Светът между две снимки
Източник: БТА

Д ве снимки ще останат запечатани в историята на дипломацията през 2025 г. или дори отвъд пределите на тази година, обобщават италиански медии, сред които „РАИ нюз“, „Стампа“, „Кориере дела сера“, „Република“, АНСА, "Скай ти Джи 24" и "Ти Джи Ком 24". Едната е насред пищната позлата на Овалния кабинет на Белия дом, а втората  - насред внушителния мраморен декор на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана. Първата датира от 28 февруари, а втората от 26 април.  На първата президентите на Украйна и на САЩ Володимир Зеленски и Доналд Тръмп спорят разгорещено по време на протекла бурно среща между тях. На тази среща Тръмп, а също така и присъствалият на нея вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс упрекнаха Зеленски, че не иска постигане на мир, че е неблагодарен за американските усилия в тази насока, че не разполага с нужните карти, за да диктува правилата на преговорите за постигане на край на войната в Украйна. Журналисти, отразяващи директно този сблъсък, пък упрекнаха Зеленски, че не носи костюми. Самият Зеленски с раздразнение в гласа на свой ред предупреди Тръмп, че не трябва да се доверява на руския президент Владимир Путин и му посочи и конкретни примери от близкото минало в тази насока.

Четец по устни разкри какво са си казали Зеленски и Тръмп във Ватикана

На втората снимка Тръмп и Зеленски разговарят спокойно на четири очи в прочутата ватиканска базилика "Свети Петър", малко преди началото на траурната церемония за папа Франциск.

През двата месеца, делящи тези паметни кадри, в глобалната политика настъпиха много обрати, обобщават световните агенции, сред които Франс прес, Ройтерс и Асошиейтед прес, както и италианските медии. ЕС, почувствал се поизоставен от САЩ по въпроса за Украйна и за европейската отбрана като цяло, обяви инициатива за укрепване на европейската сигурност, известна като „Готовност 2030“, целяща да мобилизира до 800 милиарда долара. Франция предложи да разгърне ядрения си чадър над европейските си съюзници на фона на опасенията, че САЩ може да отвърнат поглед от Европа в случай на нов глобален конфликт. Франция и Великобритания оглавиха усилията за предоставяне на стабилни гаранции за сигурност на Украйна след споразумение за мир с Русия. Лондон и Париж сформираха за целта и коалиция на желаещите страни, които биха участвали в евентуалното изпращане на европейски мироподдържащи сили в Украйна след края на конфликта, припомнят Франс прес и Ройтерс. Саудитска Арабия стана домакин на разговори за Украйна, проведени в различни формати. Пратеникът на Доналд Тръмп за Близкия изток – Стив Уиткоф (участващ едновременно в разговорите за Украйна и в преговорите за иранската ядрена програма), четири пъти се срещна с руския президент Владимир Путин, за да обсъжда намиране на решение на войната в Украйна, на която Тръмп обещаваше да сложи край за 24 часа, след като встъпи в длъжност, отбелязва Франс прес.

.
Източник: БГНЕС/EPA

През двата месеца между двете паметни снимки на Зеленски и Тръмп украинският президент посети редица столици, за да защитава украинската кауза и участва в редица срещи на върха, проведени в разнородни формати. А между САЩ и Украйна въпреки спора, разразил се в Белия дом, продължаваха да се водят преговори по споразумение за украинските полезни изкопаеми, най-вече за украинските редкоземни елементи.

Редица лидери, сред които френският президент Еманюел Макрон, британският премиер Киър Стармър или италианският премиер Джорджа Мелони предложиха различни идеи за преодоляване на разногласията между Киев и Вашингтон. Мелони по-специално предложи провеждане на среща на върха между ЕС и САЩ за Украйна и гарантиране в евроатлантически контекст на сигурността на Украйна след края на войната, предадоха АНСА, „Кориере дела сера“, „Скай Ти Джи 24“ и „РАИ Нюз“. А американски представители защитиха идеята, че най-надеждна гаранция за сигурността на Украйна би било присъствието на американски работници там, дошли по силата на американско-украинска сделка за разработване на украинските находища на полезни изкопаеми и редкоземни елементи.

Междувременно Тръмп намекна няколко пъти, че Украйна също е отговорна за войната, но също така разкритикува и това, че руският президент се бави с отговора си на неговите идеи за мир, които според американски медии включват и признаване от страна на Вашингтон на руския контрол върху Крим.

.
Източник: Getty Images

В началото на април Тръмп въведе 20-процентни мита върху европейския внос и след месец на интензивна дипломация в ЕС относно Украйна последва период на интензивна дипломация относно последствията за Европа от тези мита, чието влизане в сила Тръмп междувременно отложи за 90 дни. На 17 април във Вашингтон на официална визита пристигна италианският премиер Мелони. Това посещение беше възприето като вписващо се в усилията на Италия да построи мост между двата бряга на Атлантика в момент на големите разногласия относно Украйна и митата. За такава визита Мелони заговори още в началото на март, непосредствено след спора между Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет на Белия дом, когато европейски лидери се опитваха да изгладят отношенията между двамата президенти. Тогава Мелони намекна, че посещението й в САЩ ще е до края на март.

Основният фокус на разговорите между Мелони и Тръмп на 17 април обаче беше възможността за постигане на сделка между ЕС и САЩ за митата, както и укрепване на двустранните икономически отношения между САЩ и Италия, включващо повече италиански инвестиции в САЩ и повече италиански покупки на американски втечнен природен газ. Темата за Украйна беше всъщност една от много допълнителни теми, обсъждани по време на това посещение, но не беше приоритетна. След срещата в приета от двамата лидери декларация се казваше, че „войната в Украйна трябва да приключи и че двете страни напълно подкрепят лидерството на президента Тръмп в постигането на прекратяване на огъня и осигуряването на справедлив и траен мир“, но това изявление беше в петия абзац на документа и беше предшествано от абзаци, посветени на борбата с незаконната миграция и с трафика на дрога и дори от абзац, посветен на двустранното сътрудничество в дигиталната трансформация.

На брифинга, последвал срещата между Мелони и Тръмп на 17 април, във встъпителните си думи тя каза:  „Заедно защитаваме свободата на Украйна. Заедно можем да изградим справедлив и траен мир. Подкрепяме вашите усилия, Доналд“. Но това беше изречено почти в края на нейното изказване, след като тя надълго и нашироко се аргументира защо Италия има историческо основание да поддържа привилегировани отношения със САЩ, след като тя изтъкна постигнатото от нея като премиер за две години и половина на власт и след като  приобщи Тръмп към нова мисия – заедно да върнат величието на Запада, което според Мелони е позападнало. А едва след като Мелони засегна във встъпителните си думи темата за Украйна, Тръмп заяви, че според него се напредва добре в постигането на край на войната и подчерта, че в тази насока Мелони е помогнала много и той го цени. След което обаче темата поизбледня и Тръмп се посвети по време на съвместния брифинг на разнородни вътрешнополитически въпроси – борбата на САЩ с незаконната миграция, укрепването на американски граници, остри критики към Байдън, че е отворил, според Тръмп, границите на страната за престъпници, упреци към ръководителя на Управлението за федерален резерв, че не действа достатъчно бързо в интерес на САЩ, изтъкване на ползите от въвеждането на мита за чуждия внос, упреци към ЕС, че не се справя с незаконната миграция, размисли относно постигане на споразумение с Иран относно иранската ядрена програма и упреци към бившия президент Барак Обама, че е сключил с Иран едно лошо споразумение в тази насока, прогнози, че с Китай може да се постигне сделка относно митата, обобщават италианските медии, а също и Си Ен Ен.

Темата за Украйна беше повдигната на общия брифинг на 17 април едва когато журналист зададе на Мелони  два въпроса на италиански. Единият беше какво мисли тя за мнението на Тръмп, че Зеленски също носи отговорност за войната, а вторият беше относно италианските разходи за отбрана. Мелони отговори на тези два въпроса на италиански, като в частта за Украйна тя заяви тогава: „Що се касае до Украйна, знаете какво мисля аз, знаете, че определено имаше инвазия и че нашественикът от тази гледна точка е Путин и Русия“, но без да разширява отговора си до оценка за мнението на Тръмп, че и Зеленски носи вина за конфликта. Тя добави само, че „днес работим и продължаваме да работим, за да се постигне в Украйна един мир, който може да е справедлив и траен“, а после говори надълго и нашироко за италианските разходи за отбрана. Когато се стигна до превода от италиански на английски на отговора на Мелони, преводачката – италианка с богат опит в преводите по време на срещи на върха – по случайност или не -  се поизгуби в превода, припомнят „Кориере дела сера“, „Република“, „Политико“ и „Стампа“. Частта от изказването на Мелони относно отговорността на Путин и на Русия за агресията в Украйна изобщо изчезна от превода, в който остана само частта за разходите на Италия за отбрана, разяснени обаче толкова объркано, че самата Мелони се зае да превежда сама на английски какво е казала преди малко на италиански. И също по случайност или не изпусна частта от изказването си относно отговорността на Путин и на Русия за войната в Украйна. След което Тръмп заяви: „Не смятам Зеленски за отговорен, но не съм особено въодушевен от факта, че тази война започна. Това беше войната, която никога нямаше да започне, ако аз бях президент. Сега милиони хора, които днес са мъртви, щяха да са живи. Щеше да има градове, които да са процъфтяващи. Но сега те са на пух и прах… И затова не съм доволен от него и не съм доволен от никого, който е замесен“, заяви Тръмп. „Русия е много по-голяма. Тя е по-голяма военна сила. И ако си умен, не се впускаш и не се замесваш във войни, за които може да бъде обвинен онзи, който седеше на това място, Байдън“, заяви още Тръмп.

 „Аз не го обвинявам (Зеленски). Но това, което казвам, е, че не бих казал, че той е свършил най-добрата работа… Не съм му голям фен. Наистина не съм“, каза също така Тръмп по адрес на украинския президент, докато Мелони предпочете да не коментира нищо за украинския лидер, припомнят италиански медии и френската телевизия Бе Еф Ем.

След тази среща, в интервю за сп. „Тайм“, дадено миналия вторник и публикувано миналия петък, американският президент заяви, че Крим ще остане под руски контрол като част от евентуално мирно споразумение с Украйна и че Зеленски разбира това. В същото интервю Тръмп също така обвини Украйна, че е предизвикала войната с желанието си да се присъедини към НАТО, припомня Ройтерс. „Ако този въпрос не беше повдигнат, щеше да има много по-голяма вероятност войната да не започне“, каза Тръмп. В същото интервю американският президент каза, че Украйна няма да може да се присъедини към НАТО. „Не мисля, че те някога ще могат да се присъединят към НАТО“, заяви Тръмп, повтаряйки вече изразена позиция от други американски представители. Американският президент беше запитан и дали руският му колега ще склони на евентуално мирно споразумение. „Да, смятам, че ще го направи. И смятам, че причината съм аз. Смятам, че съм единственият, който може да уреди нещата. Мисля обаче, че имаме да извървим дълъг път. Имахме много добри разговори и сме много близо до сделка. И не мисля, че някой друг би могъл да постигне подобна сделка“, отговори Тръмп. В отговор на въпрос дали смята, че мирът е възможен, ако Зеленски остане президент на Украйна, Тръмп отговори утвърдително, след като още преди спора с украинския лидер в Овалния кабинет на Белия дом той го беше нарекъл диктатор и го беше упрекнал, че не организира избори в Украйна.

В петък в реакция на публикуваното интервю на Тръмп за „Тайм“ Зеленски подчерта, че Украйна никога няма да се откаже от суверенитета върху Крим, предаде Франс прес.

След тези събития през изминалите два месеца светът очакваше с повишено внимание какво ще се случи на траурната церемония за папа Франциск във Ватикана на 26 април, на която и Тръмп, и Зеленски обявиха, че ще присъстват. В навечерието на церемонията, след появата на интервюто на Тръмп в „Тайм“, Зеленски намекна, че може би няма да успее да дойде във Ватикана на следващия ден заради военни срещи, на които трябвало да присъства у дома, предадоха АНСА и Франс прес. А при пристигането си в Рим в петък вечерта Тръмп каза, че според някои е малко неуважително да се провеждат срещи, когато хората са дошли за погребение на папата, припомня АНСА. После в пост в социалната си мрежа „Трут соушъл“ той каза, че след "добър ден на преговори и срещи", повечето от основните точки от споразумението за прекратяване на войната на Русия с Украйна са били договорени, предаде Ройтерс, коментирайки, че Тръмп очевидно визира срещата на Уиткоф с Путин, състояла се същия ден в Кремъл.

Така до последно на 26 април, когато беше погребението на папа Франциск, светът тънеше в неяснота дали ще има среща между Тръмп и Зеленски в кулоарите на това събитие. Тази неяснота се разсея с паметната снимка в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, потвърждаваща, че очакваната среща между Тръмп и Зеленски се е състояла. Според информациите от канцелариите на двамата лидери тя  е продължила 15 минути и е била позитивна и продуктивна. Зеленски дори я дефинира като историческа, припомня Франс прес. В допълнение на нея в базиликата имаше и четиристранна среща на Тръмп и Зеленски с Макрон и Стармър. От нея също се появи една от паметните снимки на 2025 г., на която четиримата лидери, оприличени от някои анализатори на четирима мускетари, демонстрират отново единство след два месеца на разногласия.

В кулоарите на траурната церемония за папа Франциск се проведоха и кратки срещи в други формати. Тръмп се видя с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и двамата се уговориха да разговарят по-продължително, без да насрочват дата. Тръмп се видя за кратко и с Мелони. Зеленски проведе отделни срещи на четири очи с Макрон и Стармър. Той разговаря и с председателката на ЕК Фон дер Лайен. От  тези срещи паметни остават също и кадрите на президентите на Франция и на Украйна, разговарящи в градините на „Вила Бонапарт“, в която е посолството на Франция във Ватикана. Мелони, след като се срещна с колегите си от Унгария и от Великобритания и с президента на Аржентина, накрая прие в "Палацо Киджи" и Зеленски. Кадрите, документиращи как тя прегръща сърдечно Зеленски при посрещането и изпращането му, също ще останат сред най-паметните снимки от дена на погребението на папа Франциск, коментират италианските медии "Стампа", "Република" и "Кориере дела сера", излъчили кратко видео от тази среща.

След всички тези разговори стана ясно, че Украйна е готова за безусловно прекратяване на огъня и “коалицията на желаещите”, оглавявана от Франция и Великобритания, ще продължи да работи за постигането на тази цел и за установяването на траен мир, предаде Ройтерс. Това заяви френският президент след разговора си на четири очи със Зеленски. „Украинският президент иска да работи редом с американците и европейците за прилагането на безусловното прекратяване на огъня и сега е ред на президента Путин да докаже, че иска наистина мир“, допълни Макрон, цитиран и от Франс прес.

„Има една обща позиция – безусловното прекратяване на огъня трябва да е първата стъпка към постигане на траен мир в Украйна“, заяви Зеленски след всичките си срещи във Ватикана и в Рим на 26 април, цитиран от италианските медии, сред които „РАИ Нюз" и „Скай Ти Джи 24“.

„Сега очакваме и Русия да демонстрира по един конкретен начин желанието си за постигане на мир“, каза Мелони след срещата със Зеленски и подчерта, че приветства пълната готовност на Украйна за незабавно прекратяване на огъня.

"Киев може да разчита на подкрепа от ЕС при преговори за постигане на справедлив и дълготраен мир", заяви председателката на ЕК след срещата си с украинския президент, предаде Ройтерс.

А докато от Ватикана и от Рим идваха тези кадри и изявления, от Москва дойде съобщението, че руският президент Владимир Путин е готов да преговаря за край на конфликта в Украйна без никакви предварителни условия.  "Владимир Путин потвърди по време на вчерашната дискусия с пратеника на Тръмп - Уиткоф, че руската страна е готова да възобнови преговорния процес с Украйна без никакви предварителни условия", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС, Ройтерс и Франс прес. В същия ден Русия обяви, че си е върнала контрола върху цялата руска Курска област, където украинците предприеха изненадваща офанзива през август на миналата година, припомнят световните агенции. Киев обаче отрече тези твърдения. Путин в миналото казваше, че не е готов да преговаря за край на войната в Украйна, докато украинските сили не бъдат изцяло изгонени от Курска област, припомня Франс прес.

Но точно по същото време Тръмп, който отпътува от Рим почти веднага след края на траурната церемония за папа Франциск, написа в „Трут соушъл“, че „Путин не е имал никакво основание да изстрелва ракети по райони с цивилно население, по градове и села в последните дни. Това ме кара да мисля, че може би той не иска да спира войната и че ме размотава и тогава ще  трябва да се действа по друг начин, чрез банкови или вторични санкции? Твърде много хора умират", предадоха Франс прес и Ройтерс, коментирайки, че очевидно Тръмп визира руските атаки срещу Киев и срещу Суми, извършени в последните няколко дни.

Вчера пък Тръмп заяви, според него украинският лидер е готов да се откаже от Крим, предаде Франс прес. В същото време американският държавен секретар Марко Рубио каза, че тази седмица ще е решаваща за преговорите за мир в Украйна, предаде Франс прес.

Дали тези прогнози ще се сбъднат и дали седмицата, в която се навършват и 100 дни от завръщането на власт на Тръмп, ще бъде действително решаваща за преговорите за мир в Украйна, ще се види през следващите седем дни. Но е факт, че траурната церемония за папа Франциск, който ще остане в паметта на хората и на историята с призивите си за постигане на мир по света, отправени за последно и в неговата Великденска благословия, доведе до рестарт в отношенията между Украйна и САЩ и между ЕС и САЩ относно Украйна след моментно напрежение. Възниква обаче дискусия кой е допринесъл за историческата среща на Тръмп и Зеленски в базиликата „Свети Петър“. Според италиански медии това може да се определи като успех за дипломацията на Ватикана, на чиято територия е базиликата. Но италианският премиер Мелони казва, че всъщност тя е подготвила почвата за тази среща, документирана чрез паметната снимка в базиликата.  „Политико“ определя срещата между Тръмп и Зеленски в базиликата като „последния дипломатически акт на папа Франциск“. Изданието цитира и Джо Донъли, който доскоро беше посланик на САЩ във Ватикана и който казва: „Мисля, че папа Франциск би бил изпълнен с надежда и мисля, че би се надявал, че резултатът от тази среща би бил добър за Украйна и за света“.  "Това беше една снимка от един разговор между Тръмп и Зеленски, говорили за мира по време на погребението на един папа на мира, отбелязва и „РАИ Нюз“, относно паметната снимка от 26 април на двамата лидери. Според „Кориере национале“ обаче снимката вместо да говори за един дипломатически жест и вместо да поражда надежди за мир, наподобява по-скоро на кадър от кулоарите на риалити шоу и на плод на лоша холивудска пропаганда. "Скай Ти Джи 24" задава пък въпрос във връзка със снимката за кого е бил предвиден третият стол, който се вижда в дъното вляво на един от другите кадри от срещата на Тръмп и Зеленски в базиликата? Дали е бил за Макрон, или пък за Стармър, или пък за Мелони?, коментира изданието.

Независимо от тълкуванията, снимката на Тръмп и Зеленски в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана към 15 ч. на 26 април е била споделена в „Екс“ 547 789 пъти, в „Инстаграм“ – 1 689 547 пъти, а във „Фейсбук“ – 678  145 пъти, според компанията „Аркадия“, анализираща активността в социалните мрежи, съобщи „РАИ Нюз“.

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВнР: В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май

МВнР: В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май

Свят Преди 57 минути

Протестите ще обхванат ключови сектори като обществения и въздушния транспорт, образованието и здравеопазването

Отслужиха заупокойна литургия за папа Франциск в „Св. Йосиф“

Отслужиха заупокойна литургия за папа Франциск в „Св. Йосиф“

България Преди 2 часа

Аржентинският понтифик почина в понеделник 21 април на 88-годишна възраст

След мащабната авария: Испания ще възстановява електрозахранването до 10 часа

След мащабната авария: Испания ще възстановява електрозахранването до 10 часа

Свят Преди 3 часа

Авария в електропреносната мрежа парализира Испания и Португалия, срив в интернет трафика и проблеми с въздушния транспорт

„Поход на ангелите“ ще се проведе утре в Скопие

„Поход на ангелите“ ще се проведе утре в Скопие

Свят Преди 4 часа

Семействата на загиналите при пожара в Кочани търсят отговори

Сарафов настоява: Алкохолът и наркотиците зад волана да се считат за умишлено престъпление

Сарафов настоява: Алкохолът и наркотиците зад волана да се считат за умишлено престъпление

България Преди 4 часа

Той препоръчва на прокурорите в цялата страна да искат от съда налагането на „задържане под стража”

Министър Вълчев: Трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия

Министър Вълчев: Трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия

България Преди 4 часа

Министерството планира на 7 или 8 май да представи концепция за промени в рамковите учебни планове

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Свят Преди 5 часа

Американският лидер все повече се разочарова от президентите Владимир Путин и Володимир Зеленски

Иван Христов: Всяко нещо се развива за добро!

Иван Христов: Всяко нещо се развива за добро!

Любопитно Преди 5 часа

Разкрития, шеги и истински истории от телевизионната кухня само в “Капките Podcast”

Германия настоява за извънредна клауза за военни инвестиции в ЕС

Германия настоява за извънредна клауза за военни инвестиции в ЕС

Свят Преди 5 часа

Берлин иска Европейската комисия да възприеме по-широко определение за отбранителните разходи

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

Свят Преди 5 часа

В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в ЕС

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

България Преди 6 часа

В инцидента е участвала колата на Валентин Михов

Башар Рахал

"Най-хубавото": Любомира Башева и Башар Рахал очакват бебе

Любопитно Преди 6 часа

Очакваното бебе ще е първо за Любомира и трето за Башар

<p>Критики за прикриването&nbsp;на когнитивния спад на Байдън&nbsp;</p>

Критики за прикриването на когнитивния спад на Байдън на вечеря на кореспондентите в Белия дом

Свят Преди 6 часа

Репортер на Axios призна за пропуски в отразяването, доверието в медиите е на историческо дъно преди излизането на разкриваща книга

Атомното езеро Чаган: Радиоактивното наследство на Студената война

Атомното езеро Чаган: Радиоактивното наследство на Студената война

Любопитно Преди 6 часа

Как ядрените изпитания край Семипалатинск промениха живота на хиляди и оставиха трайни следи в Казахстан

Министър Митов: BG-ALERT не сработи в Монтанско заради недостиг на обучени служители

Министър Митов: BG-ALERT не сработи в Монтанско заради недостиг на обучени служители

България Преди 6 часа

Това обясни пред журналисти в Кърджали министърът на вътрешните работи Даниел Митов