С ветът застарява толкова бързо, че повечето страни не са готови да подкрепят увеличаващия се брой възрастни хора в тях, сочи глобално изследване на ООН и организация за защита правата на възрастните, цитирано от Асошиейтед прес.
Индексът "Глобъл ейдж уоч" (Global AgeWatch) оценява социалното и икономическо благосъстояние на възрастните хора в 91 страни, като Швеция е на първо място, а Афганистан - на последно.
При оценката на равнището на живот на хора над 60 години специалистите на организацията са взели предвид 13 параметри, включително брой на молби, подавани до учреждения, условията на живот, образованието, брой на работещите и социалната активност.
Анализирана е била информация на Световната банка и Световната здравна организация.
Швеция, където пенсионната система вече навърши 100 години, е начело в класацията заради
социалната подкрепа, образоваността и здравното осигуряване.
групата на страните с много добри показатели са също така Холандия, Канада, Швейцария, Нова Зеландия, САЩ, Исландия, Япония, Австрия, Ирландия и Великобритания.
траните не работят достатъчно бързо, за да се справят със застаряващото по-бързо от всякога население, а към 2050 г. за първи път в историята хората над 60-годишна възраст ще са повече от децата под 15-годишна възраст, отбелязва АП.
Индексът е създаден от правозащитната организация "Хелп ейдж интернешънъл" и Фонда на ООН за населението отчасти за да адресира проблема с липсата на данни за размера и влиянието на глобалното застаряване, посочва агенцията. В него са събрани данни на ООН, Световната здравна организация, Световната банка и други глобални организации.
Докладът, предоставен предварително на АП, се вписва във все по-сложната картина на застаряването и значението му за света, отбелязва агенцията.
От една страна фактът, че хората живеят по-дълго, е резултат от постиженията в здравеопазването и изхранването, като правозащитници изтъкват, че
възрастните не трябва да се приемат като бреме, а като ресурс.
От друга страна в много държави липсват основни елементи за социална защита на възрастните им граждани като доход и здравни грижи.
Много правителства не искат да се справят с проблема отчасти защото той се смята за сложен, отрицателен и скъп - което не винаги е вярно, заяви Силвия Стефанони от "Хелп ейдж интернешънъл".
По думите ѝ Япония и Германия имат от най-големите дялове от населението на възрастни хора в света, но също така се славят с устойчиви икономики. Просперитетът сам по себе си не е гаранция за защитата на възрастните, отбелязва АП.
Развиващите се световни икономически сили - така наречените държави БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) - са на по-долни места в индекса в сравнение с по-бедни страни като Уругвай и Панама.
Все пак според доклада богатите държави като цяло са по-добре подготвени от по-бедните.
България е на 47 място от 91-та страни, включени в проучването.
Сходен рейтинг имат Румъния - 48, и Словакия - 49.
България е на 47 място като цялостна оценка. По показател сигурност на доходите страната ни е по-напред - на 32-ро място. На 59-то място обаче е при оценката на здравословното състояние, като прогнозните оценки са, че след навършване на 60-годишна възраст се живее средно още 20 години.
Делът на бедните сред възрастното население е 19,4 процента, доста по-висок, отколкото в Словакия, където е 7,1 на сто.
1 октомври е обявен за Международен ден на възрастния човек.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!