Д нес САЩ се изтеглят окончателно от историческо споразумение, белязало края на епохата на Студената война.
Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО) е прекратен официално от днес по инициатива на САЩ, се казва в съобщение на руското външно министерство.
"На 2 август 2019 г. по инициатива на американската страна Договорът между Съюза на съветските социалистически републики и Съединените американски щати за ликвидиране на техните ракети със среден и малък обсег на действие, подписан във Вашингтон на 8 декември 1987 г., беше прекратен", се казва в документа.
По време на пресконференция в Брюксел генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че алиансът няма да разгърне нови ядрени ракети в Европа след разпадането на Договора за ядрени сили със среден и малък обсег (ДРСМО), информира Спутник.
Въпреки че споразумението бе прекратено официално днес, на 2 август, военният блок не "иска нова надпревара с оръжия", заяви Столтенберг и добави, че това може да бъде предотвратено.
Междувременно американският държавен секретар Майк Помпео потвърди оттеглянето, но обвини за краха на пакта Русия.
Официалният представител на НАТО засегна и въпроса за руските системи за противовъздушна отбрана С-400, които бяха доставени в Турция миналия месец, като каза, че произведената от Русия военна техника няма да бъде интегрирана в никоя от отбранителните системи на алианса.
Вашингтон обяви едностранно оттегляне от това споразумение в началото на тази година, позовавайки се на предполагаеми нарушения от страна на Русия. Москва, която също има оплаквания относно изпълнението на договора от САЩ, отговори реципрочно.
Договорът за ядрени сили със среден обсег (INF) е подписан от президента на САЩ Роналд Рейгън и съветския лидер Михаил Горбачов през 1987 г.
Той забрани ракетите с обхват между 500 м.-5 500 км.
По-рано тази година САЩ и НАТО обвиниха Русия в нарушаване на пакта, заради разработките й на нов тип крилати ракети, което Москва отрече.
Американците заявиха, че разполагат с доказателства, че Русия е разположила редица ракети 9M729 - известни на НАТО като SSC-8.
През февруари президентът Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще се оттеглят от пакта, ако Русия не го спазва и определиха като краен срок 2 август.
Руският президент Владимир Путин прекрати собствените си задължения на страната си към договора малко след това.
„Загубихме безценна спирачка за ядрената война“, предупреди генералният секретар на ООН Антонио Гутереш.
"Това вероятно ще повиши, а не намали заплахата от балистични ракети", добави той и призова всички страни да "търсят споразумение за нов общ път за международен контрол на оръжията".
Анализаторите се опасяват, че разпадането на историческото споразумение може да доведе до нова надпревара с оръжия между САЩ, Русия и Китай.
"Сега, когато договорът приключи, ще видим разработването и разполагането на нови оръжия", каза Павел Фелгенхауер, руски военен анализатор, пред агенция AFP. "Русия вече е готова."
Миналия месец генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви пред Би Би Си, че руските ракети - за които той каза, че са в "явно нарушение на договора" - са ядрено способни, мобилни, много трудно откриваеми и могат да стигнат до европейските градове за минути.
"Това е сериозно", добави той. "Договорът INF е крайъгълен камък в контрола на оръжията от десетилетия и сега ставаме свидетели на неговото прекратяване."
Той добави, че не е имало никакви признаци, че Русия ще спазва споразумението и че „трябва да сме подготвени за свят без договора INF и с повече руски ракети“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!