Д нес, 8 юни е Световният ден на океана. Идеята на този ден е да информира обществото за проблемите с опазването на океаните и как всеки човек може да помогне за тази кауза.
Първото официално честване на деня е през 2009 г., макар че датата е определена още през 1992 г.
Световният ден на океана насочва вниманието на хората по света към състоянието и проблемите на Световния океан – така се наричат съвкупността от всички океани и морета на Земята.
Световният океан заема 71% от площта на планетата, като средната му дълбочина е 3790 м, а максималната дълбочина е 10 923 метра, в Марианската падина.
Той е важен източник на ресурси за все по-нарастващото население на планетата, но в същото време е силно засегнат от човешката дейност.
Океаните имат изключително важно значение за живота на Земята, защото осигуряват половината от кислорода в атмосферата, поглъщат голяма част от въглеродния диоксид и са ключов елемент от кръговрата на водата. Предполага се, че именно в Световния океан преди около 4 милиарда години са се появили първите живи същества на нашата планета.
Защитата на Световния океан е регулирана от редица международни документи.
Основните принципи на използването на акваторията му са отразени в Конвенцията на ООН по морско право, приета на 10 декември 1982 г.
За жалост мерките са крайно недостатъчни и практически вече нямат част на Световния океан, която да не е засегната от човешката дейност. Дори на дъното на Марианската падина са намирани пластмасови опаковки.
Климатичните промени, породени от изхвърляните от индустрията и земеделието парникови газове, водят до разтапяне на ледниците, което променя посоките на океанските течения и цялостния климат на планетната.
Изхвърлянето на химически отпадъци и най-вече масовото използване на изкуствени торове е унищожително за океанския живот. В съчетаните с по-високите температури на водата, то разрушава кораловите рифове.
Популациите на много от живеещите в моретата и океаните живи същества са застрашени от изчезване заради свръхулов и замърсяване.
Световният океан е мястото, където се решава бъдещето на Земята – дали човечеството ще успее да ограничи замърсяването, да запази разнообразието на живота и да спре климатичния апокалипсис.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!