В пламенна реч в сряда лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала заплаши да атакува Кипър, ако малкият средиземноморски остров окаже помощ на Израел в евентуална война между ливанската войнствена групировка и Израел.
"Кипър също ще бъде част от тази война", ако отвори летищата и базите си за израелските сили, заяви лидерът на подкрепяната от Иран войнстваща групировка в телевизионна реч в сряда, ден след като Израел предупреди, че перспективата за "пълномащабна война" в Ливан е "много близко".
(Видеото е архивно: Ескалира напрежението между Израел и "Хизбула")
В отговор на коментарите президентът на Кипър Никос Христодулидис отрече да е замесен във войната.
"Изявленията не са приятни, но те по никакъв начин не отговарят на това, което се опитва да се представи, че Кипър участва във военните операции. По никакъв начин", каза той и добави, че линиите за комуникация с ливанското и иранското правителство са отворени.
Въпреки че според експертите войната между Израел и Хизбула остава малко вероятна, самото споменаване на Кипър добавя ново измерение към конфликта между Израел и Хамас в Газа. То рискува да въвлече страна от Европейския съюз във войната, която вече се е разпространила в Близкия изток, и поставя в центъра на вниманието връзките на Кипър с Израел.
Защо местоположението на Кипър е важно?
The terrorist leader of Hezbollah should understand that we would gladly wipe his organsations from the face of the earth if he evers hits millitary targets on the Republic of Cyprus sovreign territory. I hope Israel destroyes this cancer from Lebanon and the middle East #Cyprus pic.twitter.com/j7cW97fZuP
— The_Watcher (@Euliberty) June 19, 2024
Остров в Източното Средиземноморие, разположен на геополитическа разломна линия между Близкия изток и Южна Европа, Кипър е географски много по-близо до конфликтите в Близкия изток, отколкото до европейските центрове на властта.
Островът е два пъти по-голям от американския щат Делауеър и е разделен на две части: гръкоезична южна част, известна като Република Кипър, и турскоезичен регион, известен като Турска република Северен Кипър. Разделението на острова отразява съперничеството между регионалните врагове Гърция и Турция. По-голямата част от международната общност признава суверенитета само на гръцката част на Кипър и това е нацията, към която са насочени заплахите на Насрала.
Република Кипър е член на ЕС, но не и на отбранителния съюз на НАТО, който задължава страните членки да се защитават взаимно в случай на нападение. В нея живеят около 920 000 души, а столицата ѝ е Никозия.
Колко близки са връзките на Кипър с Израел?
Israel is preparing an alternative to Haifa in Cyprus, in case of war with Lebanon.
— S p r i n t e r F a m i l y (@SprinterFamily) March 11, 2024
Israel is seeking to establish a port on the Mediterranean island Greek state of Cyprus in case the port of Haifa is closed or completely destroyed as a result of the war with Lebanon's Hezbollah… pic.twitter.com/6TMYZucbUI
Дипломатическите отношения между Кипър и Израел започват през 1960 г. след обявяването на независимостта на острова от британското колониално управление, но Кипър открива посолство в Тел Авив едва през 1994 г. Отношенията се влошават през 80-те и 90-те години на ХХ век по въпроси, включващи близките връзки на Израел с Турция и арабско-израелския конфликт, в който Кипър застава на страната на арабските държави и подкрепя палестинската държавност.
Връзките се възстановяват в края на 90-те и през 2000 г., когато Израел започва да се обръща към Източното Средиземноморие за икономическо партньорство, особено след откриването на природен газ в региона. Експерти твърдят, че Израел също така е гледал на Кипър като на партньор за предотвратяване на регионални заплахи, особено от страна на Турция и свързани с Иран групировки.
През последните години Израел използва територията на Кипър, за да обучава войските си за евентуална война с "Хизбула". Според израелски медии теренът на Кипър е подобен на този на Ливан, твърдят от Израелските сили за отбрана (IDF).
През 2022 г. IDF са провели съвместно военно учение с кипърските сили. Част от съвместното обучение е било насочено към водене на бойни действия на няколко фронта и съсредоточаване върху борбата с Хизбула в Ливан, съобщават израелските медии. Последните им учения са проведени през май 2023 г. в Кипър.
Каква е ролята на Кипър във войната в Газа?
Кипър се стреми да разсее всякакви предположения, че е замесен във войната в Газа, като отбелязва хуманитарните си усилия, които са помогнали за доставянето на известна помощ в Газа.
"Република Кипър не е част от проблема. Република Кипър е част от решението", заяви президентът Христодулидис. "И нашата роля в това отношение, демонстрирана например чрез хуманитарния коридор, е призната не само от арабския свят, но и от международната общност като цяло."
През март Кипър започна да разрешава на кораби с хуманитарна помощ да отплават от пристанищата му като част от международните усилия за създаване на маршрут за хуманитарна помощ по море към Газа.
Първата морска пратка за Газа пренася 200 тона храна, което се равнява на около 500 000 ястия. В Кипър беше създаден и логистичен център на ЕС, за да се улесни потокът от помощи към Газа.
Никозия критикува някои от действията на Израел в Газа, особено тези, които възпрепятстват доставката на хуманитарна помощ.
През април тя излезе със съвместно изявление с ОАЕ, в което осъди смъртоносната израелска атака срещу благотворителната група World Central Kitchen, при която загинаха седем души.
Също така многократно осъди Хамас за нападението срещу Израел на 7 октомври.
Каква е вероятността Кипър да се ангажира по-дълбоко?
Островът и преди е попадал под кръстосания огън на регионални конфликти, което е доказателство за близостта му до нестабилния Близък изток. През 2019 г. предполагаема ракета, произведена в Русия, се взриви над района на Северен Кипър. Кипърските служители смятат, че ракетата е свързана с военни операции в Сирия, като твърдят, че тя е паднала на по-малко от 15 (24 км) мили северно от столицата Никозия.
Сценарий, при който Израел използва кипърски бази за военните си сили, за който Хизбула предупреди, "на практика би разширил войната в Газа в Европейския съюз", пише в X Мохамед Али Шабани, ирански анализатор и редактор на Amwaj.media.
Това би означавало, че страна от ЕС за първи път е пряко въвлечена в разширената война в Газа.
Според някои експерти обаче перспективата конфликтът между Израел и Хизбула да прерасне в пълномащабна война е малко вероятна, тъй като нито една от страните не желае подобна ескалация.
Хизбула публикува видеоклип, показващ израелски военни и цивилни обекти
"Пускането от Хизбула на кадри от дрон на чувствителни позиции в Израел има за цел да възпре Израел", заяви пред CNN Лина Хатиб, асоцииран сътрудник в програмата за Близкия изток и Северна Африка в мозъчния тръст "Чатъм хаус" в Лондон, позовавайки се на 9-минутното видео от дрон, пуснато от Хизбула във вторник, което показва цивилни и военни места в и около израелския град Хайфа.
"Нормално е както Израел, така и Хизбула да имат военни планове за справяне с потенциална ескалация. Но при сегашното положение нито Израел, нито Хизбула имат полза от тотална война", каза Хатиб и добави, че "Хизбула знае, че войната с Израел би била опустошителна за Ливан и че в страната няма народен апетит за подобен сценарий".
Администрацията на Байдън също така едва ли ще позволи на Израел да води самостоятелно война на два фронта, каза тя, като добави, че участието на САЩ може да привлече "други подкрепяни от Иран участници, както и възможността самият Иран да стане мишена".
"Това е висока цена, която Иран иска да избегне да плати", каза тя. "САЩ също така не искат да се окажат в още едно близкоизточно тресавище, особено с наближаващите президентски избори."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!