Ц ели региони на планетата ще станат непригодни за живот през следващите десетилетия заради по-чести и интензивни горещи вълни в резултат на глобалното затопляне, предупреждават ООН и Червеният кръст, цитирани от БТА.
По-малко от месец преди конференцията за климата COP27 през ноември в Египет, ООН и Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец (IFRC) призоват в съвместен доклад за готовност за предстоящи големи горещини, за да бъдат избегнати значителен брой смъртни случаи.
Загубим ли бялото „огледало“, нищо няма да спре затоплянето на Земята
Организациите подчертават, че има граници, отвъд които хората, изложени на екстремна топлина и влажност, не могат да оцелеят, както и че има граници, отвъд които обществата вече не могат да се приспособят.
"При сегашните траектории горещите вълни могат да достигнат и надхвърлят тези физиологични и социални граници през следващите десетилетия, особено в региони като Сахел, Южна Азия и Югозападна Азия", посочват те.
Там може да е последното убежище на коралите
Подобна ситуация ще доведе до "мащабни страдания и загуба на човешки животи, движение на населението и влошаване на неравенствата", предупреждават двете организации.
Според доклада почти навсякъде, където са налични надеждни статистически данни, горещите вълни са най-смъртоносната метеорологична опасност.
Големите горещини вече убиват хиляди хора всяка година и ще стават все по-смъртоносни с увеличаването на глобалното затопляне, казват в доклада зам.-генералният секретар на ООН по хуманитарните въпроси Мартин Грифитс и генералният секретар на IFRC Джаган Чапагайн.
"Подценявали сме риска": Катастрофален сценарий за Европа
Топлинните вълни са причина за някои от най-смъртоносните бедствия в историята. Докладът припомнят тежките последици от горещата вълна в Европа през 2003 г., която отне живота на повече от 70 000 души, както и тази в Русия през 2010 г., убила над 55 000 души.
Според доклада експертите прогнозират много високи нива на смъртност от екстремни горещини, сравними по мащаб до края на века с всички видове рак.
Тихият убиец
Тази година цели региони или страни в Северна Африка, Австралия, Европа, Южна Азия и Близкия изток, както и Китай и западната част на САЩ, се "задушаваха" от рекордни температури.
Докладът припомня, че екстремните горещини са "тих убиец", ефектите от който ще се увеличават, изправяйки пред огромни предизвикателства устойчивото развитие и пораждайки същевременно нови хуманитарни нужди.
"Хуманитарната система не разполага със средствата да разреши сама криза от такъв мащаб. Вече ни липсват средства и ресурси, за да отговорим на някои от най-тежките хуманитарни кризи през тази година", каза Грифитс на пресконференция.
Организациите призовават спешно да бъдат осигурени значителни и устойчиви инвестиции за смекчаване на въздействието на климатичните промени и за подпомагане на дългосрочното приспособяване на най-уязвимите групи от населението.
Ако емисиите на парникови газове, които причиняват изменението на климата, не бъдат намалени по "агресивен" начин, светът ще се сблъска с "невъобразими досега нива на екстремни горещини", предупреждават двете организации.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!