С упер вторникът в САЩ приключи. Тази година първичните президентски избори се провеждат едновременно в 14 щата, на чиято територия живее около 40% от населението на страната.
От "Супер вторникът" могат да бъдат направени пет извода, пише американският вестник Washington Post, цитиран от агенция "Фокус".
В надпреварата има нов фаворит - Джо Байдън
Вече имаме нов фаворит и основен претендент за номинацията - Джо Байдън.
Байдън спечели рано и по-важното е, че в "Супер вторника" той спечели безусловна победа в редица щати. Това означава, че сега той води в броя на избирателите. А избирателите в тази надпревара са най-важни.
Байдън също променя траекторията на това състезание. Когато Сандърс спечели първите три щата, имаше основания да се смята, че той може да стане недостижим лидер в броя на избирателите. Това може да не е достатъчно, за да получи мнозинство, което да позволи да се избегне сериозно съперничество на Конвенцията, но впечатлението беше, че той е ясен лидер и че в платната му духа много силен вятър.
И сега в тази роля е Байдън. Той спечели много по-голям брой щати, спечелвайки дори там, където Сандърс беше безспорният лидер през 2016 г. (това са Минесота и Оклахома). Резултатите на Байдън бяха много по-добри от резултатите от последните проучвания, проведени в много щати, и това предполага, че картината за него в цялата страна става все по-оптимистична.
Краят обаче е все още далеч. Какво можем да очакваме следващата седмица
"В навечерието на "Супер вторник" ни казваха, че всичко е приключило. Е, може би наистина е свършило, но не за мен, а за друг човек.", смело заяви Байдън.
Сандърс води в Калифорния, която в "Супер вторник" избира 30% от общия брой делегати. Изглежда, че Байдън е успял да избегне най-лошия сценарий, но Сандърс все още може да бъде значително по-напред от противника заради Калифорния.
Байдън се застрахова срещу победата на Сандърс в Калифорния като направи две неща. Той увеличи броя на своите избраници в южните щати и спечели в няколко щата, където през 2016 г. Сандърс спечели.
Трябва да се има предвид обаче, че Сандърс все още показва добри резултати на запад. Ако спечели в Калифорния, тя ще се присъедини към Колорадо, Невада и Юта в неговата колона. Най-западния щат, в която побеждава Байдън, е Оклахома.
Следващият вторник ще гласуват Вашингтон и Айдахо, Мичиган и Северна Дакота, където Сандерс надделя през 2016 година. А също и Мисури, където той беше много близо до победата.
Ако Сандърс вземе повече гласове в Калифорния и победи Байдън следващата седмица, не е ясно как ще се развият нещата в надпреварата.
Майкъл Блумбърг се оттегли от надпреварата
Американският медиен магнат Майкъл Блумбърг заяви, че напуска демократичната първична надпревара и вместо това подкрепя водещия Джо Байдън за Белия дом.
"Преди три месеца влязох в надпреварата за президент, за да победя Доналд Тръмп. Днес напускам надпреварата по същата причина - за победа над Доналд Тръмп - защото ми е ясно, че оставането ми в нея би затруднило постигането на тази цел", каза той в изявление.
Бившият кмет на Ню Йорк похарчи стотици милиони долари за кампанията си досега, но не успя да спечели нито един от 14-те щата в "Супер вторника" - най-важният ден от предварителните избори за демократите.
Междувременно към Елизабет Уорън, чието отпадане Сандърс иска най-много, възникват редица въпроси, след като тя във вторник говори малко по-добре от Блумбърг. Тя загуби в своя щат - Масачузетс, заемайки срамното трето място там, както и в Оклахома, където е родена. Уорън получи значителна подкрепа и одобрителни отзиви през последните дни, но какви аргументи могат да се изложат за нея сега, когато е загубила навсякъде и е получила изобличение в Масачузетс?
Сега това е надпревара с двама кандидати и въпросът е дали Блумбърг и Уорън ще се справят с това.
Всичко зависи от... "черните" избиратели, просто и сигурно е
Байдън разчита на щати с повече "черни" избиратели. Въпросът беше дали кандидатурата му ще бъде уместна по времето, когато това афро-американско малцинство може да повлияе на вота.
Отговорът на този въпрос е получен и това е убедителен отговор. Байдън дължи своето изкачване предимно на черните избиратели, които го подкрепиха с огромно мнозинство. За него са гласували повече афро-американци, отколкото в предварителните анкети.
Байдън умело се възползва от подкрепата на демократа Джеймс Клайбърн, организатор на мажоритарната фракция в Камарата на представителите, и получи повече делегати, отколкото се очакваше в неговия щат Южна Каролина. В този щат черните съставляват 57% от електората и те очевидно предпочетоха Байдън пред Сандърс, давайки на първия четири пъти повече гласове от втория. Във вторник черните избиратели донесоха на Байдън голяма победа в почти целия юг. Те съставляваха значителна част от избирателния електорат и дадоха на Байдън 57% от гласовете, а на Сандърс 18%.
Байдън дори не можеше да се надява на такава разлика. През ноември университетът Quinnipack проведе проучване, което показа, че 44% от чернокожите ще го подкрепят. През януари Washington Post и Ipsos проведоха проучването си и той показа, че афро-американците ще дадат 48% от гласовете си на Байдън в цялата страна. Когато Байдън изпадна в затруднение в средата на февруари, цифрата падна до 31% според Washington Post и ABC News, но след това той се покачи значително.
Сега мнозина казват, че демократичният истаблишмънт е дошъл на помощ на Байдън. Но всъщност той бе спасен от афро-американците.
На Бърни Сандърс липсва младежка подкрепа
Във вторник позицията на Сандърс по отношение на Байдън значително отслабна. Но това не е всичко. Един от основните му избирателни аргументи беше подкопан.
Преди да обяви резултатите от вторник, Филип Бумп написа, че Сандърс не е в състояние да разшири демократическия си електорат, въпреки че обеща да го направи. Тази година Сандърс показа значително по-ниски показатели, отколкото в първичните избори през 2016 г. Отчасти това се дължи на увеличения брой съперници, за което няма съмнение. Но това не може да се нарече аргумент в полза на "избираемостта" на Сандърс.
Нещо друго се случи във вторник. Избирателната активност сред младите избиратели беше много ниска. Данните на анкетите сочат, че само една осма от избирателите, дошли да гласуват, принадлежат към възрастовата категория от 18 до 29 години. Но почти две трети от избирателите са били на възраст 45 или повече години, а трима от 10 са на възраст над 65 години.
Сандърс, в отговор на аргументите за прекомерния му политически екстремизъм, заяви, че тези, които не са склонни да гласуват, ще дойдат да гласуват за него на общите избори. Дали това обаче ще се случи? Предстои да разберем.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!