Р усия има право да използва ядрени оръжия в отговор на онова, което смята за западна агресия, заяви един от най-близките сътрудници на Владимир Путин, като предупреди, че всяка мироопазваща мисия, която да следи за прекратяване на огъня в Украйна, крие риск от избухване на Трета световна война, съобщи Newsweek.
Сергей Шойгу, който бе министър на отбраната на Русия по време на началото на пълномащабната инвазия в Украйна, каза пред държавната агенция ТАСС, че Москва внимателно следи военните приготовления на европейските страни. Той добави, че плановете на така наречена „коалиция на желаещите“ да наблюдава мира в Украйна биха могли да доведат до конфронтация между Москва и НАТО.
Тръмп към президента на Русия: Владимир, СПРИ!
Защо това е важно
Близък съратник на Путин, Шойгу наскоро бе заменен на поста министър на отбраната от вицепремиера Андрей Белоусов, а в момента заема длъжността секретар на Съвета за сигурност на Русия. Поради това неговите коментари вероятно отразяват официалната позиция на Кремъл.
Москва многократно е изразявала несъгласието си със западните предложения за мироопазващи сили като част от евентуално споразумение за край на войната – идея, за която френският президент Еманюел Макрон съобщи с предполагаемата подкрепа на други съюзници.
Като свърза възможността за конфронтация със Запада и ядрените оръжия в едно и също интервю, Шойгу засили ядрения елемент от заплахата, надвиснала над конфликта от три години насам.
Putin Ally Warns Ukraine Solution May Lead to WW3 https://t.co/tE8a8OgQ4R
— #TuckFrump (@realTuckFrumper) April 24, 2025
Какво трябва да знаете
ТАСС публикува откъси от интервюто на Шойгу в няколко репортажа миналата седмица. Английската версия на сайта на агенцията се фокусира върху неговите коментари относно евентуално разполагане на мироопазващи сили в Украйна.
Според английския текст, Шойгу предупреждава, че всяко разполагане на мироопазващи сили „на исторически руски земи“ – визирайки Украйна и териториите ѝ, окупирани от Москва – би създало риск от Трета световна война.
Идеята за мироопазваща мисия е получила подкрепа от страна на бившия американски президент Доналд Тръмп, който призова Европа да поеме по-голяма отговорност за сигурността на Украйна.
Според някои съобщения, едно от предложенията включва разполагане на европейски войски, които да наблюдават прекратяване на огъня по протежение на 1000-километровата фронтова линия, макар че все още няма потвърждение, че това е на път да се случи.
През януари украинският президент Володимир Зеленски заяви, че за такава мисия ще бъдат нужни над 200 000 войници. Но Шойгу каза пред ТАСС, че „разумните политици в Европа“ би трябвало да осъзнаят, че подобен ход може да доведе до пряка конфронтация между НАТО и Русия или дори да предизвика Трета световна война.
Според Шойгу, истинското намерение зад изпращането на мироопазващи сили е контрол над минералните ресурси на Украйна – за които администрацията на Тръмп вече е подписала меморандум за сътрудничество. Той допълни, че всякакви такива сили на НАТО биха били възприемани като „нашественици или окупатори“.
Шойгу повтори и традиционни позиции на Кремъл, според които мироопазващите сили биха подкрепяли „нацисткия режим“ в Украйна и биха отнемали правата на рускоговорещите да използват родния си език.
В английската версия на статията не се споменава за ядрени оръжия. Но рускоезичната версия цитира Шойгу, който твърди, че Москва е актуализирала ядрената си доктрина през ноември 2024 г., като си запазва правото да използва ядрено оръжие в случай на агресия срещу Русия или съюзника ѝ Беларус, включително с използване на конвенционални (неядрени) оръжия.
Шойгу заяви, че ядрено възпиране може да бъде легитимно срещу „недружелюбни“ държави и военни коалиции, които представляват заплаха за суверенитета и териториалната цялост на Русия.
Все пак той отбеляза, че Москва е готова да възобнови преговорите за контрол върху ядреното въоръжение със Съединените щати – две години след като спря участието си в договора “Нов СТАРТ”.
Споразумението, подписано през 2010 г. и подновено през 2021 г., ограничава броя на разположените стратегически ядрени бойни глави на всяка от страните до 1550 – последният голям договор за оръжеен контрол между двете държави.
Франция: Великденското примирие на Путин беше рекламен трик за ухажване на Тръмп
Какво казват хората
Пред ТАСС председателят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу заяви, че западни мироопазващи сили в Украйна „може да доведат до пряка конфронтация между НАТО и Русия или дори да предизвикат Трета световна война на по-късен етап“.
„Русия си запазва правото да използва ядрени оръжия в случай на агресия срещу нея или срещу Република Беларус, включително с използването на конвенционални оръжия“, добави той.
Какво следва
Специалният пратеник на Тръмп, Стив Уиткоф, води по-нататъшни разговори с Путин в петък относно прекратяването на войната в Украйна, макар че все още не е ясно какви ще бъдат резултатите или дали темата за мироопазващи сили ще бъде обсъждана.
Коментарите на Шойгу изглежда подсказват надежда, че Москва е готова да води диалог с екипа на Тръмп относно ядрените оръжия по начин, по който не го е правила с администрацията на Байдън.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Тръмп към президента на Русия: Владимир, СПРИ!
Русия издаде ядрена заплаха, докато мирните преговори за Украйна са в застой
Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо