Световни лидери заклеймиха терора в Шри Ланка
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е вропейски и световни лидери, заявиха, че са потресени от случилото се ш Шри Ланка, осъдиха атентатите, изразиха съчувствие и солидарност, предложиха помощ на шриланкийските власти, предаде БТА.

Сред тях са германският канцлер Ангела Меркел и президентът Франк-Валтер Щайнмайер, руският президент Владимир Путин, британският премиер Тереза Мей и турският президент Реджеп Ердоган, австрийският канцлер Себастиян Курц афганистанският президент Ашраф Гани, индийският министър-председател Нарендра Моди, външното министерство на Пакистан, министър-председателката на Нова Зеландия Джасинда Ардън.

Ужас на Великден: осем експлозии в Шри Ланка

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че е научил за атентатите с ужас и е дълбоко опечален.

Американският президент Доналд Тръмп изказа съболезнования за кървавата атака в Коломбо, посредством социалната мрежа Туиър. Но

в поста си държавният глава на САЩ допусна грешка, която предизвика вълна от насмешка сред потребителите.

Тръмп написа: „Изказвам своите най-искрени съболезнования от името на американския народ към народа на Шри Ланка. При атаките бяха убити най-малко 138 милиона души“.

Опитът за дипломатичност на американския президент се изгуби сред подигравателните коментари на милионите потребители на Туитър. След като туитът на Тръмп остана без промяна в продължение на около 30 минути, в „закачливите“ коментари се включиха и негови опоненти, които написаха, че броят на загиналите в Шри Ланка, надхвърля поддръжниците на Тръмп, дошли по време на церемонията по встъпването му в длъжност. А някои дори се обзаложиха, че американският президент няма представа дори къде се намира Коломбо.

Съобщението вече е коригирано:

В изявления три страни от Арабския полуостров – Бахрейн, Катар и Обединените арабски емирства – също заклеймиха атаките. ОАЕ призова „международната общност да сплоти редиците си и да изкорени бича на тероризма в името на международния мир и сигурност”, а Бахрейн изтъкна, че „тези актове на тероризъм са несъвместими с религиозните принципи и човешките и нравствени ценности”.

Архиепископът на Коломбо призова отговорните за насилието да бъдат жестоко наказани.

Архиепископът на Париж Мишел Опти написа в Туитър: „Защо толкова омраза в деня, когато честваме любовта? На този Великден в мислите и чувствата си сме с нашите убити братя и сестри в Шри Ланка”.

Вълната от насилие осъди от Ерусалим и Католическата църква в Светите земи.

Българският президент Румен Радев изрази съболезнования на президента Майтрипала Сирисена

по повод загиналите и ранени много граждани при днешните атентати в Демократична социалистическа република Шри Ланка, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

„Няма кауза, която да оправдава смъртта на хора, мирно честващи един светъл празник на възраждането и добродетелта”, е позицията на президента Радев. Държавният глава определя нападенията срещу религиозни храмове и невинни граждани, при които бяха убити и ранени стотици души, като особено отвратителен и варварски акт.

Румен Радев изразява от името на българския народ и от свое име най-дълбоки съболезнования на семействата на загиналите граждани на Шри Ланка и отправя пожелание за бързо и успешно възстановяване на пострадалите при нападенията.

Вицепремиерът и министър на външните работи на България Екатерина Захариева

изпрати съболезнователна телеграма до Тилак Марапана, министър на външните работи на Шри Ланка, и осъди насилието във връзка с терористичните атаки в страната, довели до множество жертви и ранени. Това съобщиха от българското министерство.

„Моля да предадете най-искрените ни съболезнования към семействата на жертвите и пожеланията ни за бързо възстановяване на всички ранени. Скърбим заедно с шриланкийския народ” , посочва Захариева.

Вицепремиерът допълва, че България осъжда по най-категоричен начин тероризма във всичките му форми и вярва, че отговорните за тези атентати ще бъдат изправени пред правосъдието.

Премиерът Бойко Борисов изпрати съболезнователна телеграма

до министър-председателя на Шри Ланка Ранил Викремесингхе, съобщи пресцентърът на кабинета.

„Потресен съм от новината за ужасяващите атентати в църкви и хотели в Шри Ланка, довели до загубата на живота на толкова много хора и стотици ранени. Осъждам най-категорично тези жестоки актове на тероризъм, които не биха могли да бъдат оправдани с никакви каузи”, пише премиерът Борисов.

„От името на българското правителство и от свое име изказвам най-дълбоки съболезнования на Вас и близките на жертвите, както и най-искреното ни съчувствие към болката на приятелския народ на Шри Ланка. Пожелавам бързо възстановяване на всички пострадали”, посочва още Борисов.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 3 часа

Това съобщиха израелските въоръжени сили

<p>Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа</p>

Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа в Баку

Свят Преди 6 часа

Тя заяви, че победата на ансамбъла е донесла голяма радост не само на почитателите на художествената гимнастика в България, но и на всички българи

Мегаконцертът "Старият" Криско: Беше много лично и в същото време – страхотен купон

Мегаконцертът "Старият" Криско: Беше много лично и в същото време – страхотен купон

Свят Преди 6 часа

Криско сподели, че вероятно е имал провали в живота си, но той помни хубавите моменти

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Свят Преди 7 часа

Властите смятат, че зад убийството стои личен мотив

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Свят Преди 7 часа

Очевидният провал на примирието подчертава колко трудно ще бъде за Тръмп да реализира своята амбиция да постигне траен мир в конфликта

<p>Слънчев Великден: Къде беше най-топло в празничната неделя&nbsp;🌞</p>

Слънчев Великден: Къде беше най-топло в празничната неделя

България Преди 8 часа

Максималните температури са между 20° и 25°

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

Свят Преди 8 часа

По-късно грешката беше поправена

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Любопитно Преди 8 часа

За Даниел участието му в Hell’s Kitchen е било нещо различно и ново

<p>Най-смъртоносната инфекциозна болест се разпространява във Великобритания</p>

Скок на случаите на туберкулоза във Великобритания

Свят Преди 9 часа

Повишаването на броя на случаите вероятно се дължи отчасти на прекъсванията в медицинското обслужване по време на пандемията COVID-19

Четири медала за България от СК по художествена гимнастика в Баку

Четири медала за България от СК по художествена гимнастика в Баку

България Преди 9 часа

Николова се класира втора на финала на бухалки, а ансамбълът завърши на трето място на финала с три топки и два обръча

<p>Израелски въздушни удари предизвикаха кръвопролития в Газа</p>

Израелски въздушни удари взеха жертви в Газа

Свят Преди 9 часа

Нетаняху се зарече да продължи войната и да върне у дома останалите заложници, държани в Газа

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Свят Преди 10 часа

10 000 страници с документи, свързани с убийството на Кенеди, бяха публикувани в като част от разсекретяването на националните архиви

<p>Камбанен звън срещу авторитаризма</p>

Стотици хиляди на протест срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 10 часа

"Бог постави Тръмп на власт", заяви контрапротестиращ

Здравословен козунак - мисията възможна

Здравословен козунак - мисията възможна

Любопитно Преди 11 часа

Вижте как да си го приготвите: