Ге емите световни сили са единодушни, че не бива да се допусне
Иран да се сдобие с ядрено оръжие, което поставя Техеран в
небивала изолация, заяви Белият дом.
"Русия, Китай и Съединените щати имат обща цел - да не се
допусне Иран да разработи ядрени оръжия", заяви съветникът на
Белия дом по националната сигурност Том Донилън, цитиран от
Ройтерс. "Иран изпадна в небивала изолация", добави Донилън.
Той каза това в Нуса Дуа, на индонезийския остров Бали,
където световни лидери участват в Източноазиатската среща на
върха.
Президентът Барак Обама разисква с китайския премиер Вън
Цзябао въпроса за стойността на китайския юан и интересите на
САЩ В Южнокитайско море.
Управителният съвет на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) прие снощи резолюция, в която изразява
дълбоко и нарастващо безпокойство от иранската ядрена програма.
МААЕ се опасява, че Ислямската република може да разработи ядрено оръжие и оказва натиск върху нея да отговори на тези подозрения.
Текстът на приетата днес от 35-членния Управителен съвет на МААЕ с огромно мнозинство резолюция бе изготвен от т. нар. шесторка международни посредници за разрешаване на иранския ядрен проблем - петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия.
Още 10 страни, сред които и България, се присъединиха в качеството си на съвносители на проекта. Само Куба и Еквадор гласуваха против, а Индонезия се въздържа.
В незабавен отговор,
Иран обяви, че няма да обърне внимание на резолюцията
и обяви последният доклад на агенцията, който съдържа предполагаеми подробности за потенциални военни измерения на иранската ядрена програма, за "непрофесионален, небалансиран, незаконен и политизиран".
Генералният директор на МААЕ Юкия Амано бе обвинен, че с поверителните сведения, разкрити в документа, превръща ирански учени в "обекти за физическо отстраняване... от израелския режими тайните служби на САЩ".
Швейцария веднага обяви, че засилва санкциите си срещу Иран и прибави още 116 имена към списъка на физически и юридически лица, които са засегнати от тях. Сред новите имена са тези на пет физически лица, сред които представители на иранската организация за атомна енергия, и 111 юридически лица. С това швейцарските санкции засягат над 250 лица.
През януари Швейцария реши да засили санкциите си срещу Иран, за да се изравни с основните си търговски партньори. Целтабе Швейцария да не бъде използвана за заобикаляне на наложени от други държави санкции. Сред санкциите са забраната на доставки и притежаване на оборудване с двойно гражданско и военно предназначение, както и стоки, технологии и софтуер с рисков характер от гледна точка наядреното разпространение.
Също така се предвижда
замразяване на авоари в Швейцария на физически и юридически лица.
След последния доклад на МААЕ иранският парламент планира да намали сътрудничеството си с ядрената агенция на ООН. Това поставя под въпрос дали Иран ще одобри плана на Амано за изпращане на екип от инспектори на МААЕ в Техеран, които да проверят сведенията за съществуването на тайна програма за разработване на ядрено оръжие.
Световните сили - заедно срещу Иран
Международната агенция за атомна енергия отново изрази опасения, че Ислямската република може да разработи ядрено оръжие
19 ноември 2011, 06:14
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!