Б ившият президент на Египет Мохамед Морси е починал от сърдечен удар, пише Ройтерс, като цитира държавната телевизия в страната. Морси колабира в съдебна зала в Кайро по време на процес срещу него. Закаран е в болница, където е констатирана смъртта му.
Медицински източник на египетската телевизия твърди, че
бившият президент страдал от доброкачествен тумор и непрекъснато получавал необходимите лекарски грижи.
Смъртта на 67-годишният Морски предизвика голям отзвук в мюсюлманския свят. Президентът на Турция Реджеп Ердоган го нарече „мъченик” и обвини сегашните управници в Египет за случилото се, определяйки ги като „тирани”.
Egypt’s first democratically elected president, Mohammed Morsi, collapsed and died in a courtroom. pic.twitter.com/bfwnGlnbVg
— CGTN America (@cgtnamerica) June 18, 2019
Мащабната организация Мюсюлмански братя, която е забранена в редица страни и към която се числеше Мохамед Морси, нарече смъртта му „убийство” и също хвърли вината върху управляващите в Египет.
Роднини на Морси предупреждаваха на няколко пъти, че бившият президент е сериозно болен, а
синът му твърдеше пред западни медии, че властите нарочно не го лекуват в затвора, защото искат да почине от болестите си.
Синът му каза още, че Египет е забранил на фамилията да погребе тялото на Мохамед Морси в семейното гробище. Ден по-късно адвокатът на бившия държавен глава обяви, че клиентът му вече е погребан в Кайро.
Неправителствената организация за защита на човешките права Амнести интернешънъл призова за „щателно, независимо и прозрачно” разследване на смъртта на Морси.
Mohammed Morsi: Egypt faces pressure over death during trial of ousted leader https://t.co/inBfOg0pMj pic.twitter.com/qehqx0SSVU
— Noah Ross (@drnoahross) June 18, 2019
Миналата година британският депутат Криспин Блънт, който ръководеше екип от народни представители и юристи, които изготвяха доклад за задържането на Морси, определи като
много лоши условията, при които е държан.
Мохамед Морски стана първият демократично избран лидер на страната през 2012 г. Той беше в затвор от свалянето му от власт от армията през 2013 г. след мащабни протести срещу управлението му. От 2014 г. начело на Египет е Абдул Фатах ал-Сиси, който дотогава е главнокомандващ на армията.
Смъртта на Мохамед Морси ще окаже допълнителен натиск върху Египет да подобри спазването на човешките права, особено в затворите, където лежат хиляди ислямисти и светски активисти.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!