К олумбия избира в неделя наследник на президента Иван Дуке. Страната все още страда от насилието на въоръжените групировки, които си оспорват наркотрафика, пише Франс прес.
Ако фаворитът Густаво Петро, сенатор и бивш ляв член на ляво паравоенно движение, спечели изборите, той ще стане първия ляв президент на Колумбия.
Вътрешен конфликт
Колумбия е обхваната от сложна вътрешна война от 60-те години на миналия век насам. Пострадалите на конфликта между армията, паравоенните и партизанските организации и наркотрафикантите са общо над 9 милиона, над 1 милион от които са убити.
През 2016 г. правителството и марксистката организация ФАРК подписаха мирно споразумение, което позволи демобилизирането на 13 000 бунтовници и донесе Нобелова награда за мир на тогавашния държавен глава Хуан Мануел Сантос. От три години обаче насилието отново е във възход, като властите обвиняват за него дисиденти от ФАРК, отхвърлили споразумението, геваристката Армия за национално освобождение и банди, оспорващи си наркотрафика и приходите от нелегални мини.
Ескобар, хипопотами и кокаин
Името на най-известния наркобарон Пабло Ескобар, шеф на картела Меделин, убит от полицията през 1993 г., остава неразривно свързано с Колумбия, за голямо неудоволствие на жителите ѝ. Феноменът се задълбочава от сериали по Нетфликс, показващи кървавите деяния на "наркосите". В същото време стотина хипопотами, произхождащи от двойка, избягала от частния зоопарк на покойния наркобарон, заплашват местната околна среда.
Колумбия остава първият и основен производител на кокаина (70 процента, или близо 1300 тона), който залива САЩ и, в по-малка степен, Европа. Колосалните печалби от него проникват в цялата икономика и са основен източник на приходи за въоръжени групи, независимо дали с политически или с престъпни цели.
В отговор на неотдавнашната екстрадиция на неговия лидер "Отониел" в САЩ, Кланът на Залива започна "въоръжена стачка", парализирала икономическата дейност в селските райони в Северна Колумбия, припомня АФП.
Тежко е да си беден в Колумбия
През 2021 г. БВП на Колумбия, четвъртата по сила икономика в Латинска Америка, нарасна с над 10 на сто след 7-процентно свиване през 2020 г. вследствие на коронавируса. Това доведе до най-тежката рецесия от половин век. Според Световната банка Колумбия остава една от страните с най-високо неравенство в света. През миналата година бедността засягаше 39 на сто от 50-милионното население, като 21 милиона оцеляват със само 331 000 песо (73 евро) на месечно.
Неотдавнашен доклад на две агенции на ООН, предизвикал гнева на правителството в Богота, съобщи, че през тази година 7,3 милиона колумбийци ще имат нужда от помощи, за да се нахранят.
Страната е производител на смятаното за най-добро кафе арабика, (като обяви миналата година 9-процентен спад на производството му), както и един от водещите производители на изумруди.
Проблемен съсед
През 2200-километровата, лесна за преодоляване граница, разделяща Колумбия и Венецуела, преминава значителен трафик. Двете страни прекъснаха дипломатическите си отношения, след като Богота призна Хуан Гуайдо за и.д. президент на Венецуела.
Колумбия редовно обвинява Каракас, че дава подслон и подкрепа на нелегални колумбийски въоръжени групи. Венецуелските власти отричат обвиненията.
1,8 милиона венецуелци избягаха в Колумбия от икономическата и хуманитарна криза. Това е деликатна тема в колумбийското общество, където мигрантите са обвинявани понякога, че подклаждат несигурността.
Маркес, Ботеро и Шакира
Един от най-известните колумбийци е майсторът на "магическия реализъм" Габриел Гарсия Маркес, носител на Нобелова награда за литература (починал 2014 г.), автор на "100 години самота". Сред световно известните му сънародници са и художникът Фернандо Ботеро и певицата Шакира - една от най-успешните в комерсиален план латино певици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!