С мята се, че няколкостотин души остават в незаконна мина в Южна Африка, след като правителството прекъсна жизненоважни доставки и отказа да им помогне в драматичен опит да се справи с тази индустрия.
Доставките на храна и вода за хората под земята са спрени от полицията, която се опитва да принуди незаконните миньори да излязат на повърхността, което поражда опасения за тяхното благосъстояние.
Южноафриканската комисия по правата на човека (ЮАКПЧ) разследва полицията за ограничаване на основните доставки за миньорите, като храна, вода и лекарства, което може да е довело до загуба на човешки живот, се казва в изявление от петък.
Според полицията от мината е извадено поне едно разложено тяло.
Според доклад на Комисията по минералите на Южна Африка незаконните миньори могат да преминат до 4 км под земята и да прекарат месеци под земята в стари мини. Смята се обаче, че без доставки условията под земята се влошават.
Съобщенията се различават по отношение на това колко миньори е имало в изоставената златна мина в северозападната провинция. Говорителят на полицията в Северозападна провинция Сабата Мокгвабоне заяви пред Асошиейтед прес, че трима миньори, които са излезли на повърхността, посочват, че под земята може да има до 4000 миньори.
Заместник националният комисар на полицията Тебело Мосикили заяви на пресконференция в петък, че службата не може нито да оспори, нито да потвърди броя. Според Мосикили броят на излезлите на повърхността миньори е 1 187.
В четвъртък следобед членове на семействата се събраха близо до минния обект и разказаха на агенция Франс прес, че се притесняват за роднините си, които все още са под земята.
„Ние сме тук заради нашите братя и сестри", казва Нтомбоксоло Кванти пред АФП.
"Съпругът ми също е тук. Той е 8 месеца под земята", казва още тя.
Какво е състоянието на миньорите?
Говорителят на полицията Атленда Мате заяви пред репортери, че доставките на храна и вода за намиращите се под земята са спрени.
„Спираме и не позволяваме на храната и водата да слизат там като начин да принудим тези незаконни миньори да излязат на повърхността, защото това, което правят, е престъпление“, каза тя.
Мешак Мбангула, който оглавява общностна група, наречена „Засегнати от минното дело общности, обединени в действие“ (MACUA), заяви пред CNN, че доставките на храна и вода са били прекъснати през последните три месеца, когато миньорите са били под земята.
Дейвид Ван Вик, водещ изследовател във фондация „Бенчмаркинг“, базирана в Йоханесбург, която следи минното дело и корпоративната социална отговорност, заяви пред CNN, че миньорите може да са в критично състояние.
„В този момент те гладуват, обезводняват се и дишат токсичен прах. Когато излязат на повърхността, ще бъдат много слаби и болни“, казва той.
Южноафриканската федерация на профсъюзите (SAFTU) заяви, че е „изключително загрижена“, че ситуацията „може да завърши с трагедия“.
„Прекъсването на доставките на храна и вода - с нещо, което може да се опише само като злонамерено намерение, отмъстителен акт - без стратегия за пряко и непряко взаимодействие с тези работници в мините не е полезно“, се казва в изявление на профсъюза от петък.
Член на общността, Емили Фотсоа, също казва пред АФП, че още миньори могат да умрат, „ако не получат лекарства и вода, които да ги поддържат“.
„Ние кървим заедно с тях“, добави тя.
Как стигнахме до тази ситуация?
Според SAFTU Южна Африка приютява до 100 000 занаятчийски миньори, известни на местно ниво като „зама замас“, като повечето от минералите, добити от занаятчийския добив, „се продават на черния пазар и на международни търговци на незаконни минерали“. Комитетът обвинява правителството, че не успява да регулира минния сектор.
Ван Вик обяснява скока на незаконния добив с хилядите изоставени мини, оставени незатворени от големи компании и мултинационални корпорации.
„Имаме около 6000 изоставени мини в страната. Те не ги затварят, както изисква законът, така че нарушават закона, като не затварят и не рекултивират тези мини“, казва той пред CNN.
Той добави, че съкратените работници от изоставените мини „нямат друг изход“ или допълнителни умения, „така че те отиват в мините и правят единственото нещо, на което са способни, а именно да работят в тези мини“.
Полицията засилва опитите си да пресече дейността на незаконните миньори, като според Съвета по минералите на страната годишно в Южна Африка се губят повече от един милиард долара от незаконен добив.
Според парламентарна справка търговията със злато на черния пазар също така подхранва насилствени войни за територии, тъй като страната се бори с едно от най-високите нива на убийства в света.
Какво може да се случи по-нататък?
В сряда министърът в президентството Хумбудзо Нтшавени заяви, че няма да бъде оказана помощ на нелегалните миньори.
„Няма да изпращаме помощ на престъпниците. Ще ги прокудим“, заяви тя.
Пред държавните медии Маметлве Себей, който оглавява Профсъюза на работещите в общата промишленост на Южна Африка, критикува коментарите на Нтшавени, като предупреждава, че този подход „почти криминализира“ работещите в мината, „много от които са просто бедни отчаяни хора“.
Незаконната индустрия често се извършва при „ужасяващи условия“ и под контрола на организирани престъпни синдикати, казва Себей.
Националният координатор на MACUA Мбангула заяви, че вместо това правителството трябва да преследва собствениците на мини, които оставят неизползваните си шахти отворени.
„Ако нямаше отворени шахти, нямаше да имаме зама замас“, каза Мбангула пред CNN, като същевременно призова властите да декриминализират занаятчийския добив.
„Трябва да променим сектора и да го декриминализираме. Ако секторът се легализира и стане безопасен, той може да наеме хиляди хора и да допринесе за икономиката на Южна Африка. Той може да съдейства за намаляване на бедността, безработицата и престъпността“, каза той.
Той предупреди, че докато безработицата и бедността в страната продължават да са широко разпространени, „не можете да спрете хората да слизат там (в неизползваните мини), защото те ще рискуват живота си, за да са сигурни, че ще сложат храна на масата“.
Говорителят на полицията Мате заяви, че местните жители организират опит за извличане на останалите миньори под ръководството на общността, но първо ще трябва да обезщетят полицията.
Представители на полицията и отбраната трябваше да посетят мястото на инцидента в петък. В изявление на полицията се казва, че намерението е да се „засили ангажиментът на правителството за довеждане на тази операция до безопасен и законен край“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!