С амообявилият се за демократичен социалист Бърни Сандърс вече води убедително според социологическите проучвания в кампанията за номинация на Демократическата партия за следващите президентски избори в САЩ, които ще се проведат в началото на ноември.
След вота в първите два щата Сандърс е втори с 21 делегата, след Пит Буттиджич, който има 22. Изненадващо доскорошният фаворит Джо Байдън, бившият вицепрезидент на Барак Обама, има само 6 делегата.
В Айова Сандърс загуби с малко електоралния вот, въпреки че за него бяха гласували повече хора. В Ню Хемпшир обаче социалистът спечели.
Възходът на Сандърс накара мултимилиардера Майкъл Блумбърг изненадващо да се включи в надпреварата, давайки стотици милиони долари за реклами в национален мащаб.
А в ръководството на Демократическата партия са наистина притеснени. Появиха се дори спекулации, че на Сандърс ще бъде отказана номинация, дори да спечели вътрешнопартийните избори.
Вчера Блумбърг за първи път участва в дебат между кандидатите и общото мнение е, че го загуби.
Настоящият президент Доналд Тръмп, който води убедително във вътрешнопартийните избори на Републиканската партия се подигра на Блумбърг, наричайки представянето му „най-лошото в историята на дебатите, а е имало доста наистина лоши”.
Mini Mike Bloomberg’s debate performance tonight was perhaps the worst in the history of debates, and there have been some really bad ones. He was stumbling, bumbling and grossly incompetent. If this doesn’t knock him out of the race, nothing will. Not so easy to do what I did!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 20, 2020
След дебата и публикуването на резултатите от новите социологически проучвания, водещите медии, свързани с Демократическата партия – Си Ен Ен и „Ню Йорк Таймс” започнаха истинска кампания срещу Сандърс.
От другата страна на политическия спектър, „Фокс”, основната медия, свързана с Републиканската партия е доста по-внимателна, опасявайки се, че атаките срещу Сандърс могат да засилят позициите му сред избирателите на демократите.
Как Бърни прави революция в САЩ
Сенаторът от Върмонт със социалистически възгледи води във всички национални проучвания от последната седмица. Според изследването, поръчано от Ей Би Си и „Уошингтън Поуст”, преднината на Сандърс пред втория Байдън е със смазващите 32 срещу 16 процента.
За да спечели номинацията социалистът трябва да получи гласовете на 1 990 от около 3 979 делегата.
През 2016 г. Бърни Сандърс остана втори, след Хилари Клинтън, с 1 865 делегата. По-късно стана ясно, че ръководството на Демократическата партия целенасочено е действало срещу избирането му.
Тогава социологическите проучвания показваха, че Клинтън ще загуби срещу Тръмп, както и стана. Същевременно обаче те сочеха, че Сандърс би спечелил.
Сега допитванията сред избирателите сочат същото, въпреки че над половината от гражданите на САЩ заявяват, че не харесват социализма.
Предстоят изборите в Невада и Южна Каролина, а после идва т. нар. „супер вторник”, когато ще гласуват 14 щата, даващи общо 1357 делегата. Най-желана е победата в Калифорния, която излъчва 494 делегата. И там Сандърс убедително води, според публикуваното днес изследване на университета „Монмът”.
Евентуална победа на социалиста плаши и „Уолстрийт”. Днес акциите на фармацевтичните гиганти и здравните застрахователи потънаха. „Юнайтед хелт” поевтинява с 1,27%, „Антем” е надолу с 2,85%, „Хумана” поевтинява с 1,87%.
Защо демократичният социализъм на Сандърс и неговите последователи, които сенаторът определя като движение за социална революция, плашат толкова много хора?
Идеите на Бърни Сандърс са наричани от опонентите му, включително от Блумбърг: „комунизъм”.
Самият сенатор обаче отрича това и заявява, че взима пример от успешните демокрации в скандинавските страни в Европа.
Сандърс иска да въведе държавна система за здравно осигуряване, да регулира цените на лекарствата, да повиши двойно минималното почасово заплащане до 15 долара, да направи висшето образование безплатно в държавните университети, да премахне студентските дългове, да закрие електрическите централи, работещи с въглища, да прекрати добиването на нефт и газ с хидравлично разбиване, да обложи транзакциите на финансовите спекуланти на „Уолстрийт” и да вдигне данъците за богатите в САЩ, като същевременно намали военните разходи.
САЩ: Защо Бърни Сандърс е на гребена на вълната
Повечето от идеите му, изглеждат крайни в САЩ, но от доста време са въпрос на дебати в Европейския съюз.
Най-силното му послание е свързано с проблемите на здравната система. Над 80 милиона граждани на САЩ са неосигурени или осигурени само частично. А дълговете заради лечение са водещата причина за индивидуални фалити в страната. В същото време разходите за здравеопазване на човек от населението са най-високите в света – близо 11 хил. долара годишно.
Опонентите на Сандърс твърдят, че исканите от него реформи са невъзможни, защото биха стрували огромната сума от 32 трилиона долара за следващите 10 години. Това изчисление обаче се базира на запазване на сега действащата система. Според скорошно изследване на „Йеил” реформите на сенатора всъщност биха намалили здравните разходи в САЩ.
Друга теза на Сандърс, която му осигурява огромна подкрепа сред младите, е премахването на студентските дългове. Към края на 2018 г. 44,2 милиона американци дължат заради висшето си образование общо 1,5 трилиона долара. Като част от тях ще трябва да плащат тези си дългове докато се пенсионират, а близо 1 милион са просрочили вноските.
Основната борба на сенатора от Върмонт е срещу социалното неравенството. Според Бърни Сандърс не трябва да има милионери и милиардери, въпреки че самият той вече е милионер.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!