„Сега НАТО посреща нови заплахи“ – под това заглавие генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и командващият силите на Алианса в Европа Филип Брийдлав коментират във в. „Уолстрийт джърнъл“ как организацията се подготвя за новите реалности.
В съвместната статия те припомнят, че този месец над 15 хил. военни от 22 страни участват в „Съюзнически щит“ – серия от учения, които да изпитат силата и готовността на НАТО и на съюзническите въоръжени сили.
Тази серия от учения ще покаже, че НАТО е способна да разгърне бойни сили навсякъде на територията си в рамките на дни от разразяването на криза, която заплашва съюзниците, посочват авторите на публикацията.
Ученията ще покажат на света, че
Алиансът е готов, има волята и способността да се справи с всяко предизвикателство, пред което се изправи,
допълват те. Всички тези учения са необходими, защото светът се променя. След Студената война ние навлязохме в нова епоха на свобода и демокрация, основаваща се на международно признати правила. Тази ера позна безпрецедентни нива на международно сътрудничество и донесе просперитет на милиарди хора по света. Но този ред сега е изложен на опасност, се отбелязва в статията.
На юг „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) и други екстремистки групировки разпространяват хаос и инспирират терористични атаки от Париж до Тексас. На изток Русия налага своята воля на съседите си, без да взима под внимание техния суверенитет, пишат Столтенберг и Брийдлав.
В тази нова и бързо развиваща се среда
НАТО трябва да бъде готова и да приложи бързо решенията си.
Това означава да предотврати кибератаки с киберзащита, да отвърне на дезинформацията с информация, да засили и демонстрира способностите си чрез учения. Това означава да инвестира днес в неща, необходими за защитата на Алианса в случай на реална заплаха, пишат още двамата.
В статията авторите припомнят, че четири месеца след постигнатото съгласие за състава на новите авангардни сили на Алианса войските вече са налице и действат.
Съюзниците ще поемат един след друг ръководството на тези сили. Великобритания, Франция, Германия, Полша, Италия, Испания, Турция вече потвърдиха, че искат да играят ролята на тази ръководна страна.
Зад тези сили са силите за бързо реагиране на Алианса, които съюзниците се съгласиха да увеличат двойно през идните месеци и те ще наброяват 30 хил. военни, моряци, пилоти и пехотинци, готови да подкрепят съюзниците или да защитават интересите в областта на сигурността на Алианса, където е необходимо, допълват авторите.
В статията се припомня, че
НАТО създава мрежа от малки щаб квартири в страни като Румъния, Полша, България и трите балтийски държави.
Тези части ще помагат на бързото разгръщане на силите за бързо реагиране на Алианса, когато има заплаха, ще подкрепят колективното планиране на отбраната и ще подпомагат за координирането на многонационалните учения и маневри.
Навлязохме в периода на голяма несигурност, но страните от Алианса са единни в ангажимента си за колективна отбрана и за защита на свободата, демокрацията, човешките права и върховенството на закона. Като работим заедно, както го правим този месец в серията учения, и като инвестираме повече в нашата отбрана, както обещаха лидерите на всички страни членки, НАТО може да се изправи силна срещу всяка заплаха, откъдето и да дойде, се заключава в статията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!