У чени от Китай са открили „свръхгигантско“ находище на висококачествена златна руда, скрито в близост до някои от съществуващите златни мини в страната. Огромният резерв, който може да е най-големият единичен резервоар на ценния метал, останал на Земята, струва милиарди долари и доведе до скок на световната цена на златото до почти рекордни стойности.
Новото находище е открито в златното находище Вангу в североизточната част на провинция Хунан, съобщиха представители на Геоложкото бюро на провинция Хунан (GBHP) пред китайските държавни медии на 20 ноември.
Работниците са открили повече от 40 златни жилки, които съдържат около 300 тона злато на дълбочина до 2000 метра.
'Supergiant' gold deposit discovered in China is one of the largest on Earth — and is worth more than $80 billion (or about 1/10th the 2024 US military budget) https://t.co/txmckHERS7
— Pelle (@PeterNoTail) November 28, 2024
Въпреки това, използвайки 3D компютърни модели, минните експерти прогнозират, че на дълбочина до 3000 метра може да има скрити до 1000 тона злато - приблизително осем пъти по-тежко от Статуята на свободата.
Ако това е вярно, цялото находище вероятно ще струва около 600 милиарда юана (83 милиарда долара), твърдят служители на GBHP.
Длъжностните лица разкриват, че максималното качество на новото находище е 138 грама злато на метричен тон руда, което е сравнително високо в сравнение с повечето други златни мини по света.
„Много от пробитите скални ядра показаха видимо злато“, казва Чен Рулин, експерт по търсене на руда в GBHP, пред държавните медии.
По време на пробните сондажи около „периферните зони“ на новия обект също е открито още злато, което предполага, че има още големи залежи, които чакат да бъдат използвани в бъдеще, казват експертите.
'Supergiant' gold deposit discovered in China is one of the largest on Earth — and is worth more than $80 billionhttps://t.co/iDSzUFex8u pic.twitter.com/TGzH8hWb45
— World Government Watchdog Jeff (@JeffJun80346519) November 28, 2024
Трудно е да се проследи количеството злато, останало в различните мини по света, поради колебанията в темповете на добив на всеки обект и липсата на прозрачност при отчитането на резултатите. Въпреки това към 2022 г. най-големите известни останали златни запаси на Земята се намират в златната мина South Deep в Южна Африка, в която има около 930 тона злато, според Mining Technology. Това означава, че новото находище може да бъде най-големият известен естествен запас от злато на планетата.
Новината за откритието разтърси минната общност и световната икономика като цяло. Цената на златото скочи до около 2 700 долара за унция (95 240 долара за килограм) - малко под рекордния връх, поставен по-рано тази година, според CCN.
Според Ройтерс Китай вече е най-големият производител на злато в света, като през 2023 г. на него ще се падат около 10% от световното производство. Въпреки това страната все още използва повече злато, отколкото може да произведе, като потребява около три пъти повече от благородния метал, отколкото може да изкопае.
В резултат на това Китай разчита до голяма степен на вноса на злато от страни като Австралия и Южна Африка.
Новото находище на злато може да помогне за облекчаване на този проблем, но няма да го реши напълно. Въз основа на сегашните темпове на потребление цялото находище ще задоволява нуждите на страната само за около 1,4 години.
По данни на Световния съвет по златото до края на 2023 г. в човешката история ще бъдат изкопани общо 212 582 тона злато, като повече от две трети от тях ще бъдат добити от 1950 г. насам.
Това може да изглежда много. Но ако разтопите цялото злато, добивано някога, и го поставите в един куб, според Световния съвет по златото той ще бъде с диаметър само около 22 м - малко по-къс от дължината на синия кит.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!