К ой е казал че законите за назначаване са скучни? Законите и разпоредбите за заетостта и труда наистина могат да бъдат сложни, а понякога и просто странни. Знаете ли, например, че работодателите в Япония измерват талията на служителите си? Или че платените отпуски всъщност не са предвидени във федералния закон на САЩ?
Японските работници трябва да внимават за талията си
Въведен в страната през 2008 г., така нареченият закон на Metabo изисква от работодателите да измерват талията на служители на възраст между 40 и 74 години.
Ограниченията, установени от правителството, са 85 см за мъже и 90 см за жени.
Служителите, които надхвърлят тези мерки, имат три месеца да намалят талията си. Ако не успеят да го направят, може да се наложи да отидат диетолог.
Новозеландските работници нямат право да носят „смешни“ шапки на работа
Носенето на „смешна“ или „неподходяща“ шапка за работа в Нова Зеландия може да се тълкува като нарушаване на униформения код. Ако се осмеляват да го направят, те рискуват 10% удръжка от заплатите си.
Мъжете нямат право да работят в магазини за бельо в Саудитска Арабия
Няма да намерите мъже, продаващи бельо или козметика в тази арабска страна.
Саудитска Арабия позволява само на жени да работят в тези магазини, тъй като жените клиенти са изразили неудобството си да купуват такива артикули от мъже.
С пистолет на работа във Флорида
Няма разпоредба в закона, която да забранява на служител да носи огнестрелно оръжие, открито или скрито, на работа.
Една японска община е забранила брадите
През 2010 г. община Исесаки в Япония забрани на своите служители да имат каквато и да е форма на лицево окосмяване.
Според местното правителство мярката е предприета, защото „някои граждани намират брадатите мъже за неприятни, така че са забранени“.
С велосипед до работното място
Холандските и белгийските служителите, които пътуват с велосипед до работа, могат да поискат необлагаема надбавка за пробег изчислен на километър.
В Португалия е незаконно работодателите да контактуват с работници извън работно време
В Португалия служителите не трябва да се притесняват, че шефовете им ще им се обаждат или изпращат съобщения след работно време. Това е незаконно от 2021 г.
Германските шефове също не могат да контактуват със служители извън работно време
Служителите в тази европейска нация също имат личното си време без прекъсвания за работа, освен ако няма „извънредни обстоятелства“.
Френските работници не трябва да се притесняват за получаването на имейл, свързан с работата, след 18:00 часа
Френските служители не трябва да се тревожат за това, че ще получат имейл от шефовете си в последния момент. Свързаните с работата имейли след 18 часа са забранени във Франция.
Американските работодатели не трябва да предоставят на работниците отпуск, платен отпуск по болест или дори обедни почивки
Технически работодателите в САЩ не трябва да предоставят нищо от това на работниците си. Това обикновено са „привилегии“, които работодателите включват в договорите, но не са законово изискване.
Китайските жени нямат право да изпълняват „тежки физически“ работи
В Китай жените нямат право да изпълняват задачи, които включват носене на нещо с тегло 20 кг или повече.
Работите, които се считат за „тежки физически“ от правителството, включват минно дело, дърводобив и работа на голяма надморска височина.
На работниците може да не бъде разрешено да ходят до тоалетната, когато си искат
Американските служители може да нямат право да ходят до тоалетната по свое усмотрение. Поне не законно. Въпреки че има закони относно правата на работниците да използват тоалетна, повечето не са ясни.
Едва през 1998 г. Администрацията по безопасност и здраве при работа (OSHA) прие закон, даващ право на ползване на тоалетна, ако това е разумно в даден момент. Какво всъщност означава „разумно“ е предмет на дебат.
На жените в Мадагаскар е забранено да работят през нощта
Жените в Мадагаскар имат право да работят само през деня. Забранено им е да работят през нощта във всякакъв вид „промишлено предприятие“.
Има едно изключение от този закон, което им позволява да работят през нощта в „семейна среда“.
Индийските компании с над 100 служители се нуждаят от разрешение на правителството, за да уволнят служители
Този закон датира още от времето, когато Индия е била под британско управление.
Всяко съкращаване или закриване трябва да бъде предварително одобрено от правителството. Изключение обаче е, ако служителят бъде признат за виновен за престъпно поведение. В този случай компанията може да уволни служителя.
Пушачите не могат да бъдат дискриминирани в Кентъки
В щата Кентъки работодателят няма право да откаже да наеме, освободи или да дискриминира по какъвто и да е начин въз основа на навиците за пушене на служителя.
Законът за борба с дискриминацията в Кентъки обаче позволява разлики в ставките на вноските за здравни планове на служителите в зависимост от това дали лицето е пушач или не.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!