В северната част на Тихия океан, между Калифорния и Хавайските острови, се намира една шокираща „забележителност“, която доказва по недвусмислен начин какви щети нанася човешката дейност върху околната среда. Става въпрос за т.нар. Голямо тихоокеанско сметище. То се състои от огромно количество отпадъци, натрупани на едно място в резултат на това, че там се пресичат маршрутите на няколко океански течения. Те се въртят в кръг, а водата между тях е относително стабилна и спокойна. Учените изчисляват, че сметището се състои от близо два трилиона парчета пластмаса и други боклуци, включително риболовни мрежи, въжета, контейнери и бутилки, тежащи приблизително 80 000 тона. Размерът му продължава да бъде обект на спорове, като повечето експерти смятат, че се простира на площ между 700 000 и 15 000 000 кв. км.
"Great Pacific Garbage Patch" is growing rapidly, study reveals https://t.co/yj2IfRCbGl pic.twitter.com/MZPg51rna7
— CBS News (@CBSNews) March 24, 2018
- Изненадващо откритие
Роденият в Лонг Бийч моряк Чарлз Мур е считан за откривателя на Голямото тихоокеанско сметище. Той попаднал на него съвсем случайно през 1997 г. Мур обичал да плава със своя ветроходен кораб, а любимият му маршрут бил този между Калифорния и Хавайските острови. През един съдбовен ден, морякът поел от Хонолулу към Санта Барбара, но ураганен вятър го отклонил от курса му. Тогава той забелязал нещо много странно: във водата около него плавали тонове отпадъци. Мур веднага осъзнал, че нещо не е наред. „Казах си, че тези боклуци са нещо повече от трохи, оставени от Хензел и Гретел, за да ми покажат пътя към дома“, споделил той в интервю няколко години по-късно. „Гледката ме изуми и ме накара да се замисля за бъдещето на нашата планета“, допълнил Мур.
- „Супа“ от боклуци
Въпреки своите внушителни размери, Голямото тихоокеанско сметище всъщност не е остров и няма как да се разходите по неговата повърхност – освен ако не попаднете на достатъчно масивно парче пластмасови отпадъци. Учените обясняват, че то по-скоро представлява своеобразна „супа“ от всевъзможни боклуци. Именно това е и причината, поради която няма как да бъдат направени сателитни снимки на сметището. Проведените изследвания разкриват, че то се състои предимно от микропластмасови частици с размер под 5 мм. Те няма как да бъдат забелязани с просто око, а в същото време са изключително вредни за околната среда, отбелязват експертите. Освен това, по-голямата част от отпадъците са прозрачни и се намират на дълбочина от 1 до 100 м. Над 70 процента от пластмасата пък се утаява в дънните слоеве, поради което е невъзможно да се определи точно колко боклук има в района.
The Great Pacific Garbage Patch isn't what you think https://t.co/yiAJT3cAav pic.twitter.com/kp3WwTPepg
— CBS News (@CBSNews) August 19, 2019
- Смъртоносна пластмаса
Никак не е изненадващо, че Голямото тихоокеанско сметище има катастрофално въздействие върху животните, обитаващи района. Редица създания – сред които делфини, риби, костенурки, а и птици, са привлечени от отпадъците, считайки, че те са лесен източник на храна. За съжаление, много от тях поглъщат различни по големина парчета пластмаса, които остават в телата им и предизвикват тежки здравословни проблеми, които в повечето случаи водят до смърт. Още през 1966 г. група учени установили, че някои морски животни поглъщат шокиращо големи количества пластмаса. През същата година било установено, че в стомасите на изненадващо висок брой починали албатроси има следи от пластмасови частици. Всичко това се случило десетилетия преди Голямото тихоокеанско сметище да бъде открито. Очевидно е, че то не е единствения екологичен проблем в Тихия океан, но фактът, че размерите му непрекъснато се увеличават, означава само едно – ситуацията ще продължи да се влошава през следващите години.
- Океанските сметища
Еколозите от дълги години алармират, че Голямото тихоокеанско сметище далеч не е единственото подобно образувание. Подобни натрупвания на отпадъци има и в други океани – като Атлантическия и Индийския, например. Експертите отбелязват, че към настоящия момент площта им все още е сравнително малка, но се увеличава с притеснително бързи темпове. Според резултатите от няколко проучвания, извършени през последните години, в Северния Атлантически океан се намира едно от най-бързо разрастващите се подобни сметища. Дори в Северно море, размерите на което са относително скромни, също има такъв район, изобилстващ от отпадъци. Любопитна подробност е, че второто по големина сметище (известно с името Западното сметище) също се намира в Тихия океан, между Хавайските острови и Япония.
Ocean cleanup group removes record 25,000 pounds of trash from Great Pacific Garbage Patch in one extraction. https://t.co/uuIh5dLFph
— ABC News (@ABC) August 19, 2023
- Плаващи екосистеми
Според изследване, резултатите от което бяха публикувани миналата година, Голямото тихоокеанско сметище постепенно се превръща в уникална екосистема. То е дом на видове, за които доскоро се смяташе, че обитават единствено крайбрежните райони. Сред тях са малки ракообразни, както и морски анемонии. Откритието навежда учените на мисълта, че замърсяването с пластмаса вероятно дава възможност на видове, неспособни да оцелеят в открития океан, да превърнат сметището в свой хабитат. Пластмасата не се разгражда бързо и може да се носи из водата в продължение на години, което позволява на тези създания да се размножават. Авторите на проучването изследвали десетки пластмасови отпадъци, събрани в периода между 2018 и 2019 г. Те открили 484 безгръбначни организма от 46 различни вида, като повечето от тях обикновено живеят в крайбрежни райони. Все още има много въпроси, на които учените не могат да дадат категорични отговори. Те не са сигурни какви биха могли да бъдат последствията от появата на нови видове в открития океан, нито как те се озовават и оцеляват в сметището – дали просто се закрепят за парчетата пластмаса или колонизират и други отпадъци. Едно нещо, обаче, е безспорно – огромното количество боклуци променя морските екосистеми по катастрофален начин, а новите видове имат потенциала да променят фундаментално тамошните хабитати.
Още от автора:
Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа
Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект
Кой се страхува от Доналд Тръмп?
Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин
Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп
„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ
Децата войници, които написаха историята на САЩ
Загадъчната история на Шотландия
Несбъднатите прогнози за живота през XXI век
Фалшивите новини, които застрашават здравето ни
Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия
Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света
Забравената история на нацисткото движение в САЩ
Скандалните тайни на Католическата църква
Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца
Сделките за един долар, които ще ви изумят
Избори от двете страни на Атлантическия океан
Великите учени, останали без Нобелова награда
Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година
Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!