П рез миналата година 228 хил. граждани на страните от Западните Балкани са се преместили в държави от Европейския съюз. Това показват данни от Европейската статистическа служба (Евростат), предава македонската информационна агенция "Макфакс".
През 2018 г. 51 хил. души са напуснали Сърбия, Албания – 62 хил., Босна и Херцеговина – 55 300, Косово – 34 500, 24 300 от Северна Македония и 3000 от Черна гора.
От Северна Македония най-голяма е групата, установила се в Германия (11 500), следвана от Италия и Словения.
Повечето напуснали родината си албанци са се преместили в Италия (23 000), Гърция (17 000) и Германия (10 000). Повечето хора от Босна и Херцеговина отиват в Германия (16 000), Словения и Хърватия. Същите са предпочитанията и на сърбите - Германия (16 000), следвана от Словения с 5 100 и Хърватия и Словакия с 4 900.
Близо 19 хил. граждани на Косово също за избрали за свой нов дом Германия. Следват Словения и Италия.
По отношение на населението най-голям процент са напусналите Албания, страна с население от около 2,8 милиона. Напускането на 62 хил. души е равносилна на около 2,2% от общото население.
Според статистиката броят на заминаванията от Македония е 2,1% от общото население, от Косово – 2%, от Босна и Херцеговина – 1,5%, а от Сърбия – 1,3%.
Албания има най-голямо доверие в ЕС
Според най-новото проучване на Евробарометър, проведено през юни тази година и публикувано през август, Сърбия е единствената държава от Западните Балкани, чиито граждани имат повече доверие в националното правителство (41%), отколкото в Европейския съюз (33%), пише European Western Balkans.
В същото време обаче, според горното проучване, през 2018 г. 51 хил. души са напуснали Сърбия - което нарежда страната на второ място сред останалите държави от Западните Балкани.
В Северна Македония цифрите за доверие спрямо ЕС са 57% в полза на Съюза и 33% за националното правителство, в Албания 69% до 40%, а резултатът в Черна гора е 47% до 43%. Проучвания в Косово и Босна и Херцеговина не са провеждани.
А в самия Европейски съюз средното доверие е 44%, средното недоверие е 46%.
Що се отнася до имиджа, който ЕС има в страните от Западните Балкани, Албания отново е начело в списъка, като 81% от нейните граждани имат или "много положителен", или "сравнително положителен" образ за ЕС, докато само 3% анкетираните в страната имат "сравнително отрицателен" или "много отрицателен“ образ за ЕС.
В проучването още се казва, че "икономическата ситуация" и "безработицата" са най-важните проблеми за гражданите в региона на Западните Балкани - много повече, отколкото тези проблеми стоят за обикновените граждани на ЕС.
За по-голямата част от анкетираните в Западните Балкани ЕС означава "свобода на пътуване, образование и работа навсякъде в ЕС", както и "икономически просперитет" и "социална защита".
Категориите, с които гражданите на Западните Балкани най-малко асоциират ЕС, за разлика от неговите граждани, са "бюрокрация", "повече престъпност" и "безработица".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!