Д нес трябва да стане ясен съставът на работната група за конституционните промени в РС Македония. Този екип ще трябва да изработи предложение за вписването на българите в основния закон на страната. По предварителна информация в нея ще има ярки представители на югославската и сръбската правна школа. В нея няма да има представители на македонските българи.
Преди година така нареченото "Френско предложение" за разрешаване на спора между България и Северна Македония беше одобрено от българския парламент и се превърна в основа за деблокирането на процеса на европейската интеграция на нашата югозападна съседка.
Пендаровски: Искането на България да бъде част от процеса на конституционните промени е скандално
Ключов елемент в него за формално започване на преговори, но не и единствен за тяхното продължаване, е вписването на българите в преамбюла на Конституцията на РСМ. През последната година това е и условието, за което основно се говори, около което е и съсредоточен основният спор между управляващи и опозиция в Скопие. За да бъдат приети конституционните промени, са необходими 2/3 мнозинство в парламента.
Лидерът на най-голямата дясна партия в ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски предложи приемане на конституция от хърватски тип или да се изиска и гарантира от България, че освен това условие (вписването на българите в конституцията) няма никога повече да има други условия и други спирания на преговорния процес, предаде БГНЕС.
Напръскаха с черен спрей табелата на българския клуб в Битоля (ВИДЕО)
Освен конституцията "Френското предложение" съдържа и други ключови елементи. Европейската преговорна рамка реферира към спазването на Договора за приятелство сключен с България през 2017 г. и по-конкретно към изпълнението на годишните двустранни протоколи, които произтичат от този договор и проследяват, контролират и гарантират неговото изпълнение. В наличните досега два протокола, от 2018 г. и 2020 г., фигурират множество конкретни ангажименти от страна на Северна Македония, отнасящи се до защита на правата и интересите на българите в Северна Македония, вкарване на ясен ангажимент за борбата с езика на омразата в страната, отваряне на досиетата от комунистическия режим и реабилитация на жертвите с българско самосъзнание.
РСМ заличи българския клуб "Цар Борис III" от Централния регистър
Ключово място в протоколите обаче заема историята и ангажимента Смесената историческа комисия да обективизира общата ни история, да предложи за общи чествания важните исторически герои и събития и впоследствие Скопие да пристъпи към бързи промени в македонските учебници, които да отразят договорените дефиниции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!