Кашмир
Източник: Istock

П реди около седмица 26 туристи бяха застреляни в контролираната от Индия част на областта Кашмир. Предполага се, че извършителите на нападението са представители на групировката „Фронт за съпротива“, известна и с името „Кашмирска съпротива“. Властите в Ню Делхи обвиниха Пакистан за случилото се – твърдение, което Исламабад категорично отхвърля, а военният министър Хаваджа Асиф изрази предположение, че атаката всъщност е инсценирана от Индия. Напрежението не спира да се покачва, като страховете, че може да се стигне до пълномащабна война между двете ядрени сили, стават все по-големи. Основателни ли са тези твърдения? 

Претенции към Кашмир 

Историята на конфликта в Кашмир започва през 1947 г., когато бившата колония Британска Индия е разделена на две държави – хиндуистка Индия и мюсюлмански Пакистан. По това време районът е управляван от хиндуистки махараджа, но в него живеят основно мюсюлмани. Първоначално, местният управител не иска да се присъедини към нито една от двете страни, но това се променя, след като пакистански партизани се опитват да извършат преврат. Така, махараджата се обръща за помощ към Ню Делхи, с което започва и Първата индийско-пакистанска война. Тя приключва през 1949 г., когато е сключено примирие с посредничеството на ООН. Създадена е т. нар. Линия на контрол, разделяща Кашмир на две части, едната от които е контролирана от Индия, а другата – от Пакистан. Днес, там живеят около 15 млн. души, а напрежението не стихва. Според Исламабад, целият район трябва да бъде обявен за част от Пакистан, тъй като населението му е мюсюлманско. Претенциите на Ню Делхи пък са основани на споменатото решение на махараджата от 1947 г. 

Важна подробност е, че Китай също има интерес към областта. Нейната североизточна част, наречена Аксай Чин, на практика е под контрола на Пекин, въпреки че Индия не признава това. Напрежението между двете страни ескалира през 1962 г., когато между тях избухва война. Именно оттогава Китай контролира Аксай Чин, а в последните години значително засили военното си присъствие там. Експертите допълват, че региона е от стратегическа важност за Пекин. Китайско-пакистанският икономически коридор, който е от ключово значение за инициативата „Един пояс, един път“ (нейната цел е свързването на Източна Азия с Европа и Африка, като в рамките на амбициозния проект Пекин инвестира значителни суми в около 70 страни), минава именно през Кашмир. По тази причина, поддържането на стабилността там е считано за приоритет от Китай. 

Ще избухне ли война между Индия и Пакистан? 

Настоящата ситуация напомня за ескалацията на напрежението през 2019 г., когато при атентат в Пулвама загинаха 40 души. В резултат, Индия нанесе въздушни удари по цели в Пакистан, което изправи двете страни на ръба на война. Повечето анализатори все пак смятат, че до избухването на подобен конфликт едва ли ще се стигне. Сред тях е Канишкан Сатасивам, който е професор по международни отношения от университета в Сейлъм. „Размяната на обвинения и заплахи между двете страни е нещо, на което сме ставали свидетели и преди. Тези изказвания са насочени предимно към вътрешните аудитории, тъй като нито Индия, нито Пакистан искат да се стигне до избухването на пълномащабна война“, заяви той за Vesti.bg. „И двете страни в момента са изправени през сериозни икономически и политически проблеми, а евентуален конфликт само би влошил ситуацията“, допълва той. 

Въпреки тези прогнози, някои анализатори не изключват вероятността да се стигне до война. Според тях, ако това действително се случи, последиците могат да бъдат катастрофални. „Струва ми се, че при подобен развой на събитията, Пакистан ще бъде по-тежко засегната страна. Очевидно е, че тя е по-слабата, но освен това правителството ѝ е изключително нестабилно. Не бива да се забравя, че американският президент Доналд Тръмп открито симпатизира на Индия, което означава, че Пакистан най-вероятно ще се озове в ситуация на международна изолация, особено ако той започне конфликта. Предполагам, че единствено Китай би подкрепил властите в Исламабад, но едва ли ще окаже военна помощ, тъй като забелязваме известно разведряване в отношенията между Пекин и Ню Делхи през последните години – процес, който китайските власти едва ли искат да прекратят“, смята още проф. Сатасивам.

Конфликт за вода

В отговор на нападението, извършено на 22 април, Индия взе няколко важни решения – понижи дипломатическите си отношения с Пакистан, затвори въздушните и сухопътните граници и за пръв път в историята прекрати действието на Договора за водите на река Инд от 1960 г. Въпросното споразумение е от огромна важност за двете страни, тъй като именно то урежда въпроса за използването на общите водни ресурси. Пакистан вече предупреди, че всяко прекъсване на водоснабдяването ще бъде счетено за военно действие. Това накара мнозина да си спомнят за думите на бившия вицепрезидент на Световната банка Исмаил Серагелдин, който през 1995 г. заяви, че ако конфликтите през изминалите 100 години са се водили за петрол, то тези през следващия век ще се водят за вода.

В интерес на истината, река Инд се превръща в повод за напрежение между Ню Делхи и Исламабад още през 1947 г. Тъй като двете страни не успяват да постигнат споразумение, на следващата година Индия спира потока на водите към Пакистан. Следват продължителни преговори, важна роля в които играе Световната банка, а крайният резултат е договорът от 1960 г. Ситуацията днес, обаче, е много различна. Когато споразумението е подписано, в Пакистан живеят 46 млн. души, а в Индия – 436 млн. Сега, населението на двете държави е съответно около 240 млн. и 1,4 млрд. души. Огромна част от тях разчитат на водите на река Инд и нейните притоци. Климатичните промени допълнително влошават ситуацията. Ледниците, които са основен източник на вода, се топят с рекордна скорост, а Световната метеорологична организация предупреждава за опасно засушаване, което ще има силно негативен ефект върху екосистемите и земеделските площи. 

Според експертите, заради напрежението между Ню Делхи и Исламабад, днес се използва едва 19,8% от потенциала на водните ресурси на Кашмир. Обект на разгорещени спорове са някои планове на Индия за създаване на язовири и водноелектрически централи, което би нарушило достъпа до вода на селскостопански райони, намиращи се в пакистанската част на Кашмир. Това повдига въпроса дали не е настъпил моментът за сключването на ново споразумение. През септември миналата година Ню Делхи официално призова за преразглеждане на Договора за водите на река Инд, изтъквайки като причини за това демографските промени, нарасналото потребление на енергия и ситуацията в Кашмир. Постигането на консенсус между Индия и Пакистан несъмнено е в интерес и на двете страни, но към настоящия момент това изглежда почти невъзможно. 

Още от автора:

Светът според Доналд Тръмп

Войната на Виктор Орбан срещу ЛГБТ+ общността

По пътя на дипломацията – ще помогне ли Саудитска Арабия за постигането на мир в Украйна

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

Бизнес, дипломация и заплахи – какво ще се случи с Гренландия

Политиците, които обявиха война на науката

Ердоган срещу Имамоглу – сблъсъкът за бъдещето на Турция

Задава ли се краят на ерата Орбан

Република Сръбска – бурето с барут, което може да избухне съвсем скоро

Непостижима цел ли е мирът в Украйна

Шокиращата история на най-корумпирания държавен лидер в историята

Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС

Тръмп срещу Зеленски – скандалът, който раздели Запада на две

Кой ще спечели войната в Украйна

Климатичната криза, която заплашва бъдещето на човечеството

Изборите в Германия и неясното бъдеще на Европа

Държавите, които поеха доброволно по пътя на диктатурата

Как Европа се оказа изолирана от преговорите за Украйна

Секретните военни бази в САЩ, за които повечето хора дори и не са чували

Един век по-късно – събитията, които промениха света

Успехи и провали – какво е наследството на Байдън

„Последният диктатор в Европа“ отива на избори

Задава ли се разрив в отношенията между САЩ и Германия

Непостижима цел ли е присъединяването на Турция към ЕС

Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба

Най-сериозните икономически проблеми, пред които Тръмп ще се изправи

Операция „Вълшебният свирач“ - как Великобритания евакуира 800 000 деца за три дни

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Алпинист беше спасяван два пъти за една седмица от Фуджи

Алпинист беше спасяван два пъти за една седмица от Фуджи

Свят Преди 9 минути

Спасителите се отзоваха повторно, когато алпинистът се връща, за да вземе мобилния си телефон

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Свят Преди 34 минути

Американският лидер все повече се разочарова от президентите Владимир Путин и Володимир Зеленски

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

Свят Преди 1 час

В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в ЕС

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

България Преди 1 час

Няма тежко пострадали или откарани в болнични заведения

Башар Рахал

"Най-хубавото": Любомира Башева и Башар Рахал очакват бебе

Любопитно Преди 1 час

Очакваното бебе ще е първо за Любомира и трето за Башар

<p>Критики за прикриването&nbsp;на когнитивния спад на Байдън&nbsp;</p>

Критики за прикриването на когнитивния спад на Байдън на вечеря на кореспондентите в Белия дом

Свят Преди 1 час

Репортер на Axios призна за пропуски в отразяването, доверието в медиите е на историческо дъно преди излизането на разкриваща книга

Атомното езеро Чаган: Радиоактивното наследство на Студената война

Атомното езеро Чаган: Радиоактивното наследство на Студената война

Любопитно Преди 1 час

Как ядрените изпитания край Семипалатинск промениха живота на хиляди и оставиха трайни следи в Казахстан

Министър Митов: BG-ALERT не сработи в Монтанско заради недостиг на обучени служители

Министър Митов: BG-ALERT не сработи в Монтанско заради недостиг на обучени служители

България Преди 1 час

Това обясни пред журналисти в Кърджали министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Желязков и Коща посетиха военния завод „Арсенал”

Желязков и Коща посетиха военния завод „Арсенал”

България Преди 2 часа

По време на посещението им ръководството на предприятието представи технологичните възможности на завода

<p>Мащабно прекъсване на тока в различни части на Европа</p>

Огромен срив в елетрозахранването в части от Европа

Свят Преди 2 часа

Засегнати са Испания, Португалия и части от Франция и Белгия

Бойко Борисов ще води българската делегация на конгреса на ЕНП

Бойко Борисов ще води българската делегация на конгреса на ЕНП

България Преди 2 часа

На форума ще бъде избран председател на ЕНП

<p>17-годишен издъхна след вдишване на газ за запалки в училищен двор</p>

17-годишен издъхна след вдишване на газ за запалки в училищен двор в Гърция

Свят Преди 2 часа

Младежът с произход от Грузия е експериментирал с употребата на опасното за здравето вещество

<p>Украйна се подготвя за &quot;план Б&quot;</p>

Украйна подготвя "план Б" в случай на неуспех на мирното споразумение

Свят Преди 3 часа

Белият дом все по-често настоява Украйна "да се съгласи на мирен план и да отстъпи поне една пета от територията си“.

Доц. Ангел Кунчев обясни как да се предпазим от кърлежи

Доц. Ангел Кунчев обясни как да се предпазим от кърлежи

България Преди 3 часа

Според думите му голяма част от мерките трябва да са насочени към домашните любимци