служби", посочи той.
Откъде започна конфликтът между Косово и Сърбия
Далджипи отбеляза, че косовската Конституция признава сръбския език за официален на цялата територия на Косово.
"Двуезичната комуникация (албански/сръбски) е задължителна за държавните институции и забележителности, дори и на места, където не е регистрирано присъствие на жители, говорещи сръбски език", допълва той.
Далджипи уточни, че държавният бюджет играе важна роля при определянето на начина, по който гражданите и общностите, включително малцинствата, се третират в обществото, тъй като той пряко засяга предоставянето на основни услуги, инфраструктура и ресурси.
Макрон: Властите в Косово носят отговорност за размириците
"Анализът на публичния бюджет за периода 2008-2022 г. (15 години), отпуснат от правителството на Косово на 38 общини, показва, че средно всички 10 общини със сръбско мнозинство са получили 62% повече финансови средства на един жител, съотнесено към останалите 28 общини, от които 27 са с албанско мнозинство", заяви той.
От друга страна, твърди Далджипи, на глава от населението, планирането и изпълнението на общинския бюджет, както и приходите от данъци върху бизнеса, митата и имуществото, шестте общини със сръбско мнозинство в южната част на страната "постоянно се справят по-добре от четирите в северната част". Според него това се дължи на факта, че общините в южната част на страната са "добре интегрирани в институциите на Косово".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!