Н яма данни за пострадали български граждани при взривете днес в ливанската столица Бейрут, съобщиха от Министерството на външните работи.
Експлозиите са станали в район, недалеч от българското посолство. По информация на дипломатическата ни мисия няма пострадали сред служителите в мисията. По сградата има минимални щети – счупени прозорци.
Ливанската криза достигна точка на кипене
Най-малко 78 души са загинали и повече от 4 000 са ранени при двете експлозии в пристанището на ливанската столица Бейрут близо до военноморска база. Сред пострадалите е руска служителка на посолството на Русия в Ливан.
Генералният секретар на ливанската партия „Катаеб”, Низар Наджарян, е станал жертва на експлозията в Бейрут. Телевизионният канал „Ал Арабия” обяви това на своята страница в Туитър. Партията е част от парламентарното мнозинство, коалицията „14 март”, противници на алианса, воден от „Хизбула“ и „Свободното патриотично движение”. „Хизбула“ отрече да има нещо общо с взривовете.
Втората от експлозиите буквално е разтърсила жилищните райони на ливанската столица и блокове, и офиси са повредени, а цели фасади на сгради са рухнали. Има информация и за горящ кораб в пристанището.
Коронавирусът може да взриви Близкия изток
Според кмета на Бейрут връзката с една от пожарните бригади е загубена, местоположението на пожарникарите не е известно.
Официалната версия е, че взривовете може да са станали при инцидент в склад за стари взривни материали, конфискувани преди години и съхранявани в пристанището. Тя бе оповестена от директора по сигурността в Бейрут Абас Ибрахим.
„Изглежда, че експлозиите са станали в стар склад, в който са съхранявани взривни вещества и експлозивни материали, конфискувани преди години”, заяви Ибрахим и добави, че ще започне разследване.
Впоследствие се изясни, че втората експлозия е резултат от взривяването на 2 750 тона амониев нитрат - експлозивно вещество, което се използва и като изкуствен тор.
По-рано беше разпространена информация, че взривовете са предизвикани от израелски ракетен удар, която Тел Авив отрече.
Допълнителни армейски части са изпратени към района на пристанището в Бейрут. Служители на ливанската армия заявиха, че военните пристигат в центъра, за да въдворят ред и да помагат на лекарите и служителите на гражданската защита, които работят на мястото на взривовете.
Силен пожар продължава да гори там. Армейски хеликоптери помагат за гасенето му.
Премиерът на Ливан Хасан Диаб обяви сряда за ден на траур, а президентът Мишел Аун призова за „спешни” преговори в Съвета за отбрана.
Диаб заяви в телевизионно обръщение, че „виновните за тази катастрофа ще платят цената”.
„Няма да намеря покой, докато не открием отговорните за случилото се, за да ги подведем под съдебна отговорност и да им наложим най-строгите наказания, защото е недопустимо 2 750 тона амониев нитрат да са били в склад 6 години без предприемане на превантивни мерки за безопасността на гражданите", написа в Туитър премиерът на Ливан.
Йорданската сеизмологична обсерватория установи, че мощта на втората експлозия в Бейрут се е равнявала на земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер. Вероятно това е най-голямата неядрена експлозия в историята.
A huge explosion has occurred in Beirut #Lebanon pic.twitter.com/D1uDgodXSA
— CNW (@ConflictsW) August 4, 2020
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!