С ирийският президент Башар Асад свиква парламентарни избори в Сирия на 13 април, предаде БТА.
Според указа на президента, местата в парламента ще бъдат разпределени по провинции.
Последните избори в Сирия се проведоха през 2012-та година, когато избухна конфликта.
По конституция 250-членният еднокамерен парламент се обновява на всеки четири години.
Легитимността на изборите няма да бъде призната от Запада, нито ще бъде подкрепена от Опозицията.
Новината за гласуването дойде часове, след като стана ясно, че бойните действия в страната ще бъдат прекратени на 27-ми февруари точно в полунощ.
Спирането на бойните действия обаче няма да се отнася за групировката "Ислямска държава" и Фронта "Ан Нусра", сирийския клон на "Ал Кайда".
Ще продължат военните действия, включително въздушните удари на сирийските въоръжени сили, руската армия и предвожданата от САЩ коалиция срещу "Ислямска държава", "Ан Нусра" и други групировки, обявени от Съвета за сигурност на ООН за терористични организации.
От Висшият преговорен комитет, който обединява ключовите сирийски опозиционни групи обявиха, че приемат прекратяването на огъня но само при определени условия.
Сред тях са вдигането на обсадата на сирийски селища, освобождаването на затворници, прекратяване на бомбардировките срещу цивилни и доставката на хуманитарна помощ.
От там все пак допълниха, че опазването на споразумението може да продължи дълго, ако страните в конфликта го спазват.
Франция изрази дълбока предпазливост що се отнася до прилагането на плана. Страната се съмнява, че договорката ще се спазва искрено.
„Планът няма да проработи, ако режимът в Дамаск и Русия не променят сериозно своето поведение“, предупреди британският външен министър Филип Хамънд.
Световните агенции обаче припомнят, че сирийският президент не контролира големи части от територията на страната.
В средата на февруари сирийският президент Башар Асад заяви, че е решен да си върне контрола върху цяла Сирия, но предупреди, че сраженията срещу бунтовниците, които се опитват от пет години да го свалят от власт, може да продължат дълго, предаде Франс прес.
"Не е логично да кажем, че има част от нашата територия, от която ще се откажем", заяви тогава Асад.
"От началото на кризата ние вярваме напълно в преговорите и в политическите действия. Но воденето на преговори не означава, че спираме да се борим с тероризма", каза още той и подчерта, че единият въпрос е независим от другия, но че и двата са неотложни за Сирия.
В интервюто Асад заяви, че има риск от саудитска и турска интервенция в Сирия.
"Това е вероятност, която не мога да изключа поради простата причина, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган е нетолерантен и радикален, настроен е положително към Мюсюлмански братя и изживява своята отоманска мечта.
Същото се отнася и за Саудитска Арабия. Във всеки случай подобно нещо няма да е лесно за тях и ние със сигурност ще им се противопоставим", заяви Башар Асад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!