К атолически вярващи твърдят, че са станали свидетели на чудо в град Агуас Кларас, Колумбия, по време на Страстната седмица.
Поклонниците съобщават, че по време на великденското богослужение видели статуята на Дева Мария да пролива сълзи. Според тях това се е случило на Разпети петък, по време на службата в енорията „Св. Жан Юд“ (St. John Eudes). Присъстващите разказват, че станали свидетели на явление, което мнозина определят като чудо.
По време на традиционната Проповед на седемте думи, която припомня последните седем изречения на Исус Христос според Евангелието, произнесени на кръста в Разпети петък, вярващите твърдят, че видели как сълзи се стичат по лицето на статуята. Явлението било заснето на видео, което бързо се разпространило в социалните мрежи.
В интернет пространството започнали догадки и коментари относно смисъла на видяното. Един потребител написал: „Това е знак, че Бог не одобрява човешкото зло и затова Майка ни плаче в мълчание.“ Друг добавил: „Чудо е, колко е красиво.“ Трети споделил: „Наистина плаче.“ А четвърти написал: „Богородица на скръбта усеща болката, затова плаче.“
Virgin Mary statue ‘sheds tears’ days before Pope’s demise pic.twitter.com/rORLtmku88
— Star Potter (@Starpotternews) April 22, 2025
Към момента епархията в близкия град Очана не е излязла с официално становище относно предполагаемото чудо. Според съобщенията, "чудото" е станало само дни преди потвърждението за смъртта на папа Франциск в 7:30 сутринта на Свети понеделник. Ватикана обяви, че аржентинският понтифекс е починал в болница „Джемели“ в Рим, където бе лекуван от бронхит.
Папа Франциск не успя да отслужи Великденските молитви на площад „Свети Петър“ във Ватикана, но при кратката си поява благослови събралите се и каза: „Братя и сестри, Честит Великден.“ Последните му публични думи бяха „Urbi et Orbi“ — „Към града и света.“
Папата успя да произнесе само един ред от дългото великденско обръщение, говорейки с отслабнал глас. Останалата част от посланието беше публикувана по-късно официално. В него папата напомня: „От празната гробница в Йерусалим чуваме неочаквана добра вест: Исус, който беше разпнат, ‘не е тук, Той възкръсна’. Исус не е в гроба — Той е жив! Любовта триумфира над омразата, светлината над тъмнината, истината над лъжата.“
Той също така отправи молитва „възкръсналият Христос да дари на раздираната от война Украйна своя великденски дар на мир и да насърчи всички страни да продължат усилията си за справедлив и траен мир.“ Папата не пропусна да спомене и страдащите в Мианмар, засегнати от неотдавнашното земетресение.
Очаква се погребението на папа Франциск да се състои на площад „Свети Петър“. Тялото му ще бъде изложено в базиликата „Свети Петър“, за да могат официални представители и вярващи да му отдадат последна почит. В отклонение от папската традиция, папа Франциск приживе обяви желанието си да бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре“, което подчертава неговата преданост към Дева Мария, за разлика от обичайното място във Ватикана.
Папа Франциск беше първият понтифекс, приел името Франциск в чест на Свети Франциск от Асизи, известен с живота си, отдаден на бедните. Още от първия си ден той показа намеренията си — вместо да ползва папската кола, новоизбраният понтифекс се качи на автобуса заедно с кардиналите, а на следващата сутрин лично плати сметката си в хотела.
Този скромен стил на живот продължи и по време на цялото му папство — готвеше сам, живееше във Ватиканския хотел вместо в Апостолическия дворец, носеше старите си ортопедични обувки вместо традиционните червени папски мокасини и предпочиташе компактни автомобили, с което даде личен пример на духовенството.
Папа Франциск беше първият латиноамериканец и първият йезуит, оглавил Римокатолическата църква, както и първият неевропеец на този пост от над 1200 години. Избирането му за 266-и папа изненада анализаторите, които очакваха по-млад кандидат от тогавашния 76-годишен архиепископ на Буенос Айрес.