О т самото начало на пандемията от COVID-19 американците не са били толкова сигурни, че безработицата ще скочи рязко.
Според проучване, проведено от Федералната резервна банка на Ню Йорк през март, 44% от потребителите оценяват вероятността нивото на безработица в страната да бъде по-високо година по-късно, като това е най-големият процент от април 2020 година, пише CNN.
Последните данни на Федералния резерв в Ню Йорк за очакванията на потребителите, публикувани в понеделник, 14 април, добавят мрачни перспективи към нарастващите негативни настроения сред американците в период на несигурност и страхове от рецесия, провокирани от непредсказуемата политика на федералното правителство.
Breaking News:
— Evans (@TrueNorthEvans) April 14, 2025
Fear of unemployment jumps to highest level since the pandemic.
Consumers surveyed by the Federal Reserve Bank of New York in March put a 44% probability on the nation’s jobless rate being higher a year later, marking the highest level since April 2020. pic.twitter.com/MMIIYsz3Ee
Проучването от март показа и нарастваща несигурност относно личната работна сигурност: средната възприемана вероятност за загуба на работа през следващата година нарасна до 15,7%, което е най-високото ниво за последните 12 месеца.
Въпреки редицата негативни проучвания на настроенията, считани за “меки” данни поради тяхната субективност, “твърдите”, категорични и обективни данни продължават да показват устойчивост в националната икономика. През март пазарът на труда в САЩ остана стабилен и продължи повече от четиригодишната си серия от печалби в заетостта. Този пазар на труда помогна за поддържане на основата за силни потребителски разходи и непрекъснат икономически растеж.
Все пак, расте загрижеността относно степента, в която все по-песимистичните прогнози могат да накарат хората да ограничат разходите си. Такова поведение може да доведе до спад в бизнес инвестициите и забавяне на икономическото развитие като цяло. Внимателно наблюдаваното проучване на Федералната резервна банка в Ню Йорк също показва значително нарастване на краткосрочните инфлационни очаквания сред респондентите. Те скочиха с 0,5 процентни пункта до 3,6% — най-високото ниво от година и половина. Икономисти изразиха опасения, че агресивната тарифна политика на президента Доналд Тръмп и ескалиращата търговска война могат да увеличат цените за потребителите и да доведат до ускорена инфлация.
Въпреки това проучването от понеделник показа, че страховете за следващата година не непременно влияят на дългосрочните очаквания. Инфлационните прогнози останаха стабилни на ниво от 3% за тригодишен период, а на петгодишния хоризонт се понижиха с 0,1 процентни пункта до 2,9%.
Федералният резерв следи внимателно измерванията на краткосрочните, средносрочните и дългосрочните инфлационни очаквания, тъй като те могат да се окажат самоизпълняващи се пророчества. Ако хората смятат, че цените ще нарастват в бъдеще, те могат да увеличат разходите си в настоящия момент или дори да поискат по-високи заплати. В резултат на това предприятията, изправени пред повишени разходи, може в крайна сметка да увеличат цените на стоките и услугите.