180

Т ъкър Карлсън е интервюирал руския президент Владимир Путин. Интервюто ще се излъчи в личната платформа на американския журналист, обяви самият той в няколкоминутно видео, заснето в Москва. Потвърждение, че разговорът между руския лидер и Карлсън се е провел, дойде и от Кремъл. Това са фактите. Но какво стои зад тях? На тези въпроси отговори търсят от Deutsche Welle.

Тъкър Карлсън, Владимир Путин и Доналд Тръмп

Тъкър Карлсън беше един от най-големите апологети на Доналд Тръмп по време на президентския мандат на републиканеца. След края му обаче стана ясно, че в лични разговори Карлсън е казвал, че дори мрази Тръмп и жадува за момента, в който ще може да спре да му обръща внимание. Това обаче не му пречи да омаловажава събитията от 6 януари 2021, когато привърженици на Тръмп щурмуваха Капитолия. Изглежда и за Тръмп изказванията на Карлъсн не са проблем - тъкмо той беше избран за ексклузивно интервю с бившия президент. Тръмп просто предпочете да разполага с цялото време за себе си, вместо да се яви на дебат с опонентите си за републиканската номинация за президент.

Владимир Путин
Владимир Путин Източник: БТА

Сега Тръмп упражнява влияние върху част от републиканските законодатели, макар да не обитава Белия дом. По всичко личи, че тъкмо той ще е номинацията на партията за президент. А решението на Кремъл да допусне Тъкър Карлсън до интервю с Путин, който не е разговарял с представител на западна медия от началото на войната срещу Украйна, е ясен знак за това, че руският лидер изглежда има полза тъкмо от тази фракция на републиканците, която е лоялна към Тръмп. А навярно и на Тъкър Карлсън. Спирането или дори продължаващото забавяне на американската помощ за Украйна е в интерес на Путин. Все повече анализатори прогнозират мрачна картина за Украйна, ако западната подкрепа отслабне.

Фактът, че интервюто на Карлсън с руския президент е мотивирано до голяма степен именно от решението за финансовата помощ, която САЩ изпраща на Киев, е очевиден още преди интервюто да е излъчено. Повечето американци въобще не знаят какво се случва в Русия или Украйна, твърди Карлсън във видеото, с което обявява интервюто си. "А трябва да знаят, защото плащат за голяма част от това", продължава журналистът.

Свободата на словото или свободата да лъжеш безнаказано

До скоро Карлсън беше едно от най-популярните лица на Fox News. Медията обаче прекрати сътрудничеството си с него през миналата година, а точната причина за това остава неясна. Самият Карлсън обвини бившите си работодатели, че искат да го накарат да спре да говори "истината". Познат рефрен, който се повтаря отново и отново от всеки, който бъде уличен в лъжа или дезинформация. Разбира се, Карлсън дръпна тази струна и при обявяването на интервюто си с Путин. Нито един западен журналист не се е дори опитал да интервюира Путин, откакто Русия нападна Украйна, драматично обявява Тъкър Карлсън, представяйки се за единствения осмелил се. Журналисти от британската обществена медия Би Би Си, от американската Си Ен Ен и редица други веднага опровергаха Карлсън. Всички те не спират да се опитват да вземат интервю от Путин, Кремъл просто им отказва. Това можеше веднага да се обърне в добре познатото "разбира се, че така ще кажат". Но говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че Карлсън не е прав и такива покани действително е имало.

Руските държавни пропагандисти приветстват интервюто на Тъкър Карлсън. Все пак още при уволнението на журналиста от Fox News Владимир Соловьов писа до Карлсън, за да му каже, че според него трябва да се кандидатира за президент на САЩ, а после и Russia Today му предложи работа. Карлсън повтаря онова, което в Кремъл говорят вече от години: просперитетът на Запада се разпадал много бързо, а с него идвал и краят на доминацията на американския долар. 

Журналистика или държавна пропаганда

Владимир Путин едва ли ще представи нови цели или причини за войната в Украйна пред Тъкър Карлсън. През декември, на ежегодната си пресконференция, Путин само затвърди повтаряните стотици пъти свои цели за "денацификация" и "демилитаризация" на Украйна. Въпреки това Карлсън твърди, че повечето американци нямат представа какво цели Путин, дори, че "никога не са чували гласа му".

Гласът на Путин се чува надалеч. А и Тъкър Карлсън вече използва неговите изразни средства. "Западните правителства ще дадат най-доброто от себе си, за да цензурират това", продължава американският журналист. И повтаря едно от най-коварните оръжия на руската пропаганда - "Западът" е друг, чужд, враг. Въпреки че Тъкър Карлсън е част именно от Запада. И зрителите, към които се обръща, също са част от Запада.

Тъкър Карлсън ще има своя момент в обувките на Оливър Стоун. А руската пропагандна машина и мегафоните ѝ зад граница ще го наричат смел, различен, честен. "Това не е журналистика, а държавна пропаганда. Пропаганда от най-грозния вид, такава, която убива хора." Думите отново са на Тъкър Карлсън - по адрес на онези, които "не се осмеляват" да дадат думата на Путин. Но могат спокойно да се отнасят и за него.

Коментари 180
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

180 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Любопитно Преди 1 час

Бъдещата майка все още не разкрива други подробности относно бременността си

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Свят Преди 1 час

Той ще се срещне с турския си колега Хакан Фидан в понеделник

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 2 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 3 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

<p>Лекар: Това заболяване може да доведе до фатален край</p>

Какво е наследствен ангиоедем? Ето какво трябва да знаем за това алергично заболяване

България Преди 3 часа

Болестта може да доведе до фатален край, предупреждава проф. Мария Стаевска

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

Свят Преди 3 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Свят Преди 4 часа

"Хамас" определи тези действия като "крещящо нарушение за споразумението за прекратяване на огъня"

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

България Преди 4 часа

Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечер

От МВР отговориха на обвиненията от страна на „Възраждане”

От МВР отговориха на обвиненията от страна на „Възраждане”

България Преди 4 часа

Задържаните протестиращи не са били оставени „голи”

Още трима задържани за нападението с нож във Франция

Още трима задържани за нападението с нож във Франция

Свят Преди 4 часа

Основният заподозрян беше арестуван малко след атаката

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Любопитно Преди 5 часа

Четиридесетте слона се отличават не само със странното си име, а и с факта, че бандата се състои изцяло от жени

След протеста: От „Възраждане” твърдят, че са жертва на репресии

След протеста: От „Възраждане” твърдят, че са жертва на репресии

България Преди 5 часа

Костадин Костадинов определи случилото се като "полицейски произвол"

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 6 часа

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Снимката е илюстративна

Спрей, прикриващ следите от наркотици - нов хит сред подрастващите

България Преди 7 часа

При поръчка, той пристига за по-малко от 24 часа

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Любопитно Преди 7 часа

Шоуменът пред Мон Дьо в подкаста „Храмът на историите”