С ъдът в Пекин, в който се гледат бракоразводни дела, разпореди на мъж да компенсира съпругата си за домакинската работа, която тя е вършила по време на брака им, вземайки знаково решение, съобщи Би Би Си (BBC).
Жената ще получи 50 000 юана (или 7700 долара) за пет години неплатен труд.
Случаят породи огромен дебат онлайн относно стойността на домакинската работа, като някои казват, че размерът на обезщетението е твърде малък.
Решението идва след въвеждането в Китай на нов граждански кодекс. Според съдебните регистри мъжът, идентифициран с фамилията си Чен, е подал молба за развод миналата година от съпругата си, фамилия Уанг, след като се оженили през 2015 г.
Първоначално тя не желаеше да се разведе, но по-късно поиска финансово обезщетение с аргумента, че Чен не е помагал за никакви домакински задължения или отговорности за грижата за детето им.
Съдът се произнесе в нейна полза, като нареди на мъжа да ѝ плаща месечна издръжка от 2000 юана, както и еднократното плащане от 50 000 юана за домакинската работа, която е свършила.
Председателят на съда каза пред репортери в понеделник, че разделянето на общото имущество на двойка след брака обикновено води до разделяне на материално имущество. „Но
домакинската работа представлява нематериална част от собствеността”,
каза съдията.
Решението е взето съгласно новия граждански кодекс в страната, който влезе в сила тази година. Според новия закон единият от съпрузите има право да търси обезщетение при развод, ако носи повече отговорност при отглеждането на деца, грижите за възрастни роднини и подпомагането на партньорите в работата им.
По-рано разведените съпрузи можеха да поискат такова обезщетение само ако беше подписан предбрачен договор – необичайна практика в Китай.
Някои потребители на социалните медии посочиха, че 50 000 юана за петгодишен труд са твърде малко. „Малко съм безмълвен, работата на домакиня на пълен работен ден се подценява. В Пекин наемането на бавачка за една година струва над 50 000 юана”, каза един от коментаторите.
Други изтъкнаха, че мъжете трябва първо да поемат повече домакински задължения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!