П етимата най-богати мъже в света са увеличили състоянието си повече от два пъти до 688 млрд. паунда за три години, докато богатството на най-бедните 60% е намаляло. Това обяви организацията за развитие Oxfam.
Организацията твърди, че първият трилионер (1 трилион е 1 с 12 нули или 1012-бел.ред.) може да се появи в рамките на десетилетие, но бедността няма да бъде изкоренена в продължение на 229 години.
Докладът на благотворителната организация, озаглавен "Неравенството в нас", излиза в момент, когато бизнес и политически лидери се събират на Световния икономически форум в престижния швейцарски ски курорт Давос.
По традиция форумът се използва, за да се подчертае разделението между богати и бедни, но тази година се казва, че след пандемията разликата се е "увеличила".
Състоянието на шефа на Tesla Елон Мъск, Бернар Арно - собственик на фирмата за луксозни стоки LVMH, основателя на Amazon Джеф Безос, Лари Елисън от Oracle и инвестиционния гуру Уорън Бъфет, се е увеличило със 114% от 2020 г. насам, сочи доклада на Oxfam.
The five wealthiest people on Earth have become a whole lot richer in recent years. Since 2020, these billionaires’ net worth has skyrocketed 114% to a total of $869 billion, after taking inflation into account, according to Oxfam’s annual inequality report, released Sunday. pic.twitter.com/mqwJISli5y
— Antoine D (@AD1968F) January 15, 2024
Тяхното колективно богатство е нараснало от 321 млрд. паунда на 688 млрд. Паунда. Само Мъск се оценява на около 180 млрд. паунда, според списъка на Forbes в реално време, който Oxfam използва за своите изчисления.
Въпреки това 4,7 млрд. души, които съставляват най-бедните 60% от населението в света, са станали с 0,2% по-бедни, твърди Oxfam.
Временният ръководител на организацията заявява, че перспективата за един трилионер през следващите 10 години - докато преодоляването на бедността може да отнеме над 200 години - е "напълно неприемлива".
"Тази все по-нарастваща пропаст между богатите и останалите не е случайна, нито пък е неизбежна. Правителствата по света правят съзнателни политически избори, които позволяват и насърчават тази изкривена концентрация на богатство, докато стотици милиони хора живеят в бедност. Възможна е по-справедлива икономика, която да работи за всички нас. Необходими са съгласувани политики, които да осигурят по-справедливо данъчно облагане и подкрепа за всички, а не само за привилегированите", казва Алеема Шивджи, заместник-главен изпълнителен директор на Oxfam.
The world’s five richest men have more than doubled their fortunes to $869bn (£681.5bn) since 2020, while the world’s poorest 60% – almost 5 billion people – have lost money.
— Thinkaboutit (@Thinkforamimute) January 15, 2024
Oxfam predicts first trillionaire within a decade.https://t.co/F1XKUJRnww
Организацията се надява, че докладът ѝ ще помогне да се окаже натиск върху политиците в Давос за срещата на върха, която ще се проведе от 15 до 19 януари.
Сред присъстващите са президентът на Украйна Володимир Зеленски, новият президент на Аржентина Хавиер Милей, китайският премиер Ли Цян и ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Oxfam иска правителствата да намалят корпоративната власт чрез мерки като разбиване на монополите, ограничаване на заплатите на шефовете и въвеждане на по-високи данъци върху свръхпечалбите.
Освен това Шивджи настоява за алтернативи на акционерния модел, като например форми на собственост на служителите и повече предприятия, работещи по принципа на справедливата търговия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!