Органите на реда в Иран бият протестиращи ирански мъже и жени с палки и хвърлят гранати със сълзотворен газ пред Техеранския университет, съобщават Ройтерс и Асошиейтед прес, като се позовават на очевидци.
Западните медии не могат да отразяват нормално събитията в иранската столица, тъй като властите им забраниха да извършват дейността си в Техеран от днес до 9 декември.
Студентите в Иран, които отбелязват своя празник на 7 декември, са сред най-активните противници на религиозния режим. Целта на мерките, предприемани от властите, е да се попречи на опозицията да се възползва от студентския празник като повод за мобилизиране на противниците на религиозния режим в страната, посочва АП.
Хиляди полицаи и бойци от проправителствените милиции "Басидж" обградиха университетите в столицата, за да попречат на реформаторската опозиция да организира протести.
Не се знае дали студентите са успели да излязат от университетските комплекси, тъй като властите взеха строги мерки, за да ги изолират.
Оградите бяха покрити с реклами и табели с цитати от изказвания на върховния лидер аятолах Али Хаменей, така че отвън не се вижда какво се случва вътре в комплексите от общежития.
Достъпът до интернет от Иран е прекъснат. Мобилните телефони в центъра на Техеран не работят.
Демонстранти се събраха на два площада в иранската столица и скандираха антиправителствени лозунги.
Хиляди протестиращи излязоха по улиците край комплекса на Техеранския университет в подкрепа на затворените вътре студенти.
Те скандираха "Смърт на диктатора!", докато полицаи от звената за борба с безредиците и милициите "Басидж" се врязваха в човешката маса.
Демонстранти и бойци от "Басидж" се замеряха с камъни, разказаха очевидци. Силите за сигурност не позволиха на студентите да излязат и да се слеят с останалите протестиращи.
В университета "Амир Кабир" в Техеран басиджите нахлуха в комплекса от общежития и се опитаха да разпръснат процесия от неколкостотин студенти, разказват свидетели.
Арестувани са най-малко две поддръжнички на опозиционния лидер Мир Хосейн Мусави, който не успя да се пребори с президента Махмуд Ахмадинеджад в президентските избори през юни т.г.
Мир Хусейн Мусави, смятан за лидер на движението срещу управлението на Ахмадинеджад, обяви вчера в своя сайт:
"Една велика нация никога няма да остане безмълвна, когато някой присвои народния вот".
Командващият иранската полиция генерал Исмаил Ахмади Могхадам предварително предупреди, че силите на реда ще действат безкомпромисно и ще предотвратят всеки опит за организиран протест.
Протестите идват в момента на
нарастващ натиск към Иран,
заради заявените намерения за развитие на ядрената му програма. Вашингтон обмисля засилване на санкциите срещу Техеран.
Преди дни говорителят на Белия дом Робърт Гибс заяви, че времето за Иран да избегне санкции за ядрената си програма изтича и подчерта, че крайният срок Техеран да отговори на международните искания е все още краят на годината.
Руският президент Дмитрий Медведев призова днес за засилване на контрола върху ядрените оръжия.
Радикални елементи могат да заплашват своите съседи и да използват ядрени оръжия, за да предизвикат широкомащабен конфликт, аргументира се Медведев и подчерта, че "това засяга всички страни. Това засяга, разбира се, ядрената програма на Иран" и тези на други държави.
Ще го кажа открито: Москва няма интерес от разширяване на ядрения клуб, заяви лаконичен Медведев.
В неделя Йемен отказа за втори път да приеме иранския министър на външните работи Манушер Мотаки. Според някои наблюдатели това става на фона на нарастващото напрежение между двете страни.
Властите в преобладаващо сунитски Йемен обвиняват шиитски Иран, че подкрепя шиитските бунтовници на йеменска територия. Мотаки иска да посети Йемен, за да посредничи между властите и бунтовниците.
Йемен и Саудитска Арабия, която също е преобладаващо сунитска, обвиняват Иран, че подкрепя метежниците. Иран пък разкритикува Саудитска Арабия, след като тя бомбардира позиции на бунтовниците, защото навлезли на нейна територия.
Продължителният вътрешен конфликт в Йемен - бедна държава в южната част на Арабския полуостров заплашва да я дестабилизира. Десетки хиляди души вече бяха принудени да напуснат домовете си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!