В сряда Беларус подписа ядрено споразумение с Унгария, член на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), след двустранна среща.
Унгарският министър на външните работи Петер Сиярто заяви в изявление, че съгласно споразумението Беларус ще подпомогне страната му в изграждането на втората унгарска атомна електроцентрала - реактор PAK 2 - проект на стойност 12,5 млрд. евро (13,5 млрд. долара), който се изгражда от руската държавна компания „Росатом“ от десетилетие.
„От голямо значение е подписаното споразумение за сътрудничество в областта на ядрената енергетика, което ни позволява да използваме опита на Беларус, натрупан тук при изграждането на реактори с подобна технология“, заяви Сиярто в Минск след среща с беларуския външен министър Сергей Алейник, предаде Ройтерс.
"Ядрената война е неизбежна": Пропагандист на Путин с шокиращо изказване в ефира на руска телевизия
Държавната беларуска информационна агенция БелТА съобщи, че по време на срещата двамата са обсъдили сътрудничеството в областта на ядрената енергетика.
Двете страни подписаха пътна карта за сътрудничество между своите атомни електроцентрали, в която са определени ключовите области на работа на беларуските и унгарските ядрени учени в периода 2024-2025 г. Това включва обучение на персонала, планова поддръжка и управление на радиоактивни отпадъци, съобщи информационната агенция.
През октомври ядрената електроцентрала беше в основата на разрива между руския президент Владимир Путин и президента на Беларус Александър Лукашенко. Лукашенко поиска от Русия да изплати компенсации за проблемите, възникнали с атомната електроцентрала, която е построена от „Росатом“ и финансирана от Москва със заем от 10 млрд. долара.
Putin Ally Signs Nuclear Deal With NATO Member https://t.co/dudcxgByUq
— #TuckFrump (@realTuckFrumper) May 29, 2024
Той заяви, че изграждането на ядреното съоръжение край град Астравец в западната част на Гродненска област е завършено. Въпреки това Лукашенко иска от Русия да му върне част от парите, тъй като строителството на централата се е забавило и той твърди, че това е станало по вина на Москва.
Беларус, бивша република на Съветския съюз, поддържа близки отношения с Русия, откакто Путин започна пълномащабна инвазия в Украйна. Макар че войските на Лукашенко не са се включили пряко в конфликта, на руската армия беше позволено атакува от беларуска територия.
Медведев заплаши Полша с "радиоактивна пепел"
Унгарският министър-председател Виктор Орбан е изградил силни икономически и политически връзки с Москва и често говори за близките си отношения с Путин, но осъди решението на Русия да започне пълномащабно нахлуване в Украйна и се съобрази с няколко пакета от санкции на ЕС срещу Москва.
Държавата членка на НАТО обаче отказа да снабдява Киев с оръжия в продължаващата война.
През януари 2023 г. Орбан изрази предположение, че западните държави са се „увлекли“ и има опасност да станат активни участници във войната, като предоставят оръжия и пари в помощ на Киев. Вместо това, те трябва да се стремят към „прекратяване на огъня и мирни преговори“, заяви той по унгарското държавно радио.
* Вижте и това видео от архива ни: Кой е Путин: 10 смайващи факта за руския президент
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!