Х ърватската гражданка Ариен Стоянович Ивкович, която от 12 години живее в Белград, където е завършила Медицинския факултет, има работа, семейство и е омъжена за сръбски гражданин, разполага с по-малко от седмица, за да напусне Сърбия, предаде сръбската медия nova.rs.
Според мотивите в решението, присъствието ѝ представлява риск за националната сигурност. Ариен обаче не е единствената – от началото на тази година поне 15 хърватски граждани, които не са нарушили никакъв закон, но са изразили симпатии към студентските протести, са били експулсирани от страната. Сред тях и италиански пианист в Ниш.
12 години живот в Сърбия, а само 5 дни за тръгване
Ариен Стоянович Ивкович има още пет дни, за да събере 12-те години от живота си в куфари и да се върне в Хърватия – страната, от която е дошла. Освен дипломата от Медицинския факултет и трудовата ѝ книжка, това включва и всичко, което е изградила тук – най-вече своя дом. Животът ѝ, ограничен до триъгълника "дом – детска градина – работа", е преценен от службите за сигурност като неприемлив риск за сигурността. Ариен никога не е получавала дори фиш за неправилно паркиране, но сега ѝ е връчено решение за принудително напускане на страната и забрана за влизане в Сърбия за една година.
Хърватското посолство предупреждава: внимавайте какво публикувате
„Ако живеете в Сърбия от 12 години, ако сте завършили Медицинския факултет, както е направила тази дама, ако съпругът ви е сръбски гражданин, имате малко дете – значи вашето семейно положение е нарушено. Именно защото беше задействана лавина от подобни решения, нашето министерство – по инициатива на посолството – издаде своеобразно предупреждение към хърватските граждани, които пътуват до Сърбия, било то по бизнес, спорт или друга причина: да проявяват изключително висока предпазливост, да избягват публични събирания, да се въздържат от изявления и т.н., за да не се използва снимка или изказване като доказателство за намеса във вътрешните работи на страната“, казва Хидаджет Бишчевич, посланик на Хърватия в Сърбия.
За разлика от туристите или тези, които пребивават временно по работа, Ариен Стоянович Ивкович живее в Сърбия. Тя е единствената, която говори публично, но не и единствената, която е помолена да напусне страната по съображения за сигурност. „Особено тревожно е, че само през последните три дни имаше четири такива случая, а за последните три месеца – близо 15. Честотата вече започва сериозно да ни тревожи. В момента сме в последната фаза на подготвяне на документ, в който ще поискаме обяснение – особено тъй като всички тези случаи се отнасят само до граждани на Република Хърватия. Знаете ли, например – половин Виена аплодира студентите, но нито един австрийски гражданин не е бил изгонен от Сърбия. Това дава поводи за различни изводи, но ще се въздържа от коментари за вътрешнополитическата ситуация в страната“, добавя Бишчевич.
Ариен вярва, че единствената причина да ѝ бъде отказан престой в страната е публикация в социалните мрежи, в която като лекар е коментирала снимка на Александър Вучич, който докосва пострадал при пожар в Кочани, докато е в интензивното отделение – и то без ръкавици. Това, според нея, е всичко. Но публикацията стигнала до полицията и до сръбската служба за сигурност – BiA.
„Тук не става въпрос само за службите за сигурност, а за една полудържавна система – мрежа от партийни ботове и симпатизанти, които следят какво публикуват хората в социалните мрежи. Следят дали някой, особено ако работи в държавна структура, е изказал критика към правителството. Ако да – подава се сигнал и се взима решение как този човек да бъде третиран – ще бъде ли заплашен с уволнение или, ако е чужденец, ще му бъде издадена заповед за експулсиране“, обяснява Предраг Петрович от Белградския център за политика на сигурност.
Колкото повече Сърбия говори за европейския си път, толкова по-често използва методи за сплашване, характерни за недемократични държави. Изгонването на чужденци става все по-често, а обяснения липсват.
"Всяко подобно решение нарушава Конституцията и Европейската конвенция"
„Всяко подобно решение нарушава Конституцията и Европейската конвенция. Законът за чужденците не трябва да се прилага по този начин. Когато се взема решение, което засяга правния статус на лице на територията на държавата – като например негативна оценка за сигурността – трябва да бъдат посочени достатъчно основания, за да може решението да бъде оспорено пред по-горна инстанция или Административния съд. Но ако не знаете от какво точно сте обвинени, не можете и да се защитите“, казва адвокат Никола Ковачевич.
В държава, в която властта ежедневно обвинява собствените си граждани в хибридни войни и опити за цветни революции, трудно е да се каже какво е отношението ѝ към чужденците.
„Този случай дава удобен аргумент на властта да затвърди тезата, че се води цветна революция и че зад нея стои Хърватия и нейните разузнавателни служби. Виждаме и категоричното решение, в което се заявява, че лицето представлява неприемлив риск за сигурността. А кой би знал това по-добре от Агенцията за информация за сигурността? Може ли да се направи нещо? Единственото, на което ние – гражданите – можем да разчитаме, е обществеността и това колко силно и упорито ще се противопоставяме на подобни практики“, казва Петрович.
Министърът в оставка по въпросите на правата на човека и малцинствата Томислав Жигманов засега мълчи. А самата Ариен Стоянович Ивкович към момента не желае да се показва публично – съсредоточена е върху подготвянето на жалба. Тя е притеснена, но най-вече решена да защити семейството си.
Не само хървати са засегнати от експулсиите
Studente iz Srbije, koji biciklima idu do Strazbura, pored veće grupe građana dočekao je i italijanski pijanista David Martelo, koji je pre nekoliko dana proteran iz Srbije. pic.twitter.com/C1BJLlI0ov
— TV NOVA S (@tvnova_s) April 9, 2025
Италианският пианист Давиде Мартело, който свири в неделя на мостовете в Ниш по време на петчасова студентска блокада, е изгонен от Сърбия, предаде N1.
Мартело е ескортиран от полицията извън страната, след като е влязъл през граничния пункт Градина между Сърбия и България на 4 април.В решението си да отменят краткосрочния престой на Мартело в Сърбия полицията заяви, че той е влязъл в страната на 4 април като турист, но че има основателни подозрения, че той “няма да използва престоя си за посочената цел.” На пианиста е забранено да влиза в Сърбия за една година.
“Обикновено се налага едногодишна забрана за влизане за по-сериозни престъпления или престъпни действия, извършени от чужд гражданин в Сърбия. Лоша практика е подкрепата за хората, борещи се за правата си, да се наказва чрез музика и изкуство, особено когато това изразяване на свобода на словото се случва ненасилствено на обществени места", каза Мая Каменов от Комитета по правата на човека.