Стотици хора бяха избити в края на март в Дюекуе, в западната част на Кот д'Ивоар, където изстъпленията продължават, съобщил за АФП директорът на неправителствената организация "Действие срещу глада" Франсоа Данел.
Според ООН и други международни организации при превземането на Дюекуе на 29 март от бойците на признатия от международната общност президент Аласан Уатара е имало
ужасяващи кланета.
Избити били между 300 и 1000 души, посочва АФП.
Международният Червен кръст съобщи за най-малко 800 убити само на 29 март.
От 27 до 29 март в Дюекуе бяха избити стотици хора, казал Данел, след като посети града вчера. Срещнах се с няколко души, които ми казаха, че са избити не десетки, а стотици хора, макар че самият аз не съм пряк свидетел, добави той.
Междувременно днес
Франция изпрати още 150 военни в страната,
предаде АФП, като се позова на генералния щаб.
Те ще бъдат разположени в Абиджан, най-големия град в западноафриканската държава, за да охраняват живеещите там чужденци.
С това числеността на френския контингент в Кот д'Ивоар достигна 1650 души.
Вчера френският президент Никола Саркози нареди всички французи в Абиджан да бъдат събрани с цел да се гарантира тяхната сигурност. Мярката бе взета на фона на ожесточените сражения в града между силите на Уатара и на сегашния държавен глава Лоран Гбагбо, който отказва да се оттегли от поста.
Французите в Абиджан се събират доброволно на три места в града - в хотел, в комплекса на френското посолство и на територията на база на френския контингент, съобщи министерството на външните работи.
Еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева изразява
загриженост от задълбочаването на хуманитарната криза
в Кот д'Ивоар. Това се посочва в изявление на Георгиева, разпространено от Европейската комисия.
В Абиджан и останалата част на страната насилието нараства, повишава се броят на цивилните жертви, над милион хора напускат домовете си в търсене на сигурност, отбелязва тя. Георгиева изразява тревогата си от информациите за преследване на хора и убийства на етнически признак.
Еврокомисарят добавя, че
конфликтът има разширяващо се въздействие над съседните страни,
особено Либерия. Над 120 хил. бежанци навлизат в бедни територии, където местните хора и без това са на ръба на хуманитарна криза, отбелязва Георгиева. Историята досега ни е дала достатъчно горчиви примери за мащаба, който хуманитарните катастрофи могат да достигнат при подобно нарастване на насилието и ако не се предприемат решителни и отговорни действия, посочва комисарят.
Тя призовава Гбагбо и Уатара да защитят цивилните в името на собствения си народ и в името на хуманността. Георгиева призовава също спорещите страни да позволят оказването на хуманитарна помощ, както и да предотвратят по-нататъшното приближаване на страната си до гражданската война.
Надявам се, че ръководството на страната разбира важността, която международната общност отдава на международното хуманитарно право, хуманитарните работници на място трябва да бъдат оставени да помогнат на хората в нужда и при запазването на неутралитет, добавя комисарят.
Тя отбелязва, че през декември миналата година, след като насилието избухна наново в навечерието на последните избори, ЕК е била първата структура, предоставила спешна помощ на преселници и бежанци. ЕК е готова да усили подкрепата си в това направление, добавя Георгиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!