"Румъния не е сама", увери генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на съвместна пресконференция с президента на Румъния Клаус Йоханис, предаде агенция Аджерпрес.
Двамата посетиха военна база "Михаил Когълничану" край черноморския град Констанца, където вече започнаха да пристигат американските военни и техниката, които САЩ обещаха на съюзниците за подсилване на Източния фланг на НАТО в контекста на напрежението между Украйна и Русия.
"Румъния е много добре защитена и има всички гаранции за сигурност. Нито един румънец не трябва да се страхува (...)", заяви румънският президент Клаус Йоханис и изтъкна развитието на румънските въоръжени сили през последните години.
По думите му румънската армия е "много добре подготвена и готова за всеки сценарий". "В допълнение Румъния е в НАТО - най-силният военен съюз в историята", каза румънският президент и приветства военните от съюзниците от НАТО, които пристигнаха в базата край Констанца.
В контекста на напрежението около Украйна САЩ решиха да изпратят в Румъния допълнителни 1000 американски войници, които преди това бяха дислоцирани в Германия.
Столтенберг каза, че пристигането на допълнителните американски военни показва трансатлантическото единство и ангажимента на САЩ да защитава Европа.
Регионът на Черно море има стратегическа важност за НАТО, каза Столтенберг. Той посочи, че съюзниците от НАТО са отворени за намиране политическо решение с Русия във връзка с украинската криза, но НАТО няма да направи компромис с ключовите си принципи, каквито са правото на всяка държава да избира собствения си път и правото на Алианса да защитава всичките си съюзници.
Румънският президент подчерта на свой ред, че НАТО е съюз с чисто отбранителен характер.
"Не искаме да нападаме никого, не искаме да нахлуваме никъде, но искаме да гарантираме сигурността на нашите страни и сигурността на нашите граждани. Това правим!", каза Клаус Йоханис.
Той отново подчерта, че противоракетният щит в румънската база Девеселу е чисто отбранително съоръжение.
"Не може да бъде използвано за нападение. Тази реторика, която чуваме от време на време, е фалшива. Способностите на Девеселу са част от по-широката система за противоракетна отбрана на НАТО и в този смисъл нямаме какво да крием или да се страхуваме да кажем", подчерта Йоханис.
През последните седмици официални представители на Русия отново изразиха съмнения в отбранителния характер на противоракетния щит в Девеселу, който е оперативен от 2016 г. съгласно споразумение между Румъния и САЩ, подписано през 2011 г.
Румънският президент каза още на пресконференцията, че страната е решена да спази ангажимента за отделяне на два процента от брутния вътрешен продукт за отбрана и да продължи да развива оперативния капацитет на всички военни структури.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!