7

Ю жнокорейски съд издаде днес нова заповед за арест на сваления президент Юн Сук-йол, съобщи Франс прес.

Правосъдните органи за втори път се опитват да задържат държавния глава, който е отстранен от длъжност и се укрива в резиденцията си заедно с охранителите си, отбелязва АФП.

Юн Сук-йол стана обект на заповед за арест, след като се опита да въведе военно положение в Южна Корея - ход, заради който бе свален от президентския пост.   

Обвинения и готовност за арести: Политическите трусове в Южна Корея продължават

Миналата седмица следователи се опитаха да влязат в резиденцията на отстранения държавен глава, за да го задържат, но се сблъскаха с около 200 войници и агенти от Службата за сигурност на президента. Разследващите така и не бяха допуснати до резиденцията и не успяха да задържат Юн Сук-йол.

Южнокорейската антикорупционна агенция и полицията обещаха да положат по-решителни усилия за задържането на Юн, което може да се окаже сложен процес, отбелязва Асошиейтед прес.

Антикорупционната агенция, която води съвместно разследване с полицията и военните, обмисля да повдигне обвинения за подклаждане на бунт, след като на 3 декември 2024 г. Юн обяви военно положение и изпрати войници да обкръжат парламента. Впоследствие парламентът гласува за импийчмънт и отстрани Юн Сук-йол от президентския пост. 

Антъни Блинкен пристигна в Южна Корея

Междувременно Конституционният съд в Южна Корея започна обсъждане на въпроса дали официално да отстрани Юн от длъжност или да го възстанови на поста.

През уикенда членове на президентската охрана бяха забелязани да монтират бодлива тел в близост до портата и по хълмовете, водещи към президентския комплекс. 

Антикорупционната агенция обсъжда с полицията също дали да арестува членовете на президентския охранителен щаб, ако те със сила възпрепятстват усилията за задържане на Юн. 

Ако разследващите успеят да задържат Юн, те вероятно ще поискат от съда разрешение да извършат официален арест. В противен случай той ще бъде освободен след 48 часа.

Адвокатите на Юн твърдят, че заповедите за задържане и претърсване на президента не могат да бъдат изпълнени в резиденцията му поради закон, който защитава местата, потенциално свързани с военни тайни, от претърсване без съгласието на отговорното лице - каквото би бил отстраненият президент. Те също така твърдят, че службата за борба с корупцията няма законови правомощия да разследва обвинения в бунт и да делегира на полицията да задържи Юн.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радев: Първото и единствено плащане по НПВУ е при назначеното от мен служебно правителство

Радев: Първото и единствено плащане по НПВУ е при назначеното от мен служебно правителство

България Преди 1 час

Радев: Очаквам сегашното правителство да последва този пример и да имаме второ и трето плащане

Буданов: През 2021 г. казах в САЩ как Русия ще ни нападне

Буданов: През 2021 г. казах в САЩ как Русия ще ни нападне

Свят Преди 1 час

Буданов коментира изявление на украинския генерал Серхий Наев

Почина легендарният шахматист Борис Спаски

Почина легендарният шахматист Борис Спаски

Свят Преди 3 часа

Спаски е известен с двубоя си с американеца Боби Фишер

Приключи срещата между САЩ и Русия в Истанбул

Приключи срещата между САЩ и Русия в Истанбул

Свят Преди 4 часа

Песков отбеляза, че информация за резултатите на преговорите „така или иначе ще бъде предоставена“

<p>Заплати до 5000 лв. в МВР прие ресорната комисия в НС</p>

Заплати до 5000 лв. в МВР прие ресорната комисия в парламента

България Преди 5 часа

Предвидената основна заплата за полицай или пожарникар е в размер на 2296 лв

United Media и Met Film представят „Кралицата Пантера“: Задълбочен разказ за живота на Оливера Чиркович

United Media и Met Film представят „Кралицата Пантера“: Задълбочен разказ за живота на Оливера Чиркович

Любопитно Преди 5 часа

Документалната поредица разказва невероятната история на Чиркович, като проследява пътя ѝ от спортна звезда до криминален гений, издирвана от Интерпол до нейното изкупление

Разкриха наркодепо край Пловдив

Разкриха наркодепо край Пловдив

България Преди 5 часа

При днешната акция е намерен близо половин тон марихуана

Има обвиняем за палежа на флага на ЕС пред БНБ

Има обвиняем за палежа на флага на ЕС пред БНБ

България Преди 6 часа

Софийска градска прокуратура привлече обвиняем за престъпление против републиката

Маскирани пребиха 14-годишно момиче в София

Маскирани пребиха 14-годишно момиче в София

България Преди 6 часа

Побоят се е случил вчера вечерта в близост до Националната гимназия по полиграфия и фотография

Пътешествие в света на „Оскарите“ с EON Видеотека

Пътешествие в света на „Оскарите“ с EON Видеотека

Любопитно Преди 7 часа

В EON Видеотека има впечатляващо разнообразие от заглавия, отличени с „Оскар“, които могат да оживеят на екрана във всеки дом

<p>Искат имунитета на четирима депутати от &quot;Възраждане&quot;</p>

Прокуратурата поиска имунитета на четирима депутати от "Възраждане"

България Преди 7 часа

СГП иска и снемане на имунитета на Петър Ананиев, регистриран като кандидат за кмет на район в София

Путин говори днес за края на войната в Украйна

Путин говори днес за края на войната в Украйна

Свят Преди 7 часа

Путин отбеляза "реципрочното отношение" на Вашингтон

Мъжете се превръщат в пионки в ръцете на жените в „Един за друг“

Мъжете се превръщат в пионки в ръцете на жените в „Един за друг“

Любопитно Преди 7 часа

Коалиционни споразумения нарушават хармонията във Вилата на любовта

Радев: Уважение към науката е ключът към напредъка на България

Радев: Уважение към науката е ключът към напредъка на България

България Преди 7 часа

Румен Радев удостои с висши държавни отличия изявени учени, преподаватели и общественици

Рибар улови загадъчно „извънземно“ създание в морето (СНИМКИ)

Рибар улови загадъчно „извънземно“ създание в морето (СНИМКИ)

Любопитно Преди 8 часа

Рибар предизвика сензация, след като сподели кадри на странно морско същество

Вълчев: Български университет действа като канал за мигранти

Вълчев: Български университет действа като канал за мигранти

България Преди 8 часа

Вълчев: И вчера, и днес от него бяха изгонени проверяващи на МОН